קרל גולדמארק

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קרל גולדמארק

קרל גולדמארק (גולדמארק קארוי) (בהונגרית: Goldmark Károly, בגרמנית: Karl Goldmark;‏ 18 במאי 1830 - 2 בינואר 1915) היה מלחין אוסטרי-הונגרי, יהודי.

קורות חיים

גולדמארק נולד בעיירה ההונגרית קסטהיי (Keszthely) למשפחה יהודית בת 20 נפשות. אביו היה חזן הקהילה היהודית בעיירה. גולדמארק החל ללמוד נגינה בכינור אצל מורים מקומים בעיירה. בשנת 1842 התקבל לאקדמיה המוזיקלית בעיר שופרון ובשנת 1844 נשלח על ידי אביו, שהבחין בכישוריו, לווינה שם המשיך את לימודיו בכינור וקומפוזיציה.

מאורעות 1848 (אביב העמים) אילצו את גולדמארק להמלט מווינה. אחיו יוסף היה ממנהיגי ההתקוממות וגולדמארק נתפס, נאשם בהסתה ונידון למיתה. ברגע האחרון קיבל חנינה והורשה לחזור לווינה.

גולדמארק עסק בהוראת נגינה בכינור, ובין מתלמידיו היה יאן סיבליוס. הוא עסק גם בביקורת מוזיקה ובהלחנה. האופרה הראשונה שהלחין הייתה מלכת שבא והיא זכתה להצלחה רבה. גולדמארק היה לדמות מוכרת בחיי המוזיקה של וינה וידיד אישי של יוהנס ברהמס. קרל גולדמארק נפטר בווינה בגיל 85. נקבר בבית הקברות המרכזי בווינה.

הנצחה

יצירותיו של גולדמארק

גולדמארק חיבר 7 אופרות, 2 קונצ'רטי לכינור ותזמורת, מוזיקה קאמרית לכלים שונים (חמישיות, רביעיות, שלישיות וסונאטות), יצירות למקהלה ושירים. שתי יצירות בולטות מושמעות עד היום:

 1. קונצ'רטו לכינור ותזמורת מס' 1 בלה מינור, אופוס 28 (1877). הקונצ'רטו הזה הנו אחד האהובים על יצחק פרלמן ובצוע שלו לקונצ'רטו יצא על גבי תקליטור, המכיל בנוסף את הקונצ'רטו לכינור ותזמורת של אריך וולפגנג קורנגולד.
 2. סימפונית "החתונה הכפרית", אופוס 26 (1878). זו סימפוניה בחמישה פרקים:
  1. תהלוכת החתונה - נושא עם וריאציות
  2. שירת הכלה
  3. סרנאדה
  4. בתוך הגן
  5. מחול כפרי

קישורים חיצוניים


שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0