רמת הנשיא (חיפה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חלק מבנייני המגורים בשכונת רמת הנשיא בחיפה
קיר הטיפוס בפארק הפרפר רמת הנשיא.

רמת הנשיא היא שכונת מגורים חדשה הנבנית במערב חיפה. השכונה ממוקמת במורדות המערביים של רכס הכרמל, על רמה המשקיפה לים. השכונה שוכנת במבואה של נחל עמיק, ולמורדות רחוב דרך הים המחבר בין הכניסה לחיפה לבין מרכז הכרמל ובסמוך לשכונת נווה דוד הוותיקה.

הקמת השכונה

אלמוג 16 והכניסה לפארק הפרפר

השכונה נבנתה בשיתף פעולה של גב ים מקבוצת נכסים ובניין של איי די בי וחברת רסקו מקבוצת ישרס.

בעבר נקראה השכונה "רמת חביב", על שמו של חביב כיאט, אך לאחר קבלת ההחלטה להקים את השכונה שונה שמה ל"רמת הנשיא" על ידי היזמים, ובכך נתקבע שם זה כשם השכונה. על אף שוועדת השמות העירונית לא קבעה כי זהו שמה של השכונה, שם זה משמש אותה בפועל גם על ידי הרשויות עצמן. כיום (2016) ממתינה מועצת העיר חיפה להמלצתה הסופית של ועדת השמות העירונית בעניינה של השכונה.

השכונה משתרעת על פני כ-200 דונם, שמתוכם כ-60 דונם מיועדים להקמתם של כ-18 מגדלי מגורים בגבהים שונים ובסך הכל כ-1,060 יחידות דיור[1], פארק מרכזי ומרכז מסחרי.

בינואר 2011 החל שיווק דירות המגורים בשכונה[2], ובחודש יוני 2013 החל אכלוס הדירות[3], ובאותה השנה החלה בנייתם של מרכזי החינוך ושל המרכז המסחרי בשכונה אשר נפתח לקהל בחודש ספטמבר 2014.

מדרום לשכונה נבנה במקביל אצטדיון סמי עופר, הממוקם במבואות הדרומיים של הכרמל בשכונת נאות פרס אשר נמצאת גם היא בבנייה. שתיהן מצויות בקרבת מתחם תעשיות ההיי-טק פארק מתם. סיום בניית האצטדיון ושכונת נאות פרס, כמו גם שכונת רמת הנשיא, שינו את המבנה הטופוגרפי של המבואה הדרומית לעיר חיפה[4][דרושה הבהרה].

בשכונה כיום שני רחובות, רחוב אלמוג אשר פונה לצד הדרומי של השכונה, ורחוב שונית אשר פונה לצד הצפוני-מזרחי של השכונה כך שבעתיד אמור רחוב זה להתחבר לשני בנייני המגורים אשר נבנו בשכונת רמת חביב וגם הם נמצאים ברחוב שונית. בסך הכל עתידים להיות ברחוב שונית כעשרה בניינים רבי קומות, חלקם כבר נבנו.

מבני החינוך בשכונה ומבנים קהילתיים

מתקן צלחות הקול בפארק הפרפר

בשכונה קיימים שמונה מבנים המיועדים לגני ילדים, כאשר ארבעה מהם מיועדים למעונות ילדים בגיל הרך, וארבעה מבנים המיועדים לגנים בגילאי הטרום חובה וגן החובה[5].

בשנת הלימודים תשע"ז פועלים במבנים אלו שני מעונות, של ארגון נעמ"ת ומעון נוסף, שני גני טרום-חובה ושני גני חובה.

מתוכננת בנייתו של בית ספר יסודי[6] ומרכז קהילתי.

פארק "הפרפר"

מתקן הספינה בפארק הפרפר רמת הנשיא בחיפה

פארק "הפרפר" נמצא בחלקה הפנימי של השכונה. הפארק משתרע על כ-20 דונם אשר מהם כ-12 דונמים של שטחים ירוקים, מתקני משחק אתגריים, מתקני כושר, מתקני טיפוס, משחקים לגיל הרך ומתקנים נוספים. במרכז הפארק הוקמה מזרקה אשר מאפשרת רחצה במים ובשעות הערב מוארת המזרקה באורות מתחלפים. בפארק הותקן מתקן צלחות קול לשימוש הקהל, מתקני כושר לגיל הרך ופינות ישיבה.

בפארק מתקן ענק בצורת ספינה, והוא המתקן הציבורי הגדול ביותר בעיר חיפה. בפארק ישנו אמפיתיאטרון המכיל כ-200 מקומות.

הפארק נבנה בצורת פרפר בהיותו ממוקם בנתיב נדידת פרפרים, כך שמרחוק נראה הפארק כפרפר פרוש כנפיים.

על עיצוב הפארק הופקד משרד האדריכלים מילר בלום, הוא מאופיין בצמחייה ים תיכונית, עצי זית, עצי דקל ועצים נוספים אשר מהווים את "גן הנשיא" הנמצא בפארק[7].

המרכז המסחרי

בכניסה לשכונה הוקם, על שטח של 4.5 דונמים, מרכז מסחרי בן שתי קומות, ולו חניון תת-קרקעי בן קומה אחת. המרכז נרכש בשנת 2015 על ידי חברת הנדל"ן וילאר בכ-80 מיליון ש"ח[8].

במרכז ניתנים שירותים רפואיים באמצעות מרפאות של קופת חולים מכבי שירותי בריאות כללית, ובצמוד אליהם נמצא בית מרקחת של רשת סופר פארם[9], שטחי מסחר שונים וסניף שופרסל. כמו כן יש במקום סניף בנק, ומרכז שירות לאזרח של עיריית חיפה הממוקם בקומה השנייה של המבנה.[10][11]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0