רבי סלמאן אליהו

מתוך המכלול
(הופנה מהדף סלמאן אליהו)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי סלמאן אליהו

Rabbi Salman Eliyahu.jpg
רבי סלמאן אליהו
לידה ה'תרל"ט

1879, בגדאד

פטירה ב' בתשרי ה'תש"א

4 באוקטובר 1940, ירושלים

מקום קבורה בית הקברות בהר הזיתים, ירושלים
מקום פעילות בגדאד, ירושלים
תחומי עיסוק קבלה, הלכה, ראש ישיבה
רבותיו רבי יוסף חיים מבגדאד, רבי חיים שאול הכהן דוויק
תלמידיו בניו הרב מרדכי אליהו והרב נעים בן אליהו, רבי יצחק כדורי ועוד
חיבוריו כרם שלמה

הרב סלמאן אליהו (נולד בבגדאד, נפטר בב' בתשרי ה'תש"א, 4 באוקטובר 1940 בירושלים) - מקובל חשוב ורב עדת יוצאי עיראק בירושלים, תלמיד ה"בן איש חי" ואביהם של הראשון לציון הרב מרדכי אליהו, והרב נעים בן אליהו, רב שכונת הבוכרים בירושלים. נודע בשם ספרו כרם שלמה.

ביוגרפיה

נולד בבגדד שבעיראק למשפחה יהודית אמידה, אך לא תורנית. הוא קבל חינוך דתי משולב עם חינוך מערבי. מצעירותו נכנס לעסקי המשפחה ובמסגרתם היגר לבריטניה שם למד פילוסופיה ותאולוגיה באוניברסיטת קיימברידג'. באחד מבקוריו בבגדד הוא נפגש עם רבי יוסף חיים, בעל ה"בן איש חי" ובין שניהם התפתח קשר עמוק. רבי סלמאן החל להתעניין בתורת הרב, ולהתעמק בספרי הלכה וקבלה. הרב סלמאן השתקע בלמוד במדרש בית זלכה ועזב לגמרי את חיי המסחר, בניגוד לדעת משפחתו שניסתה למנעו מכך. ה"בן איש חי" ניסה לשכנע את משפחתו בצדקת דרכו החדשה של בנם, אך הם סירבו להסכים לכך. עיקר עיונו של הרב סלמאן בישיבה היה בקבלה. אמנם, העידו עליו בניו שסיים את התלמוד הבבלי בעיון רב לפני שנכנס לעולם הקבלה.

לאחר שלחץ משפחתו גבר, יעץ לו רבי יוסף חיים לעלות ארצה. ואכן, כמה שנים לאחר פטירת הבא"ח, עלה ארצה, בחנוכה של שנת תרע"ח (1919). כאשר עלה ארצה התמנה לזמן קצר למזכירו היהודי של הנציב העליון סר הרברט סמואל, וזאת בשל העובדה ששלט היטב באנגלית.

בירושלים למד בישיבת המקובלים ישיבת רחובות הנהר שבשכונת הבוכרים. הרב סלמאן אליהו נמנה עם בכירי תלמידיו של ראש הישיבה רבי חיים שאול הכהן דוויק, וזה העיד עליו לפני מותו שהסמכות הגבוהה בהוראת תורת הנסתר בישיבה מעתה ואילך, תהיה בידיו. הרב כתב את הספר בן ששה הכרכים כרם שלמה - המפרש את העץ חיים של הרב חיים ויטאל.

רבי יעקב חיים סופר למד עם רבי סלמאן בישיבת המקובלים רחובות הנהר, תחת הנהגתו של רבי חיים שאול הכהן דוויק, ולאחר פטירתו החליפו בהנהגת הישיבה. בין תלמידיו היה רבי יצחק כדורי.

נישא למזל, אחותו של רבי יהודה צדקה.

הרב סלמאן אליהו בצעירותו

לקריאה נוספת

  • במבוא לספר כרם שלמה (על העץ חיים, הוצאת אהבת שלום)
  • ספר ארזי הלבנון (ירושלים תשסו עמ' 1774)
  • תולדות חכמי ירושלים, השני בסדרה, ירושלים, כסלו התש"ע (עמוד 93)
  • בתחילת ספר דורש טוב לעמו