אברהם רוזנטל (פוליטיקאי)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אברהם רוזנטל
מפלגה כן לקריה
ראש מועצה מקומית קריית יערים ה-2
תקופת כהונה 1996 - 2018 (כ־22 שנים)
דוד יפרח - יצחק רביץ

אברהם אהרון[1] רוזנטל (י"ז בתשרי ה'תש"ח - א' בכסלו ה'תשע"ט) היה ראש המועצה המקומית קריית יערים בין השנים 1996-2018.

ביוגרפיה

נולד בירושלים לאביו ר' שמעון וארשאווער ונקרא רוזנטל מצד אמו חנה בתו של ר' יעקב שלמה רוזנטל. למד בישיבת עץ חיים, ולאחר מכן למד בישיבת אמשינוב, בה למד אצל הרב שמואל אוירבך. לאחר חתונתו גר ברחובות, שם עבד כעוזרו של רב העיר, הרב שלמה קוק. לאחר פטירתו של הרב קוק עבד בחשבות בחברת עתירות מדע, המסונפת לכור תעשיות. עבד גם כחשב בתלמוד תורה המסורה, מכון ירושלים ומוסדות נוספים. עם הקמת קריית יערים, בחציו השני של העשור השמיני במאה העשרים עבר להתגורר ביישוב, והיה מראשוני המתיישבים. בשנת תשנ"ה מונה כחבר בוועד היישוב, וניהל את מחלקת החינוך.

בשנת תשנ"ו לאחר פרישת ראש מועצת קריית יערים הקודם, דוד יפרח, הגיש רוזנטל מועמדות לראשות המועצה המקומית ועמד בראש רשימת "כן לקריה", ולאחר מאמצים קיבל את תמיכתו של רב היישוב, הרב אריה שולמן. מולו הגיש מועמדות לראשות המועצה יצחק מטמון, שעמד בראש רשימת "הרשימה המאוחדת". בבוקר יום הבחירות, שנערך ב-20 באוגוסט 1996, הגיש מטמון את התפטרותו מהריצה לראשות המועצה, ומאוחר יותר גם שאר חברי רשימתו[2]. מאחר שרוזנטל נותר מועמד יחיד ברשימה יחידה, הוכרז על ידי פקיד הבחירות כראש המועצה המקומית[3].

בשנת 2013, לאחר שנים רבות שלא התקיימו בחירות ביישוב, התמודד מול רוזנטל לראשות המועצה דב בקשט, יחד עם רשימה חדשה בשם "איחוד הקהילות למען טלזסטון". רוזנטל זכה בכ־72% מהקולות, לעומת כ־28% של בקשט[4]. רשימתו של בקשט זכתה בשלושה מושבים במועצה.

לקראת הבחירות לראשות המועצה שהתקיימו בסוף 2018, הציבה מפלגת דגל התורה, שתמכה עד אז ברשימת כן לקריה, את יצחק רביץ כמועמד לראשות המועצה תמורת רוזנטל[5]. כן הרב המקומי, הרב אריה שולמן, הסיר את תמיכתו מרוזנטל. למרות זאת, הודיע רוזנטל כי יתמודד לראשות המועצה עם רשימתו. לבסוף, לאחר משא ומתן של דגל התורה מול רוזנטל, הוחלט למנות את רביץ כסגנו של רוזנטל, וסוכם כי רוזנטל יפרוש לאחר כשנה[6].

ב-א' בכסלו תשע"ט (9 בנובמבר 2018) נפטר רוזנטל בפתאומיות בביתו.[7] בן 71 בפטירתו. לאחר פטירתו הונצח בקריאת מקווה טהרה וכיכר על שמו ביישוב[8].

רוזנטל ראה עצמו כחסיד סדיגורה, בעקבות פגישה שנערכה בשנות ה-70 עם האדמו"ר רבי אברהם יעקב פרידמן (השלישי). היה נשוי, ואב לשלוש.

לקריאה נוספת

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0