פלחה"ן

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פלחה"ן (פלוגת החבלה וההנדסה) היא פלוגה בגדוד סיור המתמחה במשימות הנדסה קרבית, חבלה ומיקוש במסגרת גדוד הסיור החטיבתי וכפופה לו פיקודית.

היסטוריה

לכל חטיבת חי"ר בצבא הגנה לישראל למעט חטיבת כפיר, הן בסדיר והן במילואים, יש על פי התקן גדוד סיור חטיבתי, המורכב מפלוגות ייעודיות: פלוגת הסיור (פלס"ר), פלוגת הנ"ט (פלנ"ט) וכאמור פלוגת החבלה וההנדסה (פלחה"ן).

ייעודה של פלוגת החבלה הוא לסייע לחטיבה בפעילות הנדסית שוטפת כגון סיור ואיתור מוקשים ומטעני חבלה, חבלה במבנים, מיקוש ועוד. כשהפלחה"ן אינה עוסקת בסיוע הנדסי לחטיבה, היא משמשת כיחידת חיל רגלים מובחרת למשימות התקפיות מורכבות, ופועלת כסיירת חטיבתית לאיסוף מודיעין ותצפיות ועל כן מסלול ההכשרה הוא ארוך ומפרך יותר (בדרך כלל המסלול כמחצית מהשירות, אך משתנה מחטיבה לחטיבה) מיחידות רגילות.

חיילי הפלחה"ן הם חיילי חי"ר העוברים הכשרות הנדסיות בבית הספר להנדסה צבאית (בהל"ץ) בסוף הקורס הם מוכשרים כפלסי 07. לפני הקמתן של יחידות הסיור בראשית שנות ה-2000 היו כפופות פלוגות אלו ישירות למפקדת החטיבה.

בחטיבות חיל הרגלים הסדירות (גבעתי, גולני, נחל, צנחנים) כל פלגה מורכבת מ-4 צוותים ממחזורים שונים. בנוסף, בתוך הפלחה"ן יש צוות חדש שנפתח פעם בשנתיים שנקרא צוות "חץ" שהיעוד שלו הוא להיות חפ"ק מח"ט במלחמה וביום יום הוא יושב עם הפלחה"ן.

מפקדים ידועים של פלחה"ן

מאז הקמתן צמחו ופיקדו על פלוגות החה"ן כמה מהמפקדים הבולטים בצה"ל ובהם:

בחטיבת הצנחנים ידועים רא"ל בני גנץ שפיקד על פלחה"ן צנחנים, וכמוהו האלופים יצחק מרדכי ויוסי בכר, התא"לים שמעון נוה, אריק מורן, אמל אסעד, יחיאל גוזל, גל הירש, יהודה בר, רן בג, מנחם זטורסקי והראל כנפו, וכן רוני אלשיך. הקים את היחידה אל״מ משה פלד (חדד).

בחטיבת גולני ידועים האלוף יאיר נוה שפיקד על פלחה"ן גולני וכמוהו התא"לים שמואל זכאי, אופק בוכריס ואורן אבמן וכן אל"ם יניב עשור מפקד חטיבת גולני הנוכחי. אל"ם פיני דגן מחיל ההנדסה הקרבית הקים את פלחה"ן גולני הסדירה.

בחטיבת הנח"ל צמחו אבי דהן, ישראל שומר ואמיר אבולעפיה.

אל"ם רונן מרלי, מפקד חטיבת ביסלמ"ח לשעבר, שימש כמפקד פלחה"ן גבעתי. אל"ם אריה איטח הקים את פלחה"ן גבעתי .

ראו גם

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0