המוזיאון לאמנות האסלאם

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המוזיאון לאמנות האסלאם
פרטים
סוג אמנות איסלאמית
שנת ההקמה 1974
כתובת רח' הפלמ"ח 2, ירושלים
מייסדים ורה סלומונס
www.islamicart.co.il
שני שעונים אומנותים המוצגים במוזיאון

מוזיאון ל. א. מאיר לאמנות האסלאם הוקם על ידי הגברת ורה ברייס סלומונס בשנת 1974 לזכרו של פרופסור אריה לאון מאיר אשר נפטר בשנת 1959 ומטרתו חקר אמנות האסלאם, והצגת מוצגים של אמנות האסלאם לציבור הרחב. המוזיאון ממוקם בשכונת קריית שמואל בירושלים, בקרבת תיאטרון ירושלים ומשכן נשיאי ישראל.

מוצגי המוזיאון

המוזיאון מציג כלי חרס, טקסטיל, תכשיטים ומוצגים נוספים של אמנות אסלאמית מכל רחבי ארצות האסלאם - מספרד שבמערב ועד הודו שבמזרח. במוזיאון תשע גלריות המסודרות לפי סדר כרונולוגי.

מרבית מוצגי המוזיאון מאוספו של פרופסור א. ל. מאיר, ויתרתם נרכשו על ידי ורה סלומונס. בין היתר מוצגים במוזיאון משחקים (שחמט, דומינו וקלפי משחק), כלי נשק (חרבות, קסדות), בדים ושטיחים, תכשיטים וחפצי זכוכית.

הקמת המוזיאון

מקורו של האוסף בהתעניינותה של ורה סלומון בתרבות ובאמנות האסלאם. הקמת המכון לזכר פרופסור מאיר הייתה מלווה בתקווה שלימוד הנושא והצגתו לציבור יביאו לקירוב בין יהודים לערבים במדינת ישראל. סלומונס הקדישה את המוזיאון מאייר, אתו היה לה קשר רומנטי.‏‏[1]

אדריכל המוזיאון הוא ד"ר אלכסנדר פרידמן.

גניבת השעונים

אחת הגלריות הציגה את אוסף השעונים של דויד סלומון - אשר מרביתם היו שעונים נדירים מהמאות ה-18 וה-19 ומקורם באירופה. הנדירים שבין השעונים (ובהם שעון שנבנה עבור המלכה מארי אנטואנט) נגנבו מהמוזיאון ב-1983, יחד עם פריטים נוספים. חלק מהפריטים אותרו ב-2006 בכספות שונות ברחבי אירופה. בשנת 2008 התגלה כי נעמן דילר, שנפטר בשנת 2006, היה הפורץ שגנב את השעונים. מבין 106 הפריטים השונים שנגנבו מהמוזיאון, אותרו 96. הפורץ נפטר עני וחסר כל משום שהבין שאם ימכור את הפריטים, הוא יתפס. הפריטים התגלו בעת שיורשיו ניסו למכור אותם[2]. האוסף הוצג מחדש, בתערוכה שנקראה "הזמן הגנוב".

רוב השעונים סבלו מפגעי זמן ולחות, חלקם פורקו על מנת שיהיה קל יותר להסתירם ולכן היה צריך להעביר אותם טיפול מיוחד, בנוסף לטיפולי ניקוי ושימון הנעשים דרך שגרה בשעונים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0