המכלול:מערכת בקרת שינויים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


דף השינויים האחרונים, כפי שנראה בעיניו של מנטר/מפעיל מערכת. לצד חלק מן העריכות, ניתן להבחין מצד ימין לעריכה בסימן קריאה אדום, המציין שהעריכה איננה בדוקה. (להגדלה)

במכלול מופעלת מערכת בקרת שינויים – מערכת המובנית בתוך דף השינויים האחרונים ובתוך דף רשימת המעקב, המסייעת בעבודתם של מנטרי השינויים. מנטרי השינויים, העוקבים אחרי ערכים בדפים אלו, יכולים לסמן עריכות שנבדקו כ"בדוקות". גם שחזור מהיר של עריכה יסמן עריכה זו כבדוקה, היות שטופלה כבר.

מטרת המערכת היא לאפשר למנטרים לא לבדוק עריכה שכבר נבדקה על ידי מנטר אחר וסומנה כ"בדוקה", וכן לעזור לסנן עריכות שלא נבדקו כלל. סימון עריכה כלשהי כ"בדוקה" משמעו שהעריכה איננה השחתה (הוספת זבל או קללות, מחיקת קטגוריות וכדומה); סימון עריכה כבדוקה לא נועד לאשר את נכונות השינוי, עיצובו או התאמתו לערך. בהתאם לכך, סימון עריכה כבדוקה אינו מדרג את הערכים ואינו משפיע עליהם מבחינת הקוראים והכותבים של המכלול.

המורשים לסמן ערכים כבדוקים במערכת בקרת השינויים הם מפעילי מערכת ומנטרים בלבד. עריכותיהן של שתי קבוצות המשתמשים הללו, מפעילי המערכת והמנטרים, נרשמות אוטומטית כבדוקות. הביורוקרטים ממנים את המנטרים כמוסבר בדף המכלול:מנטר.

המשתמשים במערכת בקרת השינויים יכולים להיעזר בסקריפט המקל על סימון הערכים כבדוקים. להפעלת הסקריפט, יש להיכנס ל"העדפות", משם ללשונית "גאדג'טים", ותחת הכותרת "ניטור" לסמן את האפשרות "סימון ערכים כבדוקים מתוך דף השינויים האחרונים ורשימת המעקב (זמין למפעילי מערכת ולמנטרים בלבד)". הסקריפט יופעל לאותו משתמש לאחר הקשה על הלחצן "שמירת העדפות" בתחתית הדף. בדף המכלול:סקריפטים מופיעים סקריפטים שימושיים נוספים וכן סקריפטים פרטיים (הרשומים בדפי משנה של משתמשים) המשמשים לניטור ויכולים להיות לעזר רב.

סימון ידני של עריכות כבדוקות מתועד ביומן מיוחד – "יומן שינויים בדוקים", הגלוי לכולם.

הרשאת "בדוק עריכות אוטומטית"

באפשרותם של הביורוקרטים לסמן משתמשים כ"בדוק עריכות אוטומטית", כלומר שכל עריכותיהם תירשמנה אוטומטית כבדוקות. לעומת המנטרים, משתמשים אלו לא יוכלו לסמן עריכות של משתמשים אחרים כבדוקות. מטרתו של סימון זה להקל על מנטרי השינויים האחרונים באיתור השחתה.

רק מנטרים יוכלו לבקש עבור משתמש מסוים את הרשאת "בדוק עריכות אוטומטית"[1], הם יבקשו זאת בדף הבקשות מהמפעילים. לאחר מכן יוכל כל מי שרוצה להביע דעתו שם.

הביורוקרטים יפעילו שיקול דעת ויתבססו על בקשתם של המנטרים בבואם לשקול סימון של משתמש אחרי בקשת המנטרים.

במכלול יש כעת 101 משתמשים בדוקי עריכות אוטומטית.

בוטים מסומנים אוטומטית כבדוקי עריכות.

ראו גם

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הדף באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0