מחוז קורק

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מחוז קורק (מחוז)
County Cork
מדינה אירלנדאירלנד  אירלנד
פרובינציה מנסטרמנסטר  מנסטר
שטח 7,457 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ במחוז

518,128‏  (נכון ל-2011)
www.corkcoco.ie

לחצו כדי להקטין חזרה

מחוז דונגאלמחוז ליטריםמחוז סלייגומחוז מאיומחוז גולווייגולוויימחוז רוסקומוןמחוז קאוואןמחוז לונגפורדמחוז מונהאןמחוז לאות'מחוז וסטמית'מחוז פינגלמחוז מית'מחוז דבליןדרום דבליןדן-לירי-רת'דאוןמחוז קליירמחוז לימריקמחוז אופאלימחוז קילדיירמחוז ויקלומחוז טיפררימחוז ליישמחוז קרלומחוז וקספורדמחוז ווטרפורדקורקמחוז קילקנימחוז טיפררימחוז ווטרפורדמחוז לימריקמחוז קרימחוז קורקצפון אירלנדהממלכה המאוחדתCork in Ireland.svg
אודות התמונה

מחוז קורקאנגלית: County Cork; באירית: Contae Chorcaí) הוא אחד ממחוזות אירלנד, הקרוי על שמה של העיר קורק. המחוז, הממוקם בדרום המדינה, בפרובינציית מנסטר, הוא הגדול ביותר והדרומי מכל מחוזות המדינה. המחוז גובל בארבעה מחוזות, מחוז קרי מצפון מערב, מחוז לימריק מצפון ובמחוזות טיפררי וווטרפורד מצפון מזרח.

במחוז קורק אירעו חלק ממעשי ההתקוממות נגד הבריטים במסגרת מלחמת העצמאות האירית בשנים 1919 - 1921, וכן חלק מאירועי מלחמת האזרחים האירית בשנים שלאחר מכן. המחוז נודע בהיותו ממעוזי המתנגדים לחוזה האנגלו־אירי שנחתם בתום מלחמת העצמאות האירית. באוגוסט 1922 כבשו תומכי מדינת אירלנד החופשית את שטח המחוז.

מייקל קולינס, ממנהיגיה הידועים של אירלנד בעת ההיא, שנמנה עם חותמי ההסכם, נולד במחוז קורק, ושם גם נרצח על רקע האירועים הנזכרים.

העיר הראשית במחוז קורק היא קורק, העיר השלישית בגודלה באירלנד, שאוכלוסייתה היא כ-270,000 תושבים. בין העיירות ניתן למנות את קוב (Cobh), שמנמלה היגרו אירים רבים לארצות הברית, קנדה ואוסטרליה, ובה עגנה הטיטאניק את עגינתה האחרונה.

קישורים חיצוניים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0