שביל רגליים יחפות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


הכניסה לשביל הרגליים היחפות בצוק מנרה.

שביל רגליים יחפות (קרוי גם: פארק רגליים יחפות) הוא שביל או מתחם שמיועד להליכה עם כפות רגליים יחפות המאפשר לחוות חוויות חושיות שונות בסוליות כפות הרגליים על ידי כך שהן דורכות על משטחים עם מרקמים מסוגים שונים. מסלולים קצרים עם סוגי אדמה וקרקע שונים, כמו גם מסלולים ארוכים של שבילי הליכה יחפים נכללים תחת ההגדרה של "שביל רגליים יחפות". פעילויות פנאי אלו נועדו לקדם טיפולים בריאותיים ופיזיים (לא רק לילדים), לעורר עניין בציבור לטבע או פשוט ליצור אטרקציות תיירותיות מקוריות עבור המבקרים.

רעיון ההליכה היחפה

רעיון ההליכה היחפה פותח לראשונה במאה ה-19 על ידי סבסטיאן קנייפ (אנ') - אחד ממקימי התנועה לרפואה נטורופתית. קנייפ האמין כי חשיפה ומגע של כפות הרגליים למגוון של גירויים טבעיים תהווה צעד ליתרונות טיפוליים. שיטה זו של קנייפ התבססה על פרקטיקה עתיקה של רפלקסולוגיה, שהונהגה בסין במשך אלפי שנים לצורך הרפיה וקידום אריכות ימים.[1]

תפוצה

במדינות אירופה, כולל אוסטריה, דנמרק, צרפת, גרמניה, הונגריה, שווייץ ובריטניה, ישנו מגוון רחב מאד של פארקים יחפים או שבילי הליכה יחפה.[2][3][4] פארקים אלו נשמרים נקיים ומתוחזקים על בסיס קבוע, כך שאת ההליכה היחפה ניתן לבצע בסביבה מתאימה לאנשים הרגילים בכך. פארקים יחפים כוללים מגוון של תחנות הרפתקה, המאפשרים למבקרים לחוות תחושות של אדמה עם מרקמים שונים מתחת כפות הרגליים, כמו לדלג בין נהרות, הליכה בבוץ, בנחלים ובבריכות ומספקים מקומות שבהן ניתן לבצע התעמלות לכפות רגליים, איזון וטיפוס. השביל היחף (Barfußpfad) בעיר בד סוברנהיים שבגרמניה,[5] מושך למעלה מ-100,000 מבקרים מדי שנה וראה למעלה ממיליון מבקרים מאז הקמתו בשנת 1999.[6]

בשנים האחרונות, גם בישראל נפתחו כמה שבילי רגליים יחפות.[7][8][9][10]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. Wignall, Alice (25 במרץ 2008). "Get your socks off". The Guardian. בדיקה אחרונה ב-1 ביולי 2010. 
  2. Todras-Whitehill, Ethan (22 בספטמבר 2006). "Footloose and Boot Free: Barefoot Hiking.". The New York Times. בדיקה אחרונה ב-26 ביוני 2010. 
  3. Owen, Wena Alun (20 במרץ 2009). "Challenge senses on barefoot walk.". BBC News. בדיקה אחרונה ב-26 ביוני 2010. 
  4. "Public Barefoot Parks in Europe.". barfusspark.info. ארכיון ארכיון מהמקור מ-5 June 2010. בדיקה אחרונה ב-26 ביוני 2010. 
  5. "של נעלייך מעל רגלייך: ברוכים הבאים לפארק היחפנים" באתר nrg.
  6. "Fast eine Million Menschen.". Allgemeine Beitung (בGerman). 25 בנובמבר 2009. בדיקה אחרונה ב-26 ביוני 2010. 
  7. "צוק מנרה ברגליים יחפות", באתר ישראל היום
  8. ""שביל הרגליים היחפות" בצפון הארץ", באתר 106il
  9. "טבע בכפות רגלייך", באתר ערוץ 7
  10. נחנך "שביל רגליים יחפות" בבית ספר "ניצנים", באתר "מודיעינט"
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0