מוזיאון ההגנה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מוזיאון ההגנה
פרטים
סוג היסטוריה צבאית
שנת ההקמה 1961
כתובת שד' רוטשילד 23, תל אביב-יפו

מוזיאון ההגנה הוא המוזיאון המרכזי לתולדות "ההגנה" הנמצא בשדרות רוטשילד בתל אביב-יפו. המוזיאון מציג את תולדות ההגנה ביישוב היהודי בארץ ישראל במהלך תקופת המנדט הבריטי. המוזיאון פרוס על פני שלוש קומות בהן גם מיצגים מודרניים אודות היישוב, אודיטוריום ואת ארכיון ההגנה. כמו כן, הוא מציג שני חדרים מהבית ששומרו המתארים את אורח החיים של התקופה בתל אביב הקטנה. הבית נחשב גם לפנינה אדריכלית בעלת מרצפות מצוירות, שטיחי אבן וקירות מעוטרים. הבית היה בעבר ביתו של אליהו גולומב, "המפקד הבלתי מוכתר" של ההגנה. המבנה הוכרז על יד המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות כמבנה לשימור, בין השאר בשל איכותו האדריכלית.

מבנה המוזיאון

מבנה המוזיאון, המכונה גם "בית גולומב" נבנה על ידי האחים זאב (וולודיה) ויעקב שרתוק בשנת 1912 בסגנון האדריכלות האקלקטית, הבית שופץ על ידי האדריכל יוסף ברלין בשנות ה-20 של המאה ה-20. בבית התגוררה משפחת שרתוק עם חמשת ילדיה (משה שרת, יהודה שרת, רבקה (אשת דוב הוז), עדה (אשת אליהו גולומב) וגאולה. לאחר מותו של יעקב שרתוק ב-1913 גרו בבית רבקה ודב הוז, ומאוחר יותר עדה ואליהו גולומב לפיכך נקרא גם "בית הגיסים".

המבנה גם שימש בין השאר כמטה ההגנה והוא היה מארח עד השעות הקטנות של הלילה את ישיבות הנהגת הארגון בהן התקבלו כמה מן ההחלטות החשובות ביותר בתקופות היישוב בנושאי התיישבות וביטחון בהן מבצע חומה ומגדל, מבצעי העפלה, הקמת הפלמ"ח ועוד. ישיבות אלו ערכו במרפסת הקדמית במחשבה (ובצדק) כי הבריטים לא יחשבו לחפש את המפקדה הסודית במרפסת הפתוחה לרחוב שלא תסתיר כמעט דבר.

בתקופת המדינה, עבר המבנה שיפוץ נרחב על ידי האדריכל יוחנן רטנר והמבנה הפך למוזיאון אשר נפתח לציבור בשנת 1961. את קיר החזית של המוזיאון עיצב הפסל משה ציפר.

גלריית תמונות

ראו גם

קישורים חיצוניים