כורדיסטן הטורקית

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: מכלולזציה. הערות השוליים אינם בתוצרת סטנדרטית המקובלת בוויקיפדיה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
כורדיסטן הטורקית לפי ה-CIA‏ (1992)
אזורים דוברי כורדית בטורקיה (מיפקד 1965) (ירוק כהה - אזורים כורדיים מובהקים, ירוק בהיר - אזורים בעלי רוב יחסי כורדי)

כורדיסטן הטורקית או צפון כורדיסטןכורדית: Bakurê Kurdistanê‎) הוא מונח המתייחס לחלקים של טורקיה במזרח אנטוליה ודרום-מזרח אנטוליה שבהם הכורדים מהווים את הקבוצה האתנית השלטת. גודלם של השטחים הנ"ל תואם לערך את שטחה של ארמניה המערבית (אנ') ההיסטורית וגאוגרפית את רמת ארמניה. "המכון הכורדי של פאריס" העריך כי יש בטורקיה 20 מיליון כורדים.[1]

ככלל, הכורדים רואים את דרום-מזרח טורקיה כאחד מארבעת החלקים של כורדיסטן הגדולה, הכוללת גם חלקים מצפון סוריה (רוז'אבה או מערב כורדיסטן), צפון עיראק (דרום כורדיסטן) וצפון-מערב איראן (מזרח כורדיסטן או כורדיסטן האיראנית).

המונח "כורדיסטן הטורקית" משמש לעיתים קרובות בהקשר של לאומיות כורדית, מה שהופך אותו למונח שנוי במחלוקת בטורקיה. לכן ישנה עמימות בהקשר זה, ולמונח יש משמעות שונה התלויה בהקשר.[דרושה הבהרה] במונח זה נעשה שימוש במאמרים מדעיים וכלי תקשורת חדשותיים כדי להתייחס לאזורים בדרום-מזרח טורקיה, שבהם יש אוכלוסייה כורדית משמעותית.[2][3][4][5][6][7][8][9]

הערות שוליים

  1. [1]
  2. [2]
  3. [3]
  4. [4]
  5. Deborah, Rund; Tirza, Cohen; Dvora, Filon; Carol, Dowling; Tina, Warren; Igal, Barak; Eliezer, Rachmilewitz; Haig, Kazazian; Ariella, Oppenheim (1991). "Evolution of a genetic disease in an ethnic isolate: beta-thalassemia in the Jews of Kurdistan". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 88 (1): 310-314.
  6. [5]
  7. [6]
  8. [7]
  9. [8]
Terrestrial globe.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.