פרס איג נובל

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרס איג נובלאנגלית: Ig Nobel) הוא פרס המוענק מדי שנה לאנשי מדע שערכו מחקרים "שבתחילה גורמים לך לצחוק, ואחר כך גורמים לך לחשוב" (כך בתרגום חופשי; על פי הצהרת מארגני הפרס). במרבית המקרים, המאמרים שזיכו את כותביהם בפרס נחשבים למשעשעים, מוזרים או סתם חסרי ערך. השם הוא פרפרזה על פרס נובל ומקורו במילה האנגלית 'ignoble' שפירושה 'נחות'.

פרסים בעשרה תחומים (כימיה, פיזיקה, הנדסה וכו') ניתנים לחוקרים שמחקריהם עוסקים בדברים הנחשבים חסרי משמעות או לא יעילים. באופן רשמי מוגדר הפרס כניתן בגין "תוצאות שאי אפשר לחזור עליהן או שרצוי לא לחזור עליהן".

הפרסים הוענקו לראשונה בשנת 1991, ביוזמתו של מארק אברהמס, בעת שערך את כתב העת להומור מדעי Journal of Irreproducible Results שנוסד על ידי הפיזיקאי צבי ליפקין, ואלכסנדר כהן, מנהל המכון למחקר ביולוגי בישראל. הפרסים ניתנים בטקס מפואר המתקיים באוניברסיטת הרווארד, בחסותו של כתב העת להומור מדעי Annals of Improbable Research, שנוסד בשנת 1995.

אף שהפרס הוא פרודיה על פרס נובל, בטקס הענקתו משתתפים לעתים גם חתני פרס נובל המעניקים את פרס איג נובל לחתניו. רבים מחתני הפרס נבוכים ואינם משתתפים בטקס, אך יש המפגינים אומץ והומור עצמי, ובאים לטקס למרות מעמדו השנוי במחלוקת.

בין המחקרים שזכו בפרס

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. "The 1995 Ig Nobel Prize Winners". Winners of the Ig Nobel Prize. Annals of Improbable Research. בדיקה אחרונה ב-10 בפברואר 2009. 
  2. רשימת זוכי פרס איג נובל לשנת 1997
  3. Odeh M, Bassan H, Oliven A.,‏ Termination of intractable hiccups with digital rectal massage.‎,‏ National Center for Biotechnology Information, באתר National Institutes of Health (לקוח מכתב העת Journal of Internal Medicine, פברואר 1990, 227(2):145-6)