מתנת חיים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל העמותה

מתנת חיים היא עמותה המעודדת עזרה לחולים הזקוקים להשתלת כליה, על ידי תרומת כליה מאדם חי. העמותה קמה בשנת 2009.

ההתאמה בין תורמים למושתלים נעשית, בראש ובראשונה על פי קריטריון רפואי של התאמת סיווג הרקמות. תהליך התרומה נעשה בפיקוח ובליווי רפואי ופסיכוסוציאלי. מאז חוקק חוק ההשתלות ב-2008 חל גידול מתמיד במספר תרומות הכליה מן החי בישראל[1]. מחקר שבוצע במסגרת מחלקת ההשתלות בבית החולים בילינסון בשנת 2013, ייחס את הגידול הזה, גם להתווספות קבוצה חדשה של תורמים - דתיים וחרדים שתרמו באמצעות עמותת מתנת חיים, מתוך מניעים אלטרואיסטים ללא קרבה משפחתית ובחלקם גם ללא היכרות מוקדמת עם החולה הנזקק[2]. תופעה זו ייחודית לישראל וזוכה להתעניינות בעולם[3].

אירועים בתולדות העמותה

העמותה הוקמה בשנת 2009 על ידי הרב אברהם ישעיהו הבר מירושלים. הבר עבר בעצמו באותה השנה תהליך של השתלת כליה, שנתרמה על ידי חבר. ההחלטה על הקמת העמותה גמלה בליבו של הרב הבר לאחר שנתבשר על פטירתו של חולה כליות בן 18 שהכיר במהלך טיפולי הדיאליזה קודם להשתלה[4].

בשנת 2014 זכה הרב הבר באות הנשיא למתנדב על פועלו[5].

בחודש מאי 2016 קיימה הכנסת אירוע הוקרה לרב הבר ולתורמי הכליה מטעם "מתנת חיים".

במסגרת חקירת משטרה שהתנהלה מסוף חודש מרץ 2017, עצרה המשטרה במהלך ספטמבר שלאחריו בכירים בארגון, בהם הרב הבר עצמו, בחשדות לפלילים בהתנהלות הארגון, בהם עבירות לכאורה על חוק השתלת איברים, בקבלת טובות הנאה אסורות לעמותה בתמורה לקידום ממתינים בתור על חשבון ממתינים אחרים. בסיום החקירה לא הוגשו המלצות להעמדה לדין של מי מהעמותה. בספטמבר 2018 הודיעה הפרקליטות על סגירת התיק נגד הרב הבר ועמותת מתנת חיים.

בינואר 2018 בוצעה ההשתלה ה-500 בתיווך הארגון, ובאוקטובר באותה השנה בצעה ההשתלה ה-600.

ראו גם

תורמי כליה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0