המכלול:איך לנטר ולהישאר בחיים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ונדליזם

ניטור דף השינויים האחרונים הוא אחד הדברים החשובים במיוחד, יש האומרים אף יותר חשוב מכתיבת ערכים חדשים. בראש ובראשונה מדובר בבדיקת כל העריכות של כל המשתמשים החדשים. בנוסף, ולא פחות חשוב, יש לבדוק מדגמית עריכות של משתמשים רשומים, ואף משתמשים מוכרים.

בביצוע הבדיקה יש לבדוק שני דברים עיקריים:

 • ניסויים או השחתות ברורות (תוספות כגון "דגלחיכדגכל" או <math>formula</math> או "איציק המלך!").
 • הפרה של זכויות יוצרים.

משתמשים ותיקים המכירים טוב את הכללים, ההנחיות והנהגים של הקהילה יכולים אף להנחות משתמשים חדשים כאשר הם רואים חריגה מכללים אלו.

השחתות ברורות קל לאתר ולכן אין צורך להרחיב בנושא. לעניין בדיקת הפרות של זכויות יוצרים, נעשה שימוש בגוגל על מנת לאתר הפרות כאלו, הן הפרות של טקסטים מועתקים והן הפרות של תמונות שאינן חופשיות.

כל משתמש יכול לעסוק בפעילות ניטור אך על מנת להשיג את מרב התועלת מפעילות הניטור, יש לשאוף לקבלת הרשאות מנטר, המסייעות למנטר לזהות עריכות שטרם נבדקו, ולאחר בדיקתן מאפשרות לסמן אותן כבדוקות וכך לצמצם את מספר הדפים שמנטרים אחרים צריכים לבדוק.

פרקטיקות ניטור

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המכלול:זיהוי השחתות ועריכות שגויות

במכלול מופעלת מערכת בקרת שינויים – מערכת המובנית בתוך דף השינויים האחרונים ובתוך דף רשימת המעקב, המסייעת בעבודתם של מנטרי השינויים. סימון גרסה כבדוקה (אפשרות הזמינה לבעלי הרשאת מנטר או מפעיל מערכת) נועדה לאפשר למנטרים אחרים לעבור לבדוק עריכות אחרות וכך הופכת את עבודת הניטור ליותר יעילה. הטיפול במקרים מתחלק למקרים שבהם ההחלטה וודאית ולמקרים שאין ודאות לגביהם.

במקרים שבהם ניתן לזהות בוודאות אם מדובר בהשחתה או תרומה מועילה – בסיום הטיפול בגרסה הנבדקת יש לסמן אותה כבדוקה על מנת שמנטרים אחרים יוכלו לסנן אותה מרשימת השינויים האחרונים. ביטול עריכה, בניגוד לשחזור, אינו מסמן אוטומטית את העריכות כבדוקות. לכן במקרה שהעריכה טופלה על ידי ביטול, יש לסמן אותה כבדוקה לאחר מכן.

עריכה שלא בטוחים לגביה וסומנה כבדוקה, רוב הסיכויים שתוסתר מפני מנטרים אחרים וכך השחתה או טעות עלולות להשתרש במכלול לזמן רב (ואף עשויים להעתיקה לערכים אחרים). לכן במקרים שלא ניתן לאמת את תקינות העריכה, מנטרים רבים נהגו להשאיר את הבדיקה למנטרים אחרים. מאידך, הצטברות עריכות לא בדוקות יצרה עומס רב על המנטרים. מסיבה זו, באוגוסט 2016 נוצרה תגית נוספת ושמה "לבדיקה נוספת" שנועדה לאפשר למנטרים לסמן עריכות שלא בטוחים לגביהן (פסקה בדף החדשות, דיון במזנון) - לפירוט על אופן השימוש, ראו הרחבה בסעיף כלים נוספים.

להצגת דפים שסומנו עם התגית ניתן להפעיל סינון בדף השינויים האחרונים. לאחר תקופה מסוימת דפים אלו לא יוצגו בשינויים האחרונים ויש להיעזר בדף המכלול:עריכות שדורשות בדיקה.

בדיקת תרומות נוספות

כאשר מזהים השחתה ברורה אפשר וכדאי לבדוק ולחפש השחתות נוספות מסביב לראשונה במספר מעגלים הולכים וגדלים:

 1. תרומות נוספות של המשחית - יש לעיין ברשימת תרומותיו של המשחית ולבדוק אותן.
 2. תרומות נוספות לערך המושחת - לעִתים ערך מושחת לאורך פרק זמן מסוים ממספר כתובות IP ואף מחשבונות רשומים. יש לבדוק את ההיסטוריה הקרובה של הערך המושחת.
 3. למשקיענים, אפשר לבדוק את המעגל השני של ערכים שמופיעים ברשימת המעגל הראשון (שינויים בדפים המקושרים). כלומר לבדוק את ההיסטוריה הקרובה של ערכים שנהנו מתרומות כלשהן של משחיתים.

הניחו כוונות טובות

 • יש להבחין בין משתמשים שעשו טעות ולא שמו לב לכך או לא ידעו כיצד לבטל אותה (למשל, בעבר עריכות באמצעות עורך חזותי היו מכניסות תגי nowiki ולא הייתה אפשרות להשוואת גרסאות בעורך החזותי), למשתמשים העורכים ניסויים או מוסיפים שטויות (מוטי המלך!!!) ומשתמשים שמוחקים או מכניסים טעויות בזדון. לעִתים המתנה עם השחזור למספר דקות, יכולה לתת להם הזדמנות לתקן את עצמם.
 • עדיף לטעות לכיוון החיובי ולכוון את המשתמש לאפיקים מועילים יותר גם אם עשו טעות מאשר להעליב משתמש עם פוטנציאל לתרום, לגרום לו להרגיש דחוי, באופן שירצה לנקום ובכך להעביר אותו "אל הצד האפל" ולייצר למנטרים עבודה נוספת קבועה. יש להשתדל לראות בכל עורך הזדמנות לגייס אותו לצידנו ולא כמטרד או נטל.
 • עדיף להפחית שימוש בטרמינולוגיה שלילית "משחית", "מטריד" או "מזיק" (גם אם זה נכון מנקודת מבטנו).
 • בשיח עם המשתמש וכן בתקצירים יש לנהוג בכבוד וענייניות ככל הניתן ולא לפעול מתוך רגש.

דף שינויים אחרונים

המנטרים נעזרים בדף השינויים האחרונים. קישור לדף זה נמצא בתיבת הניווט בצד ימין של כל דף.

 • ניתן להשתמש באפשרויות הסינון הרבות הנוספות שמציע הדף, התוכנה וסקריפטים נוספים.
  • דף השינויים האחרונים מציג ברירת מחדל את 50 השינויים האחרונים. המנטרים מעדיפים לראות יותר שינויים, ולכן ישנה אפשרות לשנות את ברירת המחדל. יש להיכנס להעדפות -> לשונית "שינויים אחרונים" -> ובתיבה השנייה ("מספר העריכות שיוצגו בדפי השינויים האחרונים, היסטוריית דף והיומנים") להכניס מספר גבוה מ-50. מספר גדול מידי עלול להעיק מבחינתכם על הכניסה לדף, ולכן בדרך כלל 100‏-150 שינויים מספיקים.
   ניתן כמובן לשנות זמנית את מספר השינויים האחרונים באמצעות אפשרויות הסינון שבראש דף השינויים האחרונים.
  • ניתן לסנן בוטים, משתמשים רשומים ואת העריכות של עצמכם.
  • ניתן לסנן את דף השינויים האחרונים לפי מרחב וכך, למשל, לבדוק בשלב מסוים רק תרומות משתמשים במרחב הראשי או במרחב קובץ.
אפשרויות הסינון של דף השינויים האחרונים
 • בתקצירי העריכה משתמשים מכלולאים ותיקים בקיצורים, דוגמת ש' עבור "שחזור" ו-"וש" עבור "ויקישיתוף". ניתן למצוא רשימה של תקצירי עריכה מקובלים בדף המכלול:מקרא תקצירי עריכה.
 • אפשרות מובנית נוספת היא דף שינויים אחרונים משופר. יש מנטרים שמוצאים אפשרות זו נוחה, ויש שמעדיפים בכל זאת להסתפק ברשימה הרגילה. כדי להפעיל את דף השינויים המשופרת, יש להיכנס להעדפות -> לשונית "שינויים אחרונים" ולאחר מכן לסמן את התיבה "רשימת שינויים אחרונים משופרת".
 • ראו גם המכלול:דף שינויים אחרונים.

כלים נוספים

ישנם כלים וסקריפטים העוזרים למנטרים לבדוק עריכות ולטפל בהשחתות:

RcPatrol-Gadget-imrovedList.png
סימון עריכות כבדוקות מדף השינויים האחרונים ורשימת המעקב
בשביל לסמן עריכה כבדוקה בלי לפתוח את דף הבדלי הגרסאות בו היא מוצגת, לדוגמה במקרה שבוטלה כבר או שהיא חלק ממקבץ עריכות שעבר בדיקה, ניתן להוסיף את האפשרות לסמן עריכות כבדוקות מדף השינויים האחרונים ורשימת המעקב על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "גאדג'טים" -> תחת הכותרת "ניטור" יש לסמן את האפשרות "סימון ערכים כבדוקים מתוך דף השינויים האחרונים ורשימת המעקב (זמין למפעילי מערכת ולמנטרים בלבד)".
הוספת תגית "לבדיקה נוספת" לגרסה מסוימת
להוספת תג "לבדיקה נוספת" לגרסה שקשה להעריך את נכונותה, ניתן להיכנס לדף הגרסאות הקודמות של הדף ושם ללחוץ על הכפתור "הפעלת אפשרויות מתקדמות" (אשר זמין לבעלי ההרשאות המתאימות). יש לסמן את הגרסה הרלוונטית (ניתן לסמן יותר מאחת) ואז ללחוץ שוב על אותו כפתור, עליו מופיע כעת הכיתוב "עריכת התגיות של הגרסאות שנבחרו". בשלב זה יופיע דף "עריכת תגיות". בשדה "תגיות חדשות" ניתן להוסיף או להסיר תגית. יש לנמק את הוספת את התגית ובסיום לאשר אותה. ניתן לקצר את התהליך באמצעות שימוש בסקריפט 95, המוסיף בדף השוואת גרסאות קישור לדף עריכת תגיות. ניתן ליידע משתמש שהמידע שהוסיף דורש בדיקה נוספת בעזרת התבנית {{לבדיקה נוספת}}.
ScriptNo5.png
הוספת לשונית "מחיקה" כדי לבקש מחיקת ערכים בדף בקשות ממפעילים
מפעילים יכולים למחוק ערך, אך מי שאינו מפעיל ובכל זאת מעוניין למחוק ערך, יכול לפנות לדף בקשות ממפעילים. סקריפט זה מקל על הפניה באמצעות לשונית "מחיקה" המוסיפה את הערך לדף הבקשות. ניתן להוסיף את הלשונית על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "גאדג'טים" -> תחת הכותרת "ניטור" יש לסמן את האפשרות "הוספת לשונית "מחיקה" כדי לבקש מחיקת ערכים בדף בקשות ממפעילים".
Script 44.png
הסתרת אפשרויות הסינון
למנטרים רבים נוח יותר כאשר רוב הדף מציג שינויים אחרונים. ניתן, אם כן, להסתיר את אפשרויות הסינון הרבות שלעתים פרוסות על פני חצי עמוד. ההסתרה מבוצעת על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "גאדג'טים" -> תחת הכותרת "ניטור" יש לסמן את האפשרות "הסתרת אפשרויות הסינון בדף השינויים האחרונים".
הוספת כיתוב "(אחרון)" לעריכות בשינויים האחרונים
בדף התרומות מופיע הכיתוב "(אחרון)" כאשר העריכה שלך היא האחרונה. האפשרות המדוברת מבצעת דבר דומה: מסמנת את העריכה האחרונה של הערך בדף. כך, אם למשל הערך נערך מספר פעמים, במופע האחרון יופיע הכיתוב "(אחרון)". ניתן להוסיף את הלשונית על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "גאדג'טים" -> תחת הכותרת "שונות" יש לסמן את האפשרות "הוספת כיתוב "(אחרון)" לעריכות בשינויים האחרונים".
ScriptNo20.png
הוספה של מספר הבתים שנוספו או הוסרו בדף הגרסאות הקודמות
אפשרות זו מציגה את מספר הבתים שנוספו או הוסרו בדף הגרסאות הקודמות. הצבעים הותאמו לצבעים בעלי אותה משמעות בדף השינויים האחרונים.

ראו גם