דורון אורבך

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דורון אאורבך
Doron Aurbach.jpg
לידה 1952 שגיאת לואה ביחידה יחידה:גיל_לערכי_אישים בשורה 20: attempt to compare table with number.
ענף מדעי כימיה
ארצות מגורים ישראל
תרומות עיקריות
מחקריו בתחומי צבירה והמרה של אנרגיה.

פרופ' דורון יהושע אאורבך (נכתב גם אורבך; נולד ב-1952) הוא כימאי ישראלי, יו"ר הרשות הלאומית להסמכת מעבדות, מייסד וראש קבוצת האלקטרוכימיה באוניברסיטת בר-אילן. ידוע במחקריו בתחומי צבירה והמרה של אנרגיה.

ביוגרפיה

נולד בכפר סבא[1] להורים ניצולי השואה. למד בתיכון בליך, שירת בצה"ל בסיירת גולני והגיע לדרגת רב סרן במילואים. למד כימיה באוניברסיטת בר-אילן עד קבלת תואר דוקטור בשנת 1983, ובמקביל סיים תואר ראשון בהנדסה כימית בטכניון. לאחר מכן השלים פוסט דוקטורט באוניברסיטת קליבלנד.

בתחילת שנות ה-80 חזר בתשובה ולמד בישיבת נתיבות עולם בבני ברק. את חזרתו בתשובה הוא מייחס ללימודי המדע שהביאו אותו למסקנה שהעולם לא נוצר במקרה ושהאבולוציה אינה מסבירה את היווצרות החיים. מתוך לימוד עצמי של התנ"ך הסיק שהתנ"ך איננו ספר היסטוריה אלא ספר דתי מחייב.

לאחר סיום הפוסט דוקטורט שב לאוניברסיטת בר-אילן, ובה הוא עומד משנת 1985 בראש הקבוצה לאלקטרוכימיה. קבוצה זו, המונה כארבעים מדענים, עוסקת בין השאר בנושאי צבירה והמרה של אנרגיה, כגון פיתוח סוללות ליתיום-יון, פיתוח קבלי על מהירים ופיתוח סוללות מגנזיום נטענות. לקבוצה שיתוף פעולה רחב עם החברות ג'נרל מוטורס, LG, תדיראן סוללות, דלק חשמלי ואחרות. לאחרונה עוסקת הקבוצה בפיתוח רכב חשמלי, ציוד להתפלת מים, ועוד. בינואר 2003 הצטרפה הקבוצה למרכז ידע לתאי דלק ולצבירה והמרה של אנרגיה הפועל בתמיכת משרד המדע, התרבות והספורט.

בשנת 1996 מונה לפרופסור מן המניין. בשנים 2001–2005 שימש ראש המחלקה לכימיה באוניברסיטת בר-אילן. פרסם מאות מאמרים, ועל שמו רשומים 21 פטנטים[2]. בשנת 2009 מונה ליו"ר הרשות הלאומית להסמכת מעבדות. בשנת 2012 מונה ליו"ר המרכז הלאומי להנעה אלקטרוכימית בהכוונת משרד ראש הממשלה ובמימון הקרן הלאומית למדע[3] וזכה במענק מקרן בירד לפיתוח סוללות מגנזיום נטענות. בנוסף לאלה הוא משמש כיועץ הרקטור של אוני' בר-אילן לקליטת מדענים עולים, וכיו"ר ענף הננוטכנולוגיה בלשכת המהנדסים. כמו כן מונה פרופ' אורבך לעמית מחקר בחברה למדע חומרים - MRS.

כפרופסור לכימיה, יש לאורבך הסתיגויות קשות מהדרך בה מלמדים את תולדות החיים על פני האדמה כאוסף תהליכים מקריים ללא תכנון תבוני.[4]

הוקרה ופרסים

 • פרופ' דורון אורבך, במעבדת האלקטרוכימיה באוניברסיטת בר-אילן
  בשנת 1992 זכה בפרס השנתי של החברה הישראלית לכימיה - "מדען צעיר מצטיין" – הניתן למדענים שלא מלאו להם ארבעים.
 • בשנת 2005 זכה ב"פרס הטכנולוגיה לשנת 2005" של החברה האלקטרוכימית.
 • בשנת 2007 זכה בפרס "חוקר מעולה" – הפרס השנתי של האגודה הישראלית לוואקום.
 • בשנת 2008 זכה בתואר "עמית בחברה האלקטרוכימית (ECS)".
 • בשנת 2010 זכה ב"פרס מפעל הפיס ע"ש לנדאו למדעים ולמחקר" בתחום כימיה ירוקה[5].
 • בשנת 2010 זכה בתואר "עמית בחברה הבינלאומית לאלקטרוכימיה (ISE)".
 • בשנת 2011 היה אחד משני הישראלים היחידים שזכו להכלל ברשימת החוקרים המצוטטים ביותר בתחום מדעי החומר של Institute for Scientific Information - ISI.
 • בשנת 2012 זכה בפרס של החברה הישראלית לכימיה.
 • בשנת 2013 זכה בפרס לחוקר המצטיין מטעם האגודה האלקטרוכימית האמריקאית ובפרס קולטהוף של הפקולטה לכימיה של הטכניון לשנת 2013/4
 • בשנת 2014 זכה בפרס ע"ש ארנסט ייגר מטעם האגודה הבינלאומית לסוללות (IBA).
 • זכה בתעודת הוקרה לחוקרים בעלי הישגים מחקריים הראויים להערכה מיוחדת לשנת ה'תשע"ה מטעם אוניברסיטת בר-אילן על הישגיו בפיתוח שני סוגים של סוללות נטענות חדשניות[6].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).