המכלול:מנטר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Wikimedia Deutschland icon explore.svg

"מנטרים" הם כותבים במכלול, העוסקים גם בניטור השינויים האחרונים. לשם כך, הוחלט לתת להם כלים מסוימים שנועדו לסייע להם במלאכת הניטור.

עריכות המנטרים מסומנות אוטומטית כ"בדוקות".

כלים לשימוש המנטרים

למנטרים ניתנה האפשרות לבצע את הפעולות הבאות:

תנאי הסף לקבלת ההרשאות

לפי החלטות הקהילה, הרשאות "מנטר" יכולות להינתן רק לחברים שעומדים בתנאים הבאים:

  1. ותק של 3 חודשים
  2. 1,500 עריכות במרחב הערכים והמרחבים המשיקים לו
  3. היכרות מספקת עם כללי הקהילה הנוגעים לניטור ולטיפול בהשחתות. דגש מיוחד ניתן על הכרת מדיניות האספקלריה ועל השימוש בתבנית {{סינון}}
  4. הסכמה של מפעיל מערכת
  5. כותב הנמצא בתקופת חניכה לא יקבל הרשאת מנטר

המכון יכול להעניק ולהסיר הרשאות מנטר של משתמשים אחרים. משתמש המעוניין בהרשאות מנטר, יכול לבקש אותן בדף "המכלול:בקשות ממפעילים#בקשת הרשאות".

יש לציין כי לא לכל המשתמשים שעומדים בתנאים הללו יתווספו אוטומטית הרשאות "מנטר". מפעילי המערכת יפעילו שיקול דעת לבחון האם המועמד מכיר את הכללים והנהלים הרלוונטיים המקובלים במכלול, והאם למועמד יש שיקול דעת הולם. בפרט, על מפעיל המערכת שרוצה להעניק הרשאת "מנטר" למועמד כלשהו לוודא קיומם של קריטריונים מסוימים.

שיקולים שעל מפעילי מערכת לקחת בחשבון כשברצונם להסכים להענקת הרשאות "מנטר" למועמד

  • מערכת בקרת השינויים נועדה למנוע מצב שבו מספר מנטרים בודקים את אותו השינוי ובכך מבזבזים את זמנם בעבודה כפולה. בנוסף, היא עוזרת לסנן ערכים שלא נבדקו כלל. לכן, על מפעילי מערכת לבחון האם למועמד יש הידע, הניסיון והיכולת לעזור בכך.
  • סימון ערך או דף כ"בדוק" משמעו שהעריכה איננה ונדליזם (הוספת זבל או קללות, מחיקת קטגוריות וכדומה) – סימון עריכה כבדוקה לא נועד לאשר את נכונות השינוי, עיצובו או התאמתו לערך. זאת למעט במקרים בהם ברור למדי כי הפעולה באותה עריכה הייתה הוספת מידע שגוי או שינוי המידע הקיים לשגוי. על המפעילים לוודא שהמועמד מבין זאת.
  • על המפעיל לוודא שלמועמד היכרות מספקת עם כללי הקהילה הנוגעים לניטור ולטיפול בהשחתות. דגש מיוחד ניתן על הכרת מדיניות האספקלריה ועל השימוש בתבנית {{סינון}}.
  • אין להשתמש בשחזור מהיר לעריכות שאינן השחתה פשוטה. כאשר ההשחתה אינה פשוטה, יש להימנע משימוש בשחזור מהיר, ולהיעזר בביטול ידני עם תקציר עריכה מתאים. בפרט, אין להשתמש בשחזור המהיר בעת מלחמת עריכה, גם לא כדי לשחזר את הערך לגרסה יציבה. יש לוודא שהשחזור המהיר לא ביטל תרומות חיוביות לצד ההשחתות. על המפעיל לוודא שהמועמד מבין את המגבלה הזו.
  • כלי ה"שחזור המהיר" לא מבטל בהכרח עריכה יחידה, אלא את כל העריכות של המשתמש אותו משחזרים, עד לעריכה האחרונה של משתמש אחר כלשהו. על המפעיל לוודא שהמועמד מבין זאת.

מפעילי מערכת יכולים להסיר הרשאות מנטר של משתמש, בלי קשר לשאלה מי העניק אותן.

ראו גם