המכלול:חשיבות אנציקלופדית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


Ambox important.svg דף זה אינו דף מדיניות רשמי, זוהי רק טיוטה
כדי לדון ולהגיע להסכמות, יש לפנות לדף השיחה.

חשיבות אנציקלופדית היא מאפיין של נושא המצדיק את הופעתו במכלול, כערך עצמאי או כפסקה בערך. ישנם נושאים, כגון "רבנים" או להבדיל, "מתמטיקה", שחשיבותם ברורה ואין אנציקלופדיה מכובדת שאינה כוללת אותם, כשם שישנם נושאים שקל לקבוע שאין מקומם באנציקלופדיה. חשיבות אינה קלה להגדרה, ולכן ישנם נושאים שחשיבותם מוטלת בספק ודורשת בירור.

קריטריונים לחשיבות

לאורך השנים התפתח במכלול מדיניות לגבי הנושאים הראויים לערך (אמנם המדיניות בוויקיפדיות זהה ברובה, חוץ מהאספקלריה התורנית כמובן, וגם שההתנהלות בכל קהילה שונה - בהתאם לחבריה, מספר העריכות בה ודוברי השפה - וכך גם מדיניות החשיבות במכלול אינה זהה למדיניות בויקיפדיה). נושא החשיבות אינו קבוע ויכול להשתנות עם הזמן (אם למשל התברר, לאחר גילוי מידע נוסף ובפרספקטיבה של שנים שנושא הערך היה משמעותי). ניתן להגדיר ערך כחשוב אם למשל ימשיכו להתעניין בנושא שנים רבות ולא לתקופה מוגבלת של חודש (למשל ספר - האם הוא השפיע לאורך זמן? האם היה משמעותי בפרסום הרב המחבר?) או האם אפשר לקשר אליו מכמה ערכים.

בנושאים אחדים נקבעו קריטריונים ברורים לקביעת חשיבות אנציקלופדית של ערך:

מידע על הלך הרוח המביא למחיקת של ערכים בנימוק שהם חסרי חשיבות אנציקלופדית ניתן לקבל מרשימת הערכים שנמחקו בנימוק זה.

כתיבת ערך חדש

מומלץ לעורכים חדשים ואף לוותיקים להתייעץ קודם כתיבת ערך חדש שחשיבותו עלולה לעורר ספק. זאת על מנת להימנע מבקשות להבהרת חשיבות ומעוגמת נפש. אפשר לעשות זאת בהמכלול:חממה או בהמכלול:דלפק ייעוץ. אם נמחק הערך, צריך להציג שינוי מהותי, לחכות שנה ולהשיג תמיכה של חמישה מכלולאים לפחות כדי להציע לפתוח בהצבעה להחזירו - מה שכמובן איננו מחסן את הערך מהצבעות מחיקה נוספות בעתיד.

להלן המלצות אחדות לכתיבת ערך כך שחשיבותו תהיה ברורה מתוך תוכנו, ללא שיהיה צורך בדיון בדף השיחה.

נסחו את הפתיח היטב

רצוי לקרוא את המדריך לכתיבת ערכים כדי לנסח את הערך כך שחשיבותו תהיה ברורה מתוכנו.

החלק החשוב ביותר בערך הוא הפתיח. הוא חייב לעמוד במשימה הקשה של מתן מענה תמציתי לחמשת המ"מים (מי? מה? מתי? מדוע? מקום?) ולהיבנות כך שמי שיקרא רק את הפתיח יצליח להפיק ממנו את המידע הבסיסי והחשוב ביותר שעליו ללמוד. הפתיח צריך לענות גם על השאלה הנסתרת - מה חשיבותו של נשוא הערך? מה מייחד אדם זה מאחרים? במה שונה הספר או המחזה מאלפי ספרים אחרים היוצאים לאור מדי שנה? מדוע טרחו הכותבים על הערך, ומדוע הוא עשוי להיות חשוב לקוראים? הימנעו מהתייחסות מפורשת לשאלה ("חשיבותה של רפורמת הפרמזן בכך שהביאה למרד איכרי גורגונזולה") - אם התשובה לשאלה אינה מובנת מאליה בתום הפסקה הראשונה, כנראה שהערך באמת לא ראוי להיכתב.

קחו לדוגמה את הפסקה הפותחת בערך מאו דזה-דונג:

מָאוֹ דְזֶה-דוּנְג (מבוטא כמאו צה טונג, סינית: 毛泽东‏, 26 בדצמבר 1893 - 9 בספטמבר 1976), מדינאי סיני, שליטהּ‏ של סין בין השנים 1949 - 1976. בתפקידו כיושב ראש המועצה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית הסינית משנת 1943 ואילך היה גורם מרכזי בעליית המפלגה הקומוניסטית לשלטון בסין אחרי מלחמת האזרחים הסינית ונחשב אבי "הקפיצה הגדולה קדימה", תוכנית פיתוח שגרמה למותם ברעב של עשרות מיליוני סינים.

הפתיח מעניק לקוראים באופן מסודר את התשובה לשאלות המתבקשות: מי (מאו), מתי (שנות חייו, ממתי שירת בתפקיד מסוים), היכן (סין), מה (מה היה תפקידו, מה עשה שמצדיק כתיבת ערך אנציקלופדי העוסק בו) ומעניק רמז מסקרן לגבי ההמשך לשאלה "מדוע" – היינו, הקשר בין תוכנית הפיתוח למותם ברעב של עשרות מיליוני סינים.

סימוכין

לעיתים עשויות לעלות תהיות באשר לחשיבות או אף על עצם קיומו של מושא הערך. הביאו סימוכין, מקורות חיצוניים מצדדים שלישיים ופריטי קריאה נוספת כדי לגבות את חשיבות הערך. ערך בנושא שנכתבו אודותיו ספרים שונים, שהתפרסמו אודותיו כתבות רבות בעיתונות או שיש בנושא שלו עושר של פרסומים אקדמאים יתקבל באופן שונה מערך חסר סימוכין.

ערך בעבודה

לעיתים מעלים תבנית הבהרת חשיבות על ערך חדש שטרם הסתיימה העבודה עליו. ערך חצי אפוי, ללא סימוכין וללא פסקת פתיח טובה עלול להיראות לא טוב, ומשתמשים עלולים לתהות על חשיבות הנושא. כדי להימנע מכך באפשרותכם:

  • להוסיף בתחילת הערך {{בעבודה}} עד לסיום כתיבתו. יש לשים לב כי הוספת התבנית אינה מקנה חסינות מפני מחיקה, וכי במקרה שיהיה ניצול של {{בעבודה}} לרעה, הערך יימחק בכל זאת.
  • כתבו את הערך בטיוטה פרטית במרחב המשתמש. לצורך כך יש להירשם. דף טיוטה פרטית אינו חלק ממרחב הערכים ותוכלו לעבוד עליו בנחת, ובסיום העבודה העבירו את הערך למרחב הראשי. העברת הערך למרחב הראשי נעשית באמצעות לשונית "העברה". אם אתם משתמשים חדשים ולשונית העברה אינה מופיעה, תוכלו לבקש שיעשו זאת עבורכם.

דיון חשיבות והצבעת מחיקה

במקרה של ערך שחוסר החשיבות שלו ברור, כגון ערך על אדם אלמוני לחלוטין, או ערך מועתק תוך הפרת זכויות יוצרים, או ערך פרסומי באופן מובהק, או ערך שעצם כתיבתו מהווה עבירה פלילית כגון הסתה לרצח - הערך נמחק במחיקה מהירה.

במקרה של ערך שחשיבותו מוטלת בספק, יכול מכלולאי בעל זכות הצבעה לפתוח בדיון חשיבות שבסופו (לאחר שבוע) יוחלט האם למחוק את הערך או להשאירו. אם במהלך השבוע תומך מכלולאי אחד לפחות שיש לו זכות הצבעה (מלבד כותב הערך) באופן מנומק בהשארת הערך - התבנית תוסר בתום השבוע, אחרת - הערך יימחק.

ככלל, תבנית החשיבות מוצבת על הערך עצמו, אולם במקרה של דיון אודות רב/חסידות/ראש ישיבה/ישיבה של מגזר כזה או אחר או להבדיל חייל צה"ל/חלל צה"ל/נפגע פעולת איבה יש להוסיפה לדף השיחה ולא לערך עצמו, על מנת לצמצם את האפשרות לפגיעה ברגשות.

כאשר ערך עבר בהצלחה דיון חשיבות, אך יש מכלולאי בעל זכות הצבעה הסבור שראוי למחוק אותו, ניתן לפתוח בהצבעת מחיקה. רוב תומכים (בעלי זכות הצבעה) במחיקת הערך יביא למחיקתו.

אם הנכם כותבי הערך, רצוי שתרחיבו את הערך באופן שיבהיר את חשיבותו, וייתן מענה לספקות שעלו בדף השיחה. אם מהערך לא ברורה חשיבותו (בעיני מניח התבנית), נסו לדון עמו גם לאחר עריכתכם. אם אין לכם די זמן פנוי או רצון להרחיב את הערך כך שחשיבותו תהיה ברורה, תוכלו לבקש להעביר את הערך למרחב המשתמש שלכם, ולעבוד עליו מאוחר יותר. בסיום העבודה אל תשכחו להחזיר את הערך למרחב הערכים (המרחב הראשי). על דפים במרחב המשתמש מונחת התבנית {{טיוטה פרטית}}.

המכלול הוא אנציקלופדיה, ועיקר התוכן בו הוא ערכים אנציקלופדיים. מלבד ערכים קיימים במכלול גם דפים אחרים, כדוגמת קטגוריות שמאפשרות ניווט בין דפים ותבניות שמאפשרות להציג תוכן חוזר בדפים שונים. לעיתים כאשר לא ברורה הנחיצות או התרומה של דף במכלול עשוי להתקיים עליו תהליך בירור חשיבות המזכיר באופיו ובנהליו את אלו של ערך. במקרים של קטגוריות חדשות שלגביהן מתקיים התהליך ניתן להוסיף __קטגוריה_מוסתרת__ על מנת שהקטגוריה השנויה במחלוקת לא תופיע לקוראים במהלך הדיון.

שחזור ערך שנמחק

לאחר שערך נמחק בעקבות דיון חשיבות או הצבעת מחיקה, לעיתים רחוקות עולה הדרישה ליצירתו מחדש, אם באמצעות שחזור הערך שנמחק ואם באמצעות כתיבתו מחדש. ערך כזה לא יחזור למרחב הערכים, אלא אם יתקיים קודם לכן דיון חשיבות נוסף בדף השיחה, שבו יינתן נימוק לשינוי נסיבות מהותי שחל מאז הדיון הקודם, ותושג הסכמה רחבה (אין צורך בהסכמה פה אחד) לכך שנימוק זה מצדיק את יצירת הערך מחדש. במהלך הדיון החוזר ניתן לשחזר את הערך זמנית לדף טיוטה, שיימחק אם לא תושג הסכמה לשחזור הערך.

דוגמה: ערך על חוקר מתחיל נמחק בנימוק של חוסר חשיבות, אך במשך השנים החוקר מונה לפרופסור או הגיע להישג מחקרי בולט, כך שנוצרה הצדקה לכתיבת ערך עליו.

ערך שלא אושר לשחזור על בסיס דיון החשיבות עשוי להיות מאושר לשחזור על בסיס הצבעת שחזור אותה רשאים לפתוח בכפוף למספר תנאים כמצוין בהמכלול:מדיניות המחיקה#הצבעת שחזור.

ראו גם

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הדף באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0