סגרגציה גאוגרפית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צ'יינהטאון בפילדלפיה. מהביטויים הנפוצים בעולם המערבי של תופעת הסגרגציה האורבנית

סֶגְרֵגַצְיָה גאוגרפית היא הפרדה גאוגרפית בין אוכלוסיות או סוגי שטח. הפרדה זו נובעת בדרך כלל מהעדפות אישיות של אזרחים, אולם לעיתים גם כתוצאה ממדיניות ממשלתית או של ארגונים ומוסדות רשמיים.

סגרגציה עירונית היא סגרגציה גאוגרפית שמאפיינת ערים גדולות, והכוונה היא לרוב להפרדה על בסיס סוציו-אקונומי או של מוצא אתני. עם זאת היא יכולה להיות גם על בסיס דת, ומשתנים נוספים. כאשר קבוצה זו או אחרת, בעלת מכנה משותף כלשהו, מתרכזת באזור עירוני מסוים, עשויה להיווצר סגרגציה עירונית. בערי מהגרים מובהקות כמו טורונטו, ניו יורק ולונדון מתקיימת סגרגציה גאוגרפית על בסיס אתני, על-פי מוצאם של המהגרים.

מעטות מאד הן הערים הגדולות שלא מתקיימת בהן סגרגציה.

סגרגציה גאוגרפית בישראל

בישראל נצפית סגרגציה עירונית בשלוש הערים הגדולות.

בירושלים מתקיימת סגרגציה בין היתר בין השכונות החרדיות בצפון העיר לבין השכונות החילוניות במערבה, בין השכונות המוסלמיות במזרח לבין השכונות היהודיות במערב, ובין שכונות מעוטות יכולת כמו קריית מנחם בדרום לבין שכונות מבוססות כמו בית הכרם, וכיוצא בזה.

לצד זאת מתקיימת בישראל סגרגציה גאוגרפית שהיא תוצר של מדיניות ממשלתית. כך ניתן למצוא רוב בפריפריה המרחבית למזרחים ובעיקר ליוצאי צפון אפריקה, אשר שוכנו שם עם עלייתם לישראל בשנותיה הראשונות של המדינה.

יש הרואים במנגנון הקליטה של יישובים הקהילתיים כלי ליצירת סגרגציה גאוגרפית, משום שליישובים אלה ניתנה רשות לבחור את תושביהם על פי התאמת המועמדים לאופי היישוב, וכך נמנעו יישובים שונים מקליטת אזרחים ממוצא מסוים או מרקע סוציואקונומי נמוך [דרוש מקור].

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0