הרב לואיס יצחק רבינוביץ

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב לואיס יצחק רבינוביץ
Louis Rabinowitz.jpg
לידה 1906
אדינבורו, סקוטלנד
פטירה 1984 (בגיל 78 בערך)
מקום קבורה הר המנוחות
מקום פעילות הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה ואירלנד

לואיס (לוי) יצחק רבינוביץ (19061984) היה רב אורתודוקסי באנגליה, בדרום אפריקה ובישראל, וכן היסטוריון ופילולוג של המאה העשרים.

ביוגרפיה

נולד באדינבורו שבסקוטלנד לאביו הרב יעקב רבינוביץ שהגיע מליטא בסוף המאה התשע עשרה לכהן כרב בסקוטלנד ולאחר מכן עבר לכהן כרב של מונטגיו רוד ברובע האקני בלונדון. סבו היה הרב אליעזר שמחה רבינוביץ מלומז'ה. רבינוביץ שירת כרב בכמה בתי כנסת בלונדון, בכללם בשפרדס בוש, סאוט האקני וקריקלווד. במהלך מלחמת העולם השנייה מונה לרב הצבאי הראשי של החיילים היהודים ששירתו בארמייה ה-8 של הצבא הבריטי, במהלך המערכה על צפון אפריקה, ועד לפלישה לנורמנדיה.

בשנת 1945 קיבל רבינוביץ מינוי של רב הקהילה העברית המאוחדת ביוהנסבורג ושל פדרציית בתי הכנסת של טרנסוואל ומדינת אורנג' החופשית בדרום אפריקה. קיבל מינוי של פרופסור לעברית באוניברסיטת ויטוורסנד ועמד בראש בית הדין היהודי הדתי של יוהנסבורג. רבינוביץ היה מעריץ נלהב של זאב ז'בוטינסקי ושל התנועה הרוויזיוניסטית. הוא זכה לתהילה בקרב עמו מכיוון שב-1947 הוא השליך בפרהסיה את הקישוטים והדרגות הבריטיים, במחאה על המדיניות הבריטית בארץ ישראל, שאותה הוא ראה כהפרה של המנדט הבריטי. רבינוביץ היה גלוי בדיבורו ובדעותיו הפוליטיות, והיה מבקר חריף של מדיניות האפרטהייד של ממשלת דרום אפריקה.

רבינוביץ נהג לבקר את גולי אצ"ל ולח"י במחנות המעצר באפריקה וסייע בסתר לתוכניות הבריחה של העצורים.

לואיס יצחק רבינוביץ פרש בשנת 1961, עלה לישראל, ונתמנה לסגן עורך האנציקלופדיה יודאיקה. היה מעורב במדיניות המוניציפלית בירושלים ושירת כחבר מועצת העיר. בשנים 19761978 כיהן כסגן ראש עיריית ירושלים. סירב להעמיד את מועמדותו מטעם מפלגת החירות כראש העיר כל עוד שטדי קולק כיהן בתפקיד. ב-1980 הוענק לו התואר "יקיר ירושלים". אחותו הדר' פאני רבינוביץ גם היא קבלה תואר יקירת ירושלים - והיו לאח ואחות היחידים שקבלו את התואר.

ב-1965 רבינוביץ היה מועמד לתפקיד רב הראשי של בריטניה, אבל לאור ההפגנות האנטי בריטיות שלו מלפני עשרים שנה, בחרו למנות את הרב עמנואל יעקובוביץ לתפקיד (לאחר שבסיבוב ראשון הרב דר' יעקב הרצוג, בנו של הרב הרצוג ואחיו של נשיא המדינה חיים הרצוג) סירב להצעה לקבל על עצמו את התפקיד.

הרב רבינוביץ שימש בשנים האחרונות לחייו כרב בית הכנסת אחדות ישראל על-שם עולי הגרדום בירושלים. הובא לקבורה בהר המנוחות. הספיד אותו נשיא המדינה, קרוב משפחה, חיים הרצוג.

משפחתו

הרב רבינוביץ היה נשוי לטניה, בתו של הרב משה אביגדור עמיאל שהיה רבה של אנטוורפן ולאחר מכן רב הראשי של תל אביב. מבין שמונת אחיו ואחיותיו, ד"ר פאני רבינוביץ, אשתו של האמן והצייר היהודי דוד הילמן (חלונותיו נמצאים בבתי כנסת רבים באנגליה וגם בבית כנסת רננים שעל יד היכל שלמה בירושלים). הילמן היה בנו של הרב הדיין שמואל יצחק הילמן ואחיה של שרה הרצוג, אשת הרב הראשי לישראל הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג.
אחותו הגדולה של הרב רבינוביץ, איינה, הייתה אשתו של הרב יהודה (יודל) ניומן, רבה של שכונת נוטינג היל בלונדון, ואביו של הרב יצחק ניומן מלונדון, בין מייסדי ארגון רבני שומרי משפט לאחר עלייתו לישראל ב 1989. בין נכדיו של הרב יהודה ניומן - הרב אליעזר שמחה ווייס הרב של כפר הרוא"ה והמועצה האזורית עמק חפר (במקור ממנצ'סטר באנגליה) והפרופ' דוד ניומן, דיקן הפקולטה למדעי רוח וחברה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב (במקור מלונדון).

ספריו

 • Rabinowitz, Louis I. A guide through Jewish life, third edition. Johannesburg, South Africa: Federation of Synagogues Women's guild of South Africa, 1990
 • רבינוביץ, לואיס י. מעשה רב. תל אביב: משרד הביטחון, 1981
 • Rabinowitz, Louis I. The greatness of Solomon. Tell Aviv: World Wizo Dept. of Organisation & Education, 197x
 • Rabinowitz, Louis I. The social life of the Jews of Northern France in the XII-XIV centuries, as reflected in the rabbinical literature of the period, 2nd ed. New York: Hermon Press, 1972
 • Rabinowitz, Louis I. The Land and the people: a brief history of the Jewish people. Jerusalem: Israel digest, 1968
 • Rabinowitz, louis I. The land and the people: a brief history of the Jewish people. Jerusalem: Israel Digest, 1968
 • Rabinowitz, Louis I. Light and salvation; sermons for the high holy days. New York: Bloch Pub, 1965
 • Rabinowitz, Louis I. Sparks from the anvil: sermons for Sabbaths, holy day, and festivals, New York: Bloch Publishing, 1955
 • Rabinowitz, Louis I. Far East mission, Johannesburg, 1952
 • Rabinowitz, Louis I. Jewish merchant adventurers, a study of the Radanites. London: E. Goldston, 1948
 • Rabinowitz, louis I. Soldiers from Judaea, Palestinian Jewish units in the Middle East, 1941-1943, New York: American Zionist Emergency Council, by arrangement with V. Gollancz, London, 1945
 • Rabinowitz, Louis I. The Herem hyyishub; a contribution to the medieval economic history of the Jews, London: E. Goldston, 1945

קישורים חיצוניים

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0