שכונת אם המושבות

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אם המושבות
Em HaMoshavot, Petah Tikva, 2008.jpg
נוף עירוני באם המושבות בזמן בניית השכונה (2008)
מידע
עיר פתח תקווה
תאריך ייסוד שלהי שנות ה-90
שטח 6000 דונם
מספר תושבים 34.689(נכון ל-2015)
צפיפות אין
קואורדינטות 32°6′8″N 34°52′24″E / 32.10222°N 34.87333°E / 32.10222; 34.87333
מקבץ מבנים בשכונה סביב הגן המרכזי
שדרה בשכונת אם המושבות הוותיקה

אם המושבות (בשמה הרשמי הדר המושבות) היא שילוב של שתי שכונות צמודות בצפון מערב פתח תקווה: הוותיקה (500 דונם) והחדשה (1000 דונם), בסמוך לאזור התעשייה קריית אריה, בית העלמין ירקון, כביש 5 ומחלף תקווה.

השכונה הוותיקה

השכונה הוותיקה נבנתה ראשונה בשלהי שנות התשעים. סגנון הבנייה מאופיין בבתים לבנים בני 5–7 קומות, וסביבם גינות. לשכונה שדרה פנימית רחבת ידיים שמסביבה נבנו רחובות השכונה. השכונה משתרעת על כחמש מאות דונם. בשכונה קיימים מוסדות חינוך רבים לכל טווח הגילאים, מגני ילדים ועד תיכון וסניף של האוניברסיטה הפתוחה. כמו כן, מרכז מסחרי וטיפת חלב המשרתת את תושבי השכונה והסביבה. בשכונה הוותיקה פועלים שני בתי כנסת, ספרדי ואשכנזי.

השכונה החדשה

השכונה החדשה נבנתה בשנות האלפיים ומתאפיינת בבנייה רוויה של בתים בני 9–23 קומות. בשכונה קיימים גם ארבעה מרכזים מסחריים קטנים המתאימים לאופי השכונה, גנים ומוסדות חינוך. השכונה נמצאת בהליך פיתוח מתמיד ונבנים בה בנייני מגורים רבים. את תוכנית האב המקורית של השכונה תכנן האדריכל יוחי לביא. השכונה משתרעת על כאלף וחמש מאות דונם.

בין הפארקים בשכונה, ישנו פארק "לב הסביונים" המשתרע על פני 22 דונם, אשר תוכנן כחלק מפרויקט "לב הסביונים" שהקימה חברת אפריקה ישראל. הגינה, בתכנונו של אדריכל הנוף רוני מרגולין, משלבת שבילי הליכה, גבעות, מתקני משחקים רבים, בריכות דגי נוי אקולוגיות ומזרקה.

בשכונה כיכר מרכזית ושמה "ככר הרעות", שתוכננה אף היא בידי האדריכל מרגולין. הכיכר מאופיינת במגוון צמחים מסוג קקטוסים וסוקולנטים. עובדה זו מייחדת את הכיכר כאחת מהבודדות בארץ. הכיכר הייחודית משמשת כמרכז פעילות לתושבי השכונה וממנה יוצאים ערב ערב, טיולי אופניים לרחבי גוש דן. השכונה תוכננה עם שבילי אופניים רבים העוברים ברחובות השכונה ומחוץ לה. קיימת תוכנית לקשר את השכונה, בעזרת שבילי אופניים, לרצועה חדשה של פארק הירקון לאורך צפון השכונה, באמצעות שני מעברים תת-קרקעיים. בנוסף, ישנה תוכנית לבניית גשר לרוכבי אופניים ולהולכי רגל מעל כביש 4, בהמשך לתוכנית האב לשבילי אופניים אשר כבר מיושמת בשכונה.

בשכונה החדשה פועלים כיום ארבעה בתי כנסת - שניים הנוהגים בנוסח ספרדי, אחד בנוסח משותף ואחד בנוסח תימני.

נגישות ותחבורה

השכונה נמצאת בקרבת כביש 5 הנמצא מצפון לה. היא מחוברת על ידי "דרך אם המושבות" לכביש 4 ובהמשך "דרך אם המושבות" גם לאזור קניון איילון ברמת גן. מצפון-מערב לשכונה, ממוקמת תחנת הרכבת קריית אריה. מצפון לעיר ממוקמת תחנת הרכבת סגולה.

באזור תחנת הרכבת קריית אריה, מוקמת תחנת השירות של נת"ע - הרכבת הקלה. עד סוף 2020 יוקם תחנת רכבת נוספת על שם השכונה (אם המושבות). הרכבת תהייה חלק מהתוכנית של נת"ע והתחנה תהיה חלק מהקו האדום.

הווי ופעילות

בשכונה קיים ועד מרכזי פעיל שנבחר על ידי עיריית פתח תקווה בבחירות דמוקרטיות. הוועד אמון על הקשר בין התושב לעירייה, קידום השכונה, תכנון צרכיה ומימושם. הוועד מורכב מחברים ומפעילים תושבי השכונה, הפועלים בהתנדבות תוך חלוקת תחומי אחריות שונים בין החברים. ועד השכונה הקים בשכונה את יחידת "משמר השכונה" המורכב ממתנדבים. אלה עוזרים למשטרת ישראל בשמירה על השכונה בלילה תוך מתן תשומת לב לפעילות הנוער בלילות. המתנדבים עוברים הכשרות ייעודיות במשטרת ישראל.

בשכונה מתקיימים, אחת למספר חודשים, מבצעי תרומות לנזקקים. כמו כן מתקיימות פעילויות גיבוש קהילתיות רבות.

בשכונה פעילות שתי תנועות נוער – שבט הצופים ("שבט המושבה"), וקן תנועת הנוער העובד והלומד (קן אם המושבות ״יו״). בשכונה מגוון חוגים ופעילויות רבות לכל הגילאים, במסגרת המרכזים הקהילתיים המפוזרים בשכונה, שתי ספריות עירוניות (אחת בוותיקה ואחת בחדשה), וקונסרבטוריון (בשכונה החדשה).

פארקי שכונת אם המושבות החדשה

בשכונה מגוון פארקים וגינות כיס אבל אלה הבולטים במיוחד:

- פארק "לב הסביונים" בכינויה "פארק הדגים": המשתרע על פני22 דונם, אשר תוכנן כחלק מפרויקט "לב הסביונים" שהקימה חברת אפריקה ישראל הגינה בתכננו של אדריכל הנוף רוני מרגולין המשלבת שבילי הליכה, גבועות, מקומות ישיבה, מתקני משחקים, שבילי אופניים, ברזיות, בריכות דגי נוי (בגלל זה הכינוי שלה זה "פארק הדגים") אקולגיות ומזרקה.

- "כיכר הרעות" בכינויה "כיכר הקקטוסים": (כיכר הרעות אינה שכונה אבל היא סמל לכל תושבי השכונה.) שתוכננה גם היא על ידי האדריכל רוני מרגולין, כיכר המאפיינת צמחים מסוג קקטוסים ופקולוגים (בגלל זה כינויה כיכר הקקטוסים), עבודה זו מייחדת את הכיכר. הכיכר היא מאחת הבודדות בארץ עם קקטוסים, בכיכר יש מקומות ישיבה, הכיכר הייחודיית משמשת כמרכז פעילות לתושבי השכונה.

- "הגינה החדשה": הגינה החדשה הוקמה לקראת סוף 2018, בגינה יש מתקנים ילדים חדשים ומשוכללים לילדים ולבוגרים, מתקני כושר ומקומות ישיבה נוחים וחדשים. הגינה ממוקמת ליד בית הספר חיים חפר.

- "פארק עמי בוטיק סנטר"- לצד מרכז המסחרי עמי בוטיק סנטר ישנו פארק עם מזרקה קטנה, מתקנים לילדים ומקומות ישיבה נוחים.

היסטוריה

בעבר על שטח השכונה, היו תחנת רכבת, מחסנים, פרדסים, בתי אריזה להדרים ובתי מלאכה. כל שנותר מהעבר הם שני מבנים לשימור, ששימשו ביתו של שומר הפרדס. בלב השכונה נערכו בעבר חפירות ארכאולוגיות ונמצאו שרידים של אתר רומי-ביזנטי הכולל גת לעיבוד ענבים ומתקנים חקלאים. מבנה הכולל מטבח, מחסן ואף סרקופג. בסיום החפירות האתר כוסה והוקם מעליו פארק.

חינוך

מערכת החינוך בשכונה מאופיינת בחינוך איכותי, פעילות העשרה, לימוד ערכים ושאיפה למצוינות. בשכונה קיימים 42 גני ערייה באם המושבות החדשה, וכ־21 גני ערייה באם המושבות הוותיקה, גני הילדים משרתים למעלה מ 2200 ילדים בשכונה.

בשכונה יש ארבעה בתי ספר יסודיים שכל אחד ערך שונה:

-בית הספר הממלכתי ע"ש אהוד מנור, בית ספר המדגיש על מדעים ולימודי הסביבה.

-בית הספר נתן יונתן, בית ספר המדגיש על "קשת של צבעים, עולם של כישורים."

-בית הספר ע"ש חיים חפר, בית ספר המדגיש על החיים, שיח ותקשורת.

-בית ספר ע"ש פאול קור, בית המדגיש על באמ"ת (בשילוב, אמנות, מדעים ותקשורת).

בשכונה הוותיקה פועלים 2 בית הספר:

-הממלכתי-קהילתי על שם נעמי שמר, שהדגש של בית הספר הוא צמיחה אישית, אנושית ואכפתית בקהילה מודעת וקשובה.

-בית הספר הממלכתי על שם חיים בר-לב בית ספר שהדגש לו על לימודי ארץ ישראל ולמנהיגות.

-בשכונה החדשה יש בית ספר השש שנתי ע"ש גולדה מאיר הדגש של בית ספר הוא צמיחה, מנהיגות וחדשנות.

-בשכונה הוותיקה פועל הקמפוס השש שנתי ע"ש אחד העם שבו פועלים חטיבה ותיכון, אחד התיכונים הכי מצליחים בעיר עם 98 אחוז זכאות לקבלת בגרות.

- בשכונה החדשה נחנך בית ספר (חטיבה ותיכון) השש שנתי ע"ש רמון על שם אילן רמון ואסף רמון.

בילוי ומסחר

בשכונה יש כ־5 מרכזי מסחר. - בשכונה הוותיקה ישנו מרכז מסחרי בשם "מרכז אם המושבות".

- בשכונה החדשה ישנם ארבעה מרכזים מסחריים:

  • "מרכז רום" ברחוב יעל רום.
  • "מרכז צים".
  • "מרכז ספיר".

אוכלוסייה

נכון לשנת 2016, בשכונה החדשה מתגוררים כ-18,775 תושבים ובישנה כ-8,852 תושבים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0