העולם הזה - כוח חדש

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מר"י" מפנה לכאן. לערך העוסק ביחידה רפואית בחיל הים, ראו המכון לרפואה ימית.
העולם הזה - כוח חדש
Uri Avneri 1965-11-01.jpg
אורי אבנרי, מייסד המפלגה
אפיון מפלגת שמאל רדיקלית
כנסות שישית - שביעית
אותיות ש
מנהיגים אורי אבנרי
מייסד אורי אבנרי
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיא כוחה 2 מנדטים
נוצרה מתוך נוצרה כמפלגה עצמאית
שנת ייסוד 1965
שנת פירוק 1973
מיקום במפה הפוליטית שמאל קיצוני
חברי פרלמנט {{{מספר חברי הנציגות1}}}
-

העולם הזה - כוח חדש הייתה מפלגת שמאל רדיקלי (על אף שבאופן רשמי ראש הרשימה ומקימה, אורי אבנרי, הסתייג מתיוג שלה כשמאל או כימין[1]) שפעלה בכנסת השישית ובכנסת השביעית.

היסטוריה

המפלגה הוקמה לקראת הבחירות לכנסת השישית בשנת 1965 על ידי אורי אבנרי ושלום כהן, עורכי השבועון "העולם הזה", בתגובה לחקיקת חוק איסור לשון הרע. בבחירות אלה זכתה המפלגה במנדט יחיד, שהפך את אורי אבנרי לחבר כנסת. אבנרי היה לאחד הח"כים הפעילים והבולטים במשך התקופה שבה היה חבר הכנסת. התנועה הוקמה על מנת להילחם בחוק איסור לשון הרע, אך מצעה היה רדיקלי ואנטי־ממסדי. הקריאה להכרה בעם הפלסטיני נחשבה אז לטאבו. בעיני רבים, היו מסריה של המפלגה אז חידוש.

לקראת הבחירות לכנסת השביעית בשנת 1969 שקלה המפלגה להתמודד ברשימה אחת עם המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י) ורשימת השלום, על אף שלאבנרי הוצע המקום הראשון ברשימה המשותפת בסופו של דבר הוא החליט כנגד ריצה משותפת, מכיוון שהסתייג מחבירה עם מפלגת שמאל כמק"י דבר שיסכן לדעתו את זהותה של המפלגה, שלטענתו היא לא ימין ולא שמאל[1]. בסופו של דבר המפלגה רצה לבד וזכתה בשני מנדטים, ובנוסף לאורי אבנרי נכנס שלום כהן לכנסת. במהלך כהונת הכנסת השביעית נוצר קרע בין שני האישים. שלום כהן, שהיה תמיד מספר שתיים ב"העולם הזה" וחסה בצלו של אורי אבנרי, גילה יזמה עצמאית כחבר כנסת רדיקלי (באחת ההזדמנויות אף קרע את תעודת הזהות שלו מעל דוכן הכנסת), השם דגש על העניין העדתי ועל קיפוחם של עולי ארצות המזרח. יחסי החברות הוותיקים התערערו בין בעיקר סביב שני נושאים - כהן האשים את אבנרי בניהול דיקטטורי וברצונו לרכז בידיו את כל הסמכויות בתנועה, בסיעה ובשבועון, ולהיות הפוסק האחרון בכל שאלה ושאלה, ואבנרי האשים את כהן בסירוב לקיים את הסכם הרוטציה אליו התחייב לפני הבחירות, ולפנות את מקומו בכנסת לטובת עוזרו הפרלמנטרי, מזכיר הסיעה והמועמד מס' 3 ברשימת "העולם הזה", עו"ד אמנון זכרוני.[2], ולבסוף בתחילת שנת 1972 פרש כהן מן הסיעה, והיה למזכ"ל תנועת הפנתרים השחורים יחד עם נעים גלעדי. לאחר מכן שינה אבנרי את שם הסיעה למר"י - מחנה רדיקלי ישראלי.

נציגי המפלגה בכנסת

ח"כים בסיעה בכנסות שבהן פעלה
כנסת ח"כים הערות
הכנסת השישית (1965) מנדט אחד: אורי אבנרי
הכנסת השביעית (1969) 2 מנדטים: אורי אבנרי, שלום כהן1
  1. פרש מהסיעה ב-4 בינואר 1972 והקים סיעת יחיד.
  2. ב-3 ביולי 1973 שינתה הסיעה את שמה ל"מר"י".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0