ראש ממשלת בלגיה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ראש ממשלת בלגיה
Government Ensign of Belgium.svg
Belgian Prime Minister Michel, With Secretary Kerry, Delivers a Statement to the Media in Brussels (26025144095).jpg
איוש נוכחי שארל מישל
תאריך כניסה לתפקיד 11 באוקטובר 2014
דרכי מינוי נבחר בבחירות על ידי העם
תחום שיפוט בלגיה בלגיהבלגיה
מושב המשרה בריסל
סמל בלגיה
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של בלגיה

ראש ממשלת בלגיההולנדית: Eerste minister van België; בצרפתית: Premier ministre de la Belgique; בגרמנית: Premierminister von Belgien) הוא המשרה הפוליטית הבכירה ביותר בבלגיה. למרות שהמשטר בבלגיה הוא מונרכיה חוקתית, במרוצת השנים החשיבות הפוליטית של מלך בלגיה נחלשה לאורך זמן, ואילו משרת ראש הממשלה הפכה בהדרגה ליותר חשובה.

באופן פורמלי, ראש הממשלה ממונה על ידי המלך, לצד השרים האחרים ומזכירי המדינה של הממשל הפדרלי. בפועל, המינוי משקף את תוצאות הבחירות לפרלמנט, ונעשה לאחר התייעצויות עם ראשי הסיעות הגדולות ואישי ציבור נוספים. כראש הממשלה, הוא הראשון להתמנות מבין כל השרים. בעוד המלך לא יכול לבצע כל פעולה ביצועית ללא הסכמה והאחריות של אותו שר האחראי על תחום הפעולה הביצועית שבכוונת המלך לעשות.

מינוי של ראש ממשלה חדש נחתם על ידי ראש הממשלה המתפטר. לאחר מכן, ראש הממשלה החדש חותם על ההתפטרות של ראש הממשלה המתפטר. כמו כן, ראש ממשלת בלגיה חבר במועצה האירופית.

נכון לשנת 2018, ראש ממשלת בלגיה הנוכחי הוא שארל מישל.

סמכויות

ראש הממשלה אחראי על תיאום מדיניות הממשלה. מלבד זאת, ראש הממשלה אחראי על ביצוע ההסכם הקואליציוני. הוא נוכח בכל ישיבות מועצת השרים. בנוסף, ראש הממשלה מייצג את הקואליציה בפומבי, הן בבלגיה והן מחוץ לבלגיה. ראש הממשלה אמון ליצור קשר עם המלך ולעדכן אותו במצב הפוליטי של המדינה.

ראש הממשלה מציג את מדיניות הממשלה בפרלמנט הפדרלי של בלגיה- בסנאט הבלגי ובבית הנבחרים. הוא גם יכול להעלות בפרלמנט הצבעת אמון בממשלתו. אם הצבעת האמון לא עוברת, דבר זה יוביל להתפטרות של הממשלה. הממשלה כולה מתפטרת אך ורק אם הממשלה נפלה בהצבעת אי אמון, אך אם ראש הממשלה מתפטר מסיבות אישיות או בריאותיות הממשלה ממשיכה לכהן תחת ראש ממשלה חדש.

ראש הממשלה מייצג את בלגיה בארגונים הבינלאומיים שונים ובמדינות שונות, לצד שר החוץ[1]. בשל רפורמת המדינה. לראש הממשלה יש משימות נוספות, כגון שמירה על היחסים בין האזורים והקהילות בבלגיה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0