הרב יעקב צ'יקוטאי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יעקב צ'יקוטאי, בדרשה בקדומים

הרב יעקב צ'יקוטאי (נולד בתשי"ד, 1954) הוא רב העיר מודיעין מכבים רעות (יחד עם הרב אליהו אלחרר). שימש בעבר כרב ההסתדרות וכרב מג"ב יהודה ושומרון. חתנו של הרב עובדיה יוסף.

ביוגרפיה

נולד בקריית שמונה למשפחה ממוצא פרסי. למד בבית הספר היסודי בעיר קריית שמונה. לאחר מכן למד בישיבת בני עקיבא כפר הרואה. בגיל 17 החל ללמוד בישיבת הכותל.

שירת בצה"ל במסגרת ישיבת ההסדר והשתתף במלחמת יום הכיפורים כלוחם בחזית הצפון ובחזית הדרום, בשלב מאוחר יותר עבר הסבה מלוחם חי"ר, לחיל השריון.

בשנת תשל"ו הוסמך למוהל.

בשנת תשל"ח (1978) נישא לרבקה יוסף, בתו של הרב עובדיה יוסף, לימים נציגת סיעת ש"ס בהסתדרות[1].

קריירה

בשנת ה'תש"מ (1980) מונה לכהן כרב בישיבת רעננה ובשנת ה'תשמ"א (1981) החל לשמש כרב הצבאי של משמר הגבול בגזרת יהודה ושומרון. בתפקיד זה שימש במשך 7 שנים, ויזם בין היתר את הקמת המקווה ובתי הכנסת ביישובים גבעת זאב ומבוא חורון.

בשנת ה'תשמ"ח (1988) מונה לכהן כרב היישוב החדש מכבים רעות. בשנת 2003 כשאוחד היישוב יחד עם העיר מודיעין, החל לכהן גם כרב העיר מודיעין יחד עם הרב דוד לאו והרב אליהו אלחרר, כך שבמודיעין כיהנו שלושה רבני עיר במקביל.[2] מצב זה נמשך עד מינויו של הרב לאו לרב הראשי לישראל ביולי 2013.

ידוע כבעל מיזמים חברתיים ותורניים רבים בעירו. הופיע מדי פעם בתוכנית "שאלת רב" בערוץ הראשון.[דרוש מקור]

ספריו

בסוף שנות התשעים מונה הרב צ'יקוטאי לרב ההסתדרות. במסגרת תפקידו הוציא לאור את הספר הליכות מלכי בקודש, ובו הנהגות והלכות כיצד להתנהג בבתי כנסת.

מלבד זה הוציא לאור לוח שנתי שבו מודפסות שתי הלכות ליום. את ההלכות כתב הרב צ'יקוטאי על פי פסיקת חותנו, ובשילוב הנהגותיו. בשנת תשע"ט הוציא ספר על הילכות אבלות אשר מבוסס על פסקי הרב עובדיה יוסף.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. הנהגת ההסתדרות
  2. קובי אור, תיק 348207/12 - הרב צ'יקוטאי נגד עיריית מודיעין באתר מקומון מודיעין, 10 ביוני 2013
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0