אפרים שילה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אפרים שילה
לוחית זיכרון לאפרים שילה.jpg
לוחית זיכרון לאפרים שילה בבית הכנסת "בית ציון ואוהל אית"ן" שבנווה יעקב.
לידה 5 במרץ 1916
שרפץ, פוליןפולין  פולין
פטירה 25 במאי 2007
ישראלישראל  ישראל
השתייכות Hahaganah.png  ההגנה
המוסד לעלייה ב'
המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים
תפקידים בשירות

ממייסדי המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים

אפרים שילה (5 במרץ[1] 1916 - ח' בסיוון ה'תשס"ז, 24 במאי 2007) היה פעיל בתנועת הציונות הדתית ובארגונים ההגנה והמוסד לעלייה ב'. לאחר קום המדינה היה ממקימי המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים ושירת בו בתפקיד בכיר. היה ממייסדי קיבוץ טירת צבי.

ביוגרפיה

אפרים שילה נולד בעיירה היהודית שרפץ במרכז פולין בשנת 1916. בפולין פעל שילה במסגרת הציונות הדתית ואחר עלייתו לארץ ישראל היה בין מייסדי קיבוץ טירת צבי ומילא תפקידים מרכזיים. בשנת 1942 הצטרף לשורותיהם של ארגוני "ההגנה" והמוסד לעלייה ב' ופעל במסגרתם בדרכים שונות לקידום העלייה לארץ ישראל. במסגרת זו נשלח לדרום-מזרח אירופה (בלגרד וסופיה), שם ארגן את העלייה ה"בלתי חוקית" של ניצולי השואה, מטעם המוסד לעליה ב'.[2] בסוף 1942 נשלח על ידי ראש הארגון לאמן את צעירי הקהילה היהודית בטהרן בהגנה עצמית לאור הידיעות על כוונת הגרמנים להסית את המוסלמים לביצוע פרעות ביהודים שהתגוררו במקום.

לאחר קום המדינה, נענה לפנייתו של שאול אביגור, שהיה הממונה על הפעילות החשאית בארגון ההגנה, והתמנה לתפקיד מתכנן ומתווה הקמתו של גוף הביון הישראלי. מטרתו של גוף זה הייתה ביצוע המשימות הנדרשות מחוץ לגבולות ישראל ונקרא לאחר מכן "המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים". כאחד ממקימיו, פעל שילה בשירות המוסד בתפקיד בכיר ובין השאר, נשלח לפריז וטיפל בהעלאת יהודי צפון אפריקה לישראל. כמו כן, ביצע מטעם המוסד משימות חשאיות בירדן והיה ממקימי מערכת היחסים עם חוסיין, מלך ירדן. בשנת 1978, אפרים וידידה שילה עזבו את טירת צבי ועברו לירושלים. בירושלים היה שילה היה מרכז וועדת השרים לענייני ירושלים, ומאז 1986 היה המייסד והיו"ר של ה"מנהלת להקמת מבני דת" בירושלים.

בשנים 1989–1992 ריכז צוות תכנון בין דיסיפלינרי לשיקום שלוש שכונות חרדיות בירושלים אשר פעלו כהקדשים: בתי ויטנברג, בתי וורשה ובתי אונגרין.

אזכרה במלאת שנה למותו נערכה במרכז למורשת המודיעין.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אתר "Billiongraves"
  2. תש"ה-תש"ט, אתר הקיבוץ הדתי
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0