קוזקים

מתוך המכלול
(הופנה מהדף קוזאקים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלכסנדר אורלובסקי: דיוקן עצמי במדי קוזאק מאורנבורג; שמן על בד

קוֹזָקיםרוסית: казаки; באוקראינית: козаки; בפולנית: Kozacy) הוא עם שמורכב בעיקרו מסלאבים מזרחיים שישבו במזרח אירופה. נודעו בשל קהילותיהם העצמאיות והצבאיות-למחצה. הם ישבו בחלקים מחבר העמים הפולני-ליטאי, באימפריה הרוסית, ובברית המועצות (בדרום ובאוקראינה). רובם המוחלט נוצרים בני הכנסייה האורתודוקסית המזרחית או אדוקי האמונה הישנה.

מקור השם

השם "קוזאקים" מגיע מהשפות הסלאביות המזרחיות הישנות מהמילים козакъ, kozak, שהושאלו משפת הקומנים, בה משמעותה "איש חופשי". מקור המילה בקזחית שגם היא שפה טורקית. "קוזאק" היה גם השם שניתן לפרש קל באיחוד הפולני ליטאי, ללא התחשבות במוצא האתני.

היסטוריה

מקורם של הקוזאקים בקבוצות של איכרים, צמיתים וחולופ שנמלטו מכפריהם או אדוניהם במהלך המאה ה-12 ואילך במטרה להיות חופשיים. הקוזאקים שהתערבבו עם קבוצות ממוצא טורקי וטטרי התארגנו באזור הספר בין רוסיה לאימפריה העות'מאנית, מקום שבו לא היה שליט ולא הייתה סכנה שאדוניהם לשעבר יבואו להחזירם לשיעבוד. הקוזאקים היו ידועים בכישורים הצבאיים שלהם מאות בשנים. הממשל הסובייטי דיכא אותם, מאחר שמרביתם היו נאמנים לצאר ולכנסייה הרוסית הפרבוסלבית. תחיית תרבות הקוזאקים ברוסיה ובאוקראינה החלה רק לאחר התפרקות ברית המועצות בתחילת שנות ה-90.

אנטישמיות

מבחינת היהודים במזרח אירופה זוהו הקוזאקים ותרבותם באופן אינסטינקטיבי בתור אנטישמים שבהמשך תמכו בנאצים ואף ביצעו פוגרומים, ככל הנראה בעקבות גזרות ת"ח ת"ט. עם זאת, היו גם ילדים פולנים נוצרים ויהודים מעטים שאומצו למשפחות קוזאקים. דמות הקוזאק תפסה מקום מרכזי בעולם הדימויים הציוני והיא מוזכרת לא פעם בספרות היידיש ובספרות העברית, כמו למשל בביטוי "הקוזק הנגזל", אשר מדבר על שודד שמתלונן שאחרים שודדים אותו.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • ישראל ברטל, "קוזאק ובדווי: עולם הדימויים הלאומי החדש", בתוך: קוזק ובדווי: עם וארץ בלאומיות היהודית, תל אביב: עם עובד (תשס"ז).

קישורים חיצוניים

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.