שמואל ברקוביץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שמואל ברקוביץ
לידה 1947 (73 בערך)
פרסים והוקרה מרכז יפה למחקרים אסטרטגיים

שמואל ברקוביץ (נולד בשנת 1947) הוא עורך דין ישראלי, מומחה בעל-שם לירושלים ולמקומות הקדושים, לדתות השונות בישראל מבחינה היסטורית, דתית, מדינית ומשפטית. עוסק למעלה מ-30 שנה במחקר, בכתיבה, בהוראה ובייעוץ בנושאים אלה. חוקר במכון ירושלים לחקר ישראל. חבר הוועד למניעת הרס העתיקות בהר הבית, יועץ לעדה הנוצרית הארמנית, למוזיאון הסובלנות, לישיבת התפוצות ולוועד "כותלנו" בענייני המקומות הקדושים.

בשנת 2001 זכה בפרס הראשון של מרכז יפה למחקרים אסטרטגיים בתחום ביטחון ישראל.

בנו הוא עופר ברקוביץ, יו"ר התעוררות שהיה אחד המועמדים הבולטים לראשות עיריית ירושלים ב-2018.

המעמד של ירושלים במשפט הבינלאומי והישראלי

במאמרו זה מפרט ברקוביץ את הדעה בה מחזיקים מומחים בעלי שם עולמי למשפט בינלאומי על מעמדה החוקי של ירושלים לפיה ישראל רכשה כדת וכדין, גם מבחינת המשפט הבינלאומי, את הריבונות בשני חלקיה של ירושלים.

עם סיום המנדט הבריטי ב-1948, נוצר ריק מדיני בירושלים - עיר ללא ריבון, שניתן היה למלאו רק בפעולה חוקית. פעולה חוקית ראשונה - הפיכת ירושלים לעיר בינלאומית על פי החלטת החלוקה של האו"ם, סוכלה על ידי התוקפנות הערבית, התחלפה בפעולה חוקית אחרת - כיבוש ירושלים המערבית מתוך הגנה עצמית על ידי ישראל. לפיכך ישראל היא הריבון החוקי בירושלים המערבית.

באותו האופן רכשה ישראל כדין את הריבונות גם בירושלים המזרחית במסגרת מימוש זכותה הטבעית להגנה עצמית מפני מתקפתה של ירדן עליה במהלך הקרב על ירושלים במלחמת ששת הימים.

הזכות להגנה עצמית מוכרת במשפט הבינלאומי כחריג לגיטימי לאיסור על שימוש בכוח של מדינה אחת לכיבוש שטחים של מדינה אחרת מה גם שירושלים לא רכשה לעצמה על פי המשפט הבינלאומי את המעמד של 'שטח כבוש' - המדינה, ירדן, ממנה נכבש השטח הנידון לא הייתה הריבון החוקי בירושלים המזרחית משום ששלטונה שם הושג בדרך בלתי חוקית - מלחמה שבאה לסכל את החלטת האו"ם לחלוקת ארץ ישראל המערבית למדינה יהודית ומדינה ערבית.[1]

פרסומים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0