מחוז מית'

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מחוז מית' (מחוז)
County Meath
מדינה אירלנדאירלנד  אירלנד
פרובינציה לנסטרלנסטר  לנסטר
בירת המחוז נאבאן
שטח 2,342 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ במחוז

194,942‏  (נכון ל-נכון ל-2016)
www.meath.ie

לחצו כדי להקטין חזרה

מחוז דונגאלמחוז ליטריםמחוז סלייגומחוז מאיומחוז גולווייגולוויימחוז רוסקומוןמחוז קאוואןמחוז לונגפורדמחוז מונהאןמחוז לאות'מחוז וסטמית'מחוז פינגלמחוז מית'מחוז דבליןדרום דבליןדן-לירי-רת'דאוןמחוז קליירמחוז לימריקמחוז אופאלימחוז קילדיירמחוז ויקלומחוז טיפררימחוז ליישמחוז קרלומחוז וקספורדמחוז ווטרפורדקורקמחוז קילקנימחוז טיפררימחוז ווטרפורדמחוז לימריקמחוז קרימחוז קורקצפון אירלנדהממלכה המאוחדתMeath in Ireland.svg
אודות התמונה

מחוז מית׳אנגלית: County Meath, באירית: Contae na Mí) הוא מחוז באירלנד. המחוז ממוקם בפרובינציית לנסטר, בו הוא המחוז השני בגודלו, ובירת המחוז היא העיר נאבאן. המחוז נקרא על שם הממלכה ההיסטורית מית׳, שפירוש שמה באירית הוא ״אמצע״. לפי מפקד אוכלוסין משנת 2016, מתגוררים במחוז כ-194,942 תושבים. המחוז גובל במחוז דבלין מדרום מזרח, במחוז קילדייר מדרום, במחוז וסטמית' ממערב, במחוז קאוואן מצפון מערב, במחוז לאות' מצפון מזרח ובים האירי ממזרח.

בתקופת רעב תפוחי האדמה הגדול באירלנד, חצי מאוכלוסיית המחוז נעלמה כתוצאה ממוות או מהגירה. אם בשנת 1851 היו במחוז כ-110,373 תושבים, כ-40 שנה לאחר מכן, ב-1901 היו בו כ-67,497 בלבד. אוכלוסיית המחוז הצליחה להגיע למצבה של לפני הרעב רק בתחילת שנות ה-2000. בעקבות צירופן של פולין וליטא לאיחוד האירופי בשנת 2004, הגיעו למחוז עובדים רבים ממדינות אלו, אשר מתגוררים במחוז עד היום.

שני אזורי הגיילטאכט (אזורים בהם רוב האוכלוסייה דוברת את השפה האירית) האחרונים בפרובינציית לנסטר נמצאים במחוז מית׳ - ראקארן ובאלי ריב. במחוז כ-2,603 תושבים שמעידים שהם דוברים את השפה האירית מחוץ למערכת החינוך, מתוכם 1,299 דוברים ילידיים המתגוררים בשטחי הגיילטאכט. המחוז נודע באירלנד בכינוי ״המחוז המלכותי״, בעקבות היותו מקום מושבו ההיסטורי של המלך העליון של אירלנד. במחוז גם נמצאת גבעת טארה המפורסמת.

קישורים חיצוניים


Terrestrial globe.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.