נורמה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נורמה היא אופן ההתנהגויות המצופה מקבוצות ויחידים בחברה מסוימת, הנתפש כראוי ומקובל על פי הערכים של אותה התרבות.

נורמה אינה בהכרח חוק משפטי או כלל שאין עוררין עליו, והיא תלוית הקשר בדומה למוסר. באופן זה הנורמה חברתית מבטאת קונצנזוס חלקי או מלא, אשר יכול לבוא לידי ביטוי באופן פורמלי או בלתי פורמלי.

סוציולוגיה היא תחום דעת העוסק בין היתר בחקר הנורמות החברתיות.

תלות בהקשר ומקום

התפיסה של דבר מסוים כמוסרי או מקובל חברתית תלוי מאד בהקשר התרבותי שלו[1]. במובן זה, נורמות הן תלויות הקשר ומקום. משמע, מה שבחברה מסוימת הוא נורמטיבי, לא בהכרח נורמטיבי בחברה אחרת. הנורמות המאפיינות כל חברה מהוות חלק מההבדלים הבין תרבותיים.

לנורמות חברתיות לא חייב להיות צידוק או מקור רציונלי, כאשר עם הזמן נורמות מסוימות יכולות להשתנות ולאבד את משמעותן המקורית.

חשיבות לסדר החברתי

הנורמות החברתיות הן תשתית להמשך פעילותו התקינה של הסדר החברתי. כך שמי שאינו עוקב אחר הנורמות מוענש על ידי הפעלת סנקציות ותיוג שלילי. נורמות הזוכות למעמד חשוב בחברה מסוימת, יכונו מנהגים. הפרה של אותם מנהגים תגרור סנקציות אשר יכולות להיאכף על ידי חוק.

יש לפחות שתי סיבות ליציבותן של נורמות: האחת, אנשים עוברים תהליך של סוציאליזציה, חינוך לנורמות, ורוב האנשים לא יתנגדו להן עקב תהליך זה. שנית, גם אם אינדיבידואלים לא ירצו למלא אחר נורמות מקובלות, הם עדיין יעשו זאת כי זה תואם את האינטרס שלהם, או עקב חשש מעונש.

נראות של נורמות

בסיטואציות חברתיות, למשל פגישות עבודה, נורמות אינן גלויות אלא מיוצגות כחוקים לא פורמליים השולטים על התנהגותו של האינדיבידואל. הנראות של נורמות היא בעיקר, כאשר הן מופרות על ידי יחידים או קבוצות. זה בולט במיוחד בעת מפגש בין אנשים מתרבויות אחרות, אשר אינן מכירים די הצורך את הנורמות והמנהגים בתרבות של האחר.

דוגמה מעניינת לנורמה היא שיתוף קבצים המוגנים בזכויות יוצרים ברשת. מצד אחד, מדובר בשבירת חוק, הגוררת גם סנקציות המופעלות כנגד הגולשים המורידים קובצי מוזיקה, סרטים וכדומה. מאידך, להוריד קבצים מסוג זה באינטרנט אינו נחשב כדבר לא נורמטיבי על ידי קבוצות גדולות של משתמשים, מה שהופך התנהגות זו לנורמה המשותפת לרבים.

ראו גם

קישורים חיצונייםהערות שוליים

  1. Rueda, M., Checa, P., & Rothbart, M. K. (2010). Contributions of Attentional Control to Socioemotional and Academic Development. Early Education And Development, 21(5), 744-764.
Social sciences.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סוציולוגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.