תעשיות נשק לישראל

מתוך המכלול
(הופנה מהדף IWI)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תעשיות נשק לישראל
IWI logo slogan.gif
סוג חברה פרטית
שנת הקמה תעש:‏ 1933

כ-IWI:‏ 2005

חברת אם קבוצת SK
מיקום המטה ישראלישראל רמת השרון, ישראל
בעלות סמי קצב
ענפי תעשייה צבא וביטחון
מוצרים עיקריים נשק קל
שווי שוק 2 מיליארד שקל (הערכה)[1]
עובדים כ-500

תעשיות נשק לישראל, הידועה בשמה הלועזי IWI, היא חברה ישראלית המייצרת נשק קל.

החברה נוצרה עם הפרטת מפעל "מגן" של תעש (התעשייה הצבאית) שהופרט ונמכר לאיש העסקים סמי קצב בפברואר 2005.

מוצרים

החברה מייצרת נשק קל וכלי ירייה קלים בעיקר לשימושים צבאיים אך גם עבור כוחות משטרה וסוכניות ביון וכוחות אבטחה. בין מוצריה:

הפרטת מפעל "מגן"

לפי דו"ח מרכז אדוה[3]החברה נמכרה במחיר נמוך של 2.5 מיליון דולר - אף שהרווח הצפוי ממנו בשלוש השנים הבאות עולה על 3 מיליון דולר בשנה. בנוסף התחייבה המדינה להעניק רשת ביטחון ל 5- שנים, על ידי מימון של 70% מהוצאות לסיום העסקת עובדים שייזמו הבעלים החדשים. פורסם כי כשנה טרם מכירתו של מפעל "מגן" נחתם הסכם על מכירתו תמורת 25-20 מיליון דולר לקבוצת ג'נרל דיפנס. העסקה לא מומשה. מבקר המדינה התבקש לבדוק כיצד ייתכן שהמפעל נמכר בסופו של דבר בעשירית מהסכום שהוצע[4].

לפי דוח המבקר הפנימי של תעש, לאחר השלמת מכירת מגן לחברה ב' צברה תעש בגין מגן הפסד לא מתוכנן בסך 16 מיליון ש"ח, בעיקר בגלל שינויים במלאי וצריכת חומרי גלם. בדוח נקבע שההפסד נבע נוכח "ממצאים חמורים בטיפול התפעולי והחשבונאי" של תעש, לרבות הקלדת נתונים במערכת המחשוב ללא בקרה וניהול הזמנות לא מסודר...תעש לא קיבלה את התמורה הצפויה עבור מכירת מגן. תרמו לכך, בין היתר, הכשל המתמשך בניהול המלאי בתעש והכשל במעבר לייצור סדרתי של התבור, שנועד להיות המוצר העתידי העיקרי של מגן. לכך נוסף גם הלחץ על הנהלת תעש להשלים את מכירת מגן או לסגור אותו בתוך פרק זמן קצוב, שיצרו התמריצים שנכללו בהסכם הסיוע

לטענת סמי קצב הוא שילם על המפעל כ-10 מיליון דולר.[5]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים