עזרה:מרחב שם

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שמות דפים במדיה-ויקי מורכבים משני חלקים עיקריים: כותרת הדף (בהמכלול:אודות, לדוגמה, כותרת הדף היא "אודות") ומרחב השם (באותה דוגמה, המכלול:אודות, מרחב השם הוא "המכלול"). בין מרחב השם לכותרת הדף מפרידות נקודתיים ( : ). בברירת המחדל, ישנם במדיה-ויקי 18 מרחבי שם: המרחב הראשי (בו אין נקודתיים, ובו מאוחסן התוכן העיקרי של האתר), 15 מרחבים נוספים, ו-2 פסאודו-מרחבים.

שימושים

מרחבי השם מחלקים את דפי אתר הוויקי לקבוצות, כך שניתן לבצע פעולות ולהחיל הגדרות על דפים המשתייכים לקבוצה מסוימת, ולא על אחרות.

  • חיפוש - החיפוש הפנימי של המכלול מאפשר למשתמש להגביל את החיפוש למרחבי שם מסוימים. מרבית הקוראים, לדוגמה, יחפשו רק במרחב הראשי, בו נמצאים הערכים, ולא במרחבים אחרים. לעומתם, כותבים באתר עשויים לחפש דיונים ישנים ועל כן יעדיפו לחפש במרחבי שם כדוגמת "שיחה", "המכלול", "שיחת_המכלול" וכדומה. כל משתמש רשום יכול לקבוע את מרחבי השם בהם יתבצע החיפוש על פי ברירת המחדל בחשבון שלו באמצעות דף ההעדפות (ראו: עזרה:העדפות).
  • ספירת הדפים - באמצעות חלוקת הדפים למרחבי שם, ניתן לדעת כמה ערכים נמצאים באתר. אלמלא הייתה קיימת החלוקה למרחבי שם, ספירת הדפים הייתה כוללת את כל דפי האתר: דפי משתמש, מדיניות, תמיכה טכנית, קטגוריות, תמונות וכיוצא בזה. הספירה שהייתה מוצגת למשתמש הייתה כוללת דפים רבים שלרוב אינם מעניינים כלל וכלל את הקורא הממוצע המעוניין לדעת כמה ערכים בעלי תוכן מכיל האתר.
  • דפים מיוחדים - דפים מיוחדים מסוימים כוללים חלוקה לפי מרחבי שם. מיוחד:כל הדפים, לדוגמה, מציג את רשימת כל הדפים הקיימים באתר, אך על פי ברירת המחדל אינו כולל דפים שאינם ערכים. באמצעות המיון למרחבי שם, ניתן לקבל בנפרד את רשימת כל דפי השיחה, רשימת כל הקטגוריות, התבניות, התמונות וכדומה. ניתן למיין גם את מיוחד:שינויים אחרונים לפי מרחבי שם, וכך ניתן, לדוגמה, לעקוב רק אחר ערכים, או רק אחר דפי שיחה וכדומה. אפשרות נוספת היא להוציא מרחב מסוים מהרשימה, וכך, לדוגמה, לעקוב אחר כל הדפים מלבד דפי שיחה, או מלבד הודעות מערכת וכדומה.
  • ממשק - במערכת מדיה-ויקי, כל מרחב שם מיוצג על ידי מספר. המרחב הראשי (המכונה "מרחב הערכים") מיוצג על ידי המספר 0, מרחב דפי השיחה על ידי המספר 1, מרחב הקטגוריות על ידי המספר 14 וכדומה (רשימה מלאה בהמשך). בדף ה-HTML, לתג ה-<body> נוסף class שערכו נקבע על פי מרחב השם (במרחב הראשי: <body class="ns-0">, במרחב הקטגוריות: <body class="ns-14"> וכן הלאה). בדרך זו ניתן לקבוע הגדרות עיצוב שונות לכל מרחב שם. לפרטים נוספים: עזרה:הודעות מערכת, עזרה:דפי CSS אישיים, ספר על CSS בוויקיספר.

רשימת מרחבי שם בהמכלול

משתנה משתנה (חלופי) שם, עם קישור לרשימת כל הדפים שם חלופי באנגלית הערות
{{מרחב שם:-2}} {{מרחב שם:Media}} מדיה Media פסאודו-מרחב שם לתמונות ולקבצים עצמם.
{{מרחב שם:-1}} {{מרחב שם:Special}} מיוחד (רשימת הדפים המיוחדים) Special פסאודו-מרחב שם לדפים מיוחדים.
{{מרחב שם:0}} - - (רשימת כל הדפים) - מרחב השם הראשי, ללא שם. ניתן גם להתייחס לדפים שבו עם נקודתיים לפני השם כשמתייחסים לדף רגיל כאל תבנית.
{{מרחב שם:1}} {{מרחב שם:Talk}} שיחה Talk עבור דפי שיחה לדפים במרחב השם הראשי.
{{מרחב שם:2}} {{מרחב שם:User}} משתמש (רשימת המשתמשים) User עבור דפי משתמש שיש למשתמשים רשומים, וגם לכתובות IP של משתמשים בלתי רשומים. גם דפי משנה של המשתמש מופיעים במרחב זה.
{{מרחב שם:3}} {{מרחב שם:User_talk}} שיחת משתמש User_talk עבור דפי שיחת משתמש, בדרך כלל מדובר בשיחות אישיות של משתמשים.
{{מרחב שם:6}} {{מרחב שם:File}} קובץ (רשימת הקבצים) File עבור דפי קבצים.
{{מרחב שם:7}} {{מרחב שם:File_talk}} שיחת קובץ File_talk עבור דפי שיחת קובץ.
{{מרחב שם:10}} {{מרחב שם:Template}} תבנית Template עבור תבניות.
{{מרחב שם:11}} {{מרחב שם:Template_talk}} שיחת תבנית Template_talk עבור דפי שיחת תבנית.
{{מרחב שם:14}} {{מרחב שם:Category}} קטגוריה (רשימת הקטגוריות) Category עבור קטגוריות.
{{מרחב שם:15}} {{מרחב שם:Category_talk}} שיחת קטגוריה Category_talk עבור דפי שיחת קטגוריה.
{{מרחב שם:100}} [1] עבור פורטלים.
{{מרחב שם:101}} [2] עבור דפי .
{{מרחב שם:4}} {{מרחב שם:Project}} המכלול Project עבור דפים על המיזם, כדוגמת דפי מדיניות ודיונים.
{{מרחב שם:5}} {{מרחב שם:Project_talk}} שיחת המכלול Project_talk עבור דפי שיחת המכלול.
{{מרחב שם:12}} {{מרחב שם:Help}} עזרה Help דומה למרחב השם "המכלול", אלא שהוא מכיל דפי תמיכה טכנית בלבד.
{{מרחב שם:13}} {{מרחב שם:Help_talk}} שיחת עזרה Help_talk עבור דפי שיחת עזרה.
{{מרחב שם:108}} [3] עבור ספרים.
{{מרחב שם:109}} [4] עבור דפי .
{{מרחב שם:118}} [5] Draft עבור טיוטה.
{{מרחב שם:119}} [6] עבור דפי .
{{מרחב שם:8}} {{מרחב שם:MediaWiki}} מדיה ויקי (רשימת הודעות המערכת) MediaWiki עבור הודעות מערכת שאותן יכולים עורכי הממשק לערוך על מנת לשנות את ממשק האתר.
{{מרחב שם:9}} {{מרחב שם:MediaWiki_talk}} שיחת מדיה ויקי MediaWiki_talk עבור דפי שיחת מדיה ויקי.
{{מרחב שם:828}} יחידה עבור יחידות.
{{מרחב שם:829}} שיחת יחידה עבור דפי שיחת יחידה.
{{מרחב שם:446}} [7] עבור הוראות (קורסים ומוסדות).
{{מרחב שם:447}} [8] עבור דפי .

הערות

  • מערכת מדיה-ויקי מתעלמת מרווחים סביב הנקודתיים המפרידות בין מרחב השם לכותרת, כך שניתן ליצור קישורים שאינם זהים לשם הדף. אם ניקח כדוגמה את המכלול:אודות, גם הדרכים [[המכלול: אודות], המכלול :אודות, המכלול : אודות אפשריות.
עם זאת, הנקודתיים מתפקדות כסימן מפריד - בתאוריה, מפתחי התוכנה היו יכולים להשתמש גם בסימנים אחרים, כדוגמת #, $, ^ וכדומה, אלא שהסימן הנהוג בתכנות לסימון מרחב שם הוא נקודתיים. הנקודתיים אינן מתפקדות כחלק במשפט, ולכן אין זה נכון להוסיף רווח משמאל לנקודתיים.
  • דפי משנה נספרים תחת מרחב השם בו נמצא הדף הראשי. הדף "מרחב_שם:כותרת/שם דף משנה" ייחשב לדף במרחב בו נמצא "מרחב_שם:כותרת". לדוגמה, המכלול:אודות/ארכיון 10 נמצא באותו מרחב שם כמו המכלול:אודות, קרי: "המכלול".
  • הדף מיוחד:אקראי, אליו יש קישור בתיבת הניווט שבצד ימין, בוחר ערך אקראי ומציג אותו למשתמש. המנגנון מציג דפים ממרחב השם הראשי בלבד. החל מגרסה 1.5, ניתן להפעיל את המנגנון גם על מרחבי שם אחרים: מיוחד:אקראי/קטגוריה, מיוחד:אקראי/שיחה, מיוחד:אקראי/המכלול וכן הלאה.
  • המשתנה {{מרחב השם}} מציג את מרחב השם בו נמצא הדף המכיל את המשתנה, בדומה ל-{{שם הדף}}, המציג את כותרת הדף.

ראו גם

הערך באדיבות ויקיפדיה