איסתרק

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:ספר (זמני)

פרמטרים ריקים [ OCLC ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

איסתרק
איסתרק.jpg
הוצאה בעברית עלים
שנת הוצאה 2008
מספר עמודים 616
סדרת ספרים ממלכה במבחן

איסתרק הוא הספר הראשון בסדרת ממלכה במבחן, סדרת ספרי הרפתקאות מסוגת מותחן פוליטי שנכתבה על ידי הסופרת מיה קינן, והתפרסמה בעיקר בציבור החרדי והדתי. הספר יצא לאור בשנת 2008.

העלילה

העלילה מתרחשת בימי הביניים בממלכת כוזר היהודית, ממלכה חזקה של גרים המצויה ביחסים מתוחים עם שכנותיה עמן ידעה מלחמות בעבר. בכוזר יש בית מלוכה וותיק העובר מאב לבן ותפקידים רבי עוצמה המכונים: "עוצר כוזר", "בק כוזר", ועוד. העלילה נעה בין בגידות, אמון, ומלחמות, והתפלגות כתוצאה ממלחמות ירושה.

העלילה נפתחת כאשר הממלכה תחת שלטונו של המלך רעואל, עוברת התרחשויות מוזרות ורצף אסונות, שבשיאן נרצח המלך הכוזרי בידי מתנקש, ואת מקומו ירש עוצר כוזר האביר יוסף דיאלידאן. הנסיכים מיכאל ואיסתרק, שהיו בדרכם לבבל עם פלוגת חיילים ועם סגן שר החוץ דוד סאנפאל, נקלעים למארב של הקווארים (שבט עוין השוכן במישורי הפלאט הסמוכים לכוזר), דוד סאנפאל ומרבית החיילים נהרגים, והנסיכים איסתרק ומיכאל נופלים בשבי הקווארי. בהיותו בשבי מתחיל איסתרק להזדהות עם סגנון החיים של שוביו, ומוקסם מיופי התרבות הקווארית. הוא הופך להיות דמות נערצת בקרב הקאוורים, ומבין את טעותו רק לאחר תוכחתו של משרת יהודי ממוצא מונדרי (מיעוט בכוזר הנחשב לגזע נחות) בשם קנז שנמצא עימו. לאחר מכן הוא מגלה שאשתו של המנהיג הקווארי קאה-הי, היא דודתו רנה שנחטפה על ידי הקווארים לפני 26 שנה. הוא יוצר קשר עם דודתו והם רוקמים תוכנית בריחה. הוא מתחתן עם ביתה הלה (בת דודתו), ובליל החתונה הוא מצית את אוהלם כדי שיחשבו שהם נספו בשרפה, משאיר לקאה-הי פתק מאיים ובורח מהשבי יחד עם אחיו, אשתו, דודתו ואנשיהם לעבר כוזר. במסעו חזרה הוא מבין עד כמה הושפעו דעותיו משוביו וכמה הן היו לא נבונות, ומתחרט עליהם. כשאיסתרק חוזר לכוזר הוא מגלה כי בינתיים אירעה התנקשות באביו, וכי יוסף דיאלידאן קיבל את המלכות.

הספר מסתיים בחשיפת יוסף דיאלידאן כבוגד העומד מאחורי חטיפת הנסיכים וההתנקשות במלך. בעזרת מספר מצומצם של אנשים שחלקם נשארו נאמנים לו וחלקם הצטרפו אליו ברגע האמת, מצליח איסתרק לכבוש מחדש את אתיל, עיר הבירה ולהבריח את יוסף וכוחותיו.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0