קאנטרי קלאב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מועדון שדה "אל בוסקו" בפרו
מועדון שדה בנשר, ישראל

מוֹעֲדוֹן שָׂדֶה (מלועזית: קאנטרי קלאב) הוא מועדון ספורט ששוכן בדרך־כלל מחוץ למרכזי הערים, ובו מתקני ספורט שונים. מתקני הספורט שונים ממועדון למועדון, כשבין המתקנים המקובלים בריכת שחייה, מגרש טניס, מגרש גולף, מועדון פולו, מועדון רכיבה על סוסים, כדורגל, חדר כושר ועוד.

מקור רעיון מועדון השדה בארצות הברית, ומועדונים כאלה גם נפוצים בבריטניה, באוסטרליה ובמדינות נוספות. על פי רוב פועלים מועדוני שדה כמועדוני חברים המעודדים חברות על בסיס שנתי.

במועדוני שדה קלאב רבים בארצות הברית היו מקובלים בעבר כללים נוקשים של קבלה למועדון, כאשר לא התאפשר לבני מיעוטים גזעיים או דתיים (כגון שחורים, היספאנים או יהודים) להתקבל לחברות במועדון. כיום השתנה המצב בחלק גדול מהמועדונים, בין השאר עקב חקיקת חוקים נגד אפליית מיעוטים.

בישראל

הקאנטרי קלאב הראשון בישראל הוקם בתל אביב ב-1965 בסמוך לצומת גלילות[1]. המועדון התפרש על שטח של 11 דונם והציע בין השאר בריכה אולימפית, 11 מגרשי טניס ו-600 מקומות חנייה. הוא פעל ברציפות עד שנת 2004. מועדוני שדה הפכו נפוצים בישראל החל מסוף המאה ה-20. כיום קיימים עשרות מועדוני שדה, רובם במרכז הארץ סביב הערים הגדולות במרכז.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0