צבא השחרור הלאומי (לוב)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

צבא השחרור הלאומי של לובערבית: جيش التحرير الوطني الليبي) היה הזרוע המזוינת של מועצת המעבר הלאומית. הוא הוקם בפברואר 2011 בשביל להלחם על עצמאותה של לוב משלטונו הרודני של קדאפי. צבא השחרור הלאומי ניצח את כוחותיו של קדאפי בזירת הרי הנפוזה, בזירת מיסראתה, בזירה המערבית-צפונית ובזירת המדבר הדרום מזרחית וזרועותיו שימשו בסיס להקמתו מחדש של הצבא הלאומי של לוב.

כוח וארגון

כוחו של הצבא הוערך בכמות לוחמים מתנדבים של בין 35,000 ל-40,000 לוחמים אך אין מידע מדויק בנושא זה, בנוסף ידוע שהצבא אורגן ב-26 חטיבות (אם לא יותר) כשהחטיבה הגדולה והמאומנת ביותר היא חטיבת טריפולי, אשר קיבלה אימון של שלושה שבועות על לוחמה בשטח עירוני מהכוחות המיוחדים של הצבא הקטרי, בנוסף מפקדיה הגיעו ממדינות דוברות אנגלית, מה שעזר בתיאום עם נאט"ו, כוחה בעת הקרב על טריפולי הוערך בכ-1300 לוחמים, נכון לספטמבר 2011, עמד האומדן על עד 5000 לוחמים בחטיבת טריפולי.

ספקי חוץ

איחוד האמירויות הערביות

דווח כי איחוד האמירויות הערביות מספקת למורדים רובי FN FAL.

מצרים

ע"פ דיווחים מצרים סיפקה למורדים בעיקר נשק קל כמו רובי סער ותחמושת

צרפת

צרפת הודתה כי סיפקה למורדים בהרי הנפוזה טילי "מילאן" נגד טנקים, רובים ותחמושת

קטר

קטר סיפקה למורדים טילי "מילאן" וע"פ הערכות כבר סיפקה יותר מ-400 רובי AK-47. קטר אף סיפקה אמצעי הסוואה, איפודי מגן ואמצעי תקשורת למורדים ואפילו סיפקה אימונים לחטיבת טריפולי בהרי הנפוזה לקראת הקרב המכריע על טריפולי.

ארצות הברית

ארצות הברית סיפקה 25 מיליון דולר למורדים לצורך אספקה רפואית ומכשירי תקשורת כך שלא תכלול נשק.

בריטניה

בריטניה סיפקה למורדים אמצעי תקשורת ואפודי מגן.

ראו גם

T-34 76 Westerplatte p d.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0