רשימת התחיה-צומת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: מכלולזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
רשימת התחיה-צומת
כנסות 11
מנהיגים יובל נאמן
שיא כוחה 5 מנדטים (הכנסת ה-11)
נוצרה מתוך צומת והתחיה
חברי פרלמנט
0 / 100

רשימת התחיה-צומת היא מפלגה (או רשימה) אשר התמודדה בבחירות לכנסת האחת עשרה.

הקמת התנועה

תנועת צומת והתחיה הופיעו בכנסת ה-11 ברשימה מאוחדת ימנית חילונית. הרשימה המאוחדת זכתה ל-5 מנדטים. התנועה למעשה הוקמה מרשימת התחיה שכבר הייתה בכנסת קודם לכן, ומתנועת "צומת" של רפאל איתן שהוקמה לאחר מלחמת לבנון הראשונה, בה שרת רפול כרמטכ"ל. חברי הכנסת היו רפאל איתן, אליעזר ולדמן, גאולה כהן, יובל נאמן וגרשון שפט.

התנועה בכנסת ה-11

הרשימה שמיקמה עצמה כאופוזיציה של ממשלת האיחוד הלאומי בראשותו של שמעון פרס לא הוותה גורם משמעותי כנגד הממשלה בעלת רוב עצום. למרות האיחוד בין התנועות ב-1986 לתנועה אחת בשם "תחיה", רפול עזב את התנועה ב-1987 עקב חילוקי דעות שהיו בקרב הקבוצה. חילוקי הדעות לא היו ממש על רקע אידאולוגי מאחר שבין גאולה כהן ורפול לא היו חילוקי דעות מהותיים. גאולה כהן שעוד קודם לכן פרשה ממפלגת הליכוד על רקע אידאולוגי מובהק עקב הסכם השלום עם מצרים. מאז היא הובילה קו נוקשה והתנגדה למהלכיו של בגין. הייתה זו גאולה שבעצם הבינה את החשיבות של רפול והעמידה אותו בראש הרשימה המאוחדת כדי למנף את הרשימה הימנית גם בקרב עובדי האדמה וחברי הקיבוצים והמושבים, שאולי הזדהו עם כיווני הרשימה פוליטית ותמכו בממשלה בקו שלה במלחמת לבנון הראשונה אבל לא היו יכולים נפשית להצביע עם הימין. צירופו של רפול אפשר לאותם אנשים לעשות את הצעד של עזיבת מפלגת העבודה, והצבעה לרשימה ימנית יותר.

עזיבת רפול את התנועה

בנובמבר 1987 שנה לאחר ייסוד המפלגה המאוחדת שנקראה התחייה, עוזב רפול את התנועה ומקים מחדש את תנועה "צומת" שרצה לכנסת ה-12 באופן עצמאי. במכתבו בעיתון "על המשמר" ביום 11 בנובמבר 1987, כותב רפול לאחים חקק שהחליטו לעזוב את תנועת התחייה ולחזור לליכוד, את הדברים הבאים:

אל: בלפור והרצל

מאת: רפול

שלום לכם, קראתי את מכתבכם בעיון רב. אני בטוח שאתם צודקים בהרבה מדבריכם. אני חושב שאם לקחת את הבחירות אז ללכת בגוש לאומי חזק אחד. אני חושש מאד שמסיבות קטנוניות זה לא יצא לפועל. אמרתי את זה לפני הבחירות ב-84, ואני אומר את זה גם היום. אתם צודקים באשר לנעשה ב"תחיה" וזה מעמיד אותי בפרשת דרכים. אני לא חוזר ל"ליכוד" כי מעולם לא הייתי שם, אבל כיום הם הרע במיעוטו. שלום לכם וכל טוב, רפאל איתן

המחלוקת

רפול אינו היחידי שעוזב את התנועה. בנה של גאולה כהן צחי הנגבי, מחליט לעזוב את התנועה ולחזור לליכוד. צחי, שנלחם כנגד מנחם בגין בפינוי ימית והיה לאחד הסמלים של המלחמה כנגד נטישת היישובים בסיני, אומר כי "בכנסת ה-12 אני לא אהיה עם אמא".

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0