מתנת חיים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מתנת חיים
Life gift.jpg
פעילות עזרה וסיוע לחולי כליות
משרד ראשי ירושלים
יושב ראש רחל הבר
תאריך הקמה 2009
http://www.kilya.org.il
מייסד "מתנת חיים" הרב אברהם ישעיהו הבר, שנת תש"ע.

מתנת חיים היא עמותה ללא מטרת רווח המעודדת עזרה לחולים הזקוקים להשתלת כליה, על ידי תרומת כליה מאדם חי. העמותה הוקמה בשנת 2009 על ידי אברהם ישעיהו הבר ונוהלה על ידו עד פטירתו, לאחר פטירתו מונתה רעייתו רחל הבר לנהל את העמותה.

רקע

ההתאמה בין תורמים למושתלים נעשית, בראש ובראשונה על פי קריטריון רפואי של התאמת סיווג הרקמות. תהליך התרומה נעשה בפיקוח ובליווי רפואי ופסיכוסוציאלי. מאז חוקק חוק ההשתלות ב-2008 חל גידול מתמיד במספר תרומות הכליה מן החי בישראל[1].

מחקר שבוצע במסגרת מחלקת ההשתלות בבית החולים בילינסון בשנת 2013, ייחס את הגידול הזה, גם להתווספות קבוצה חדשה של תורמים - דתיים וחרדים שתרמו באמצעות עמותת מתנת חיים, מתוך מניעים אלטרואיסטים ללא קרבה משפחתית וברובם גם ללא היכרות מוקדמת עם החולה הנזקק[2]. תופעה זו ייחודית לישראל וזוכה להתעניינות בעולם[3].

העמותה עוסקת בקידום המודעות לתהליך תרומת כליה מן החי בבאמצעות פרסומים שונים המתארים את משמעות התהליך עבור הנתרם ואת החזרה לשגרת פעילות נורמטיבית של התורם.

אירועים בתולדות העמותה

העמותה הוקמה בשנת 2009 על ידי אברהם ישעיהו הבר מירושלים. הבר עבר בעצמו באותה השנה תהליך של השתלת כליה, שנתרמה על ידי חבר. ההחלטה על הקמת העמותה גמלה בלבו של הרב הבר, לאחר שנתבשר על פטירתו של חולה כליות בן 18 שהכיר במהלך טיפולי הדיאליזה שעבר קודם להשתלה[4].

בשנת 2014 זכה הרב הבר באות הנשיא למתנדב על פועלו[5].

בחודש מאי 2016 קיימה הכנסת אירוע הוקרה לרב הבר ולתורמי הכליה מטעם "מתנת חיים".

במסגרת חקירת משטרה, בחשד לפלילים בהתנהלות הארגון ועבירות לכאורה על חוק השתלת איברים נעצרו במהלך חודש ספטמבר 2017, בכירים בארגון, בהם הרב הבר עצמו. בסיום החקירה לא הוגשו המלצות להעמדה לדין של מי מהעמותה ובתחילת ספטמבר 2018 החליטה הפרקליטות על סגירת תיק החקירה[6].

בינואר 2019 נערך אירוע חגיגי לציון עשור להיווסדה של העמותה ו-632 תרומות כליה שבוצעו בתיווכה, באירוע השתתפו יושב ראש הכנסת יולי אדלשטין, שרים, חברי כנסת ועוד. במסגרת האירוע הותרמו כספים על מנת שהעמותה תוכל להמשיך ולהגדיל פעילותה.

נכון לפברואר 2020, נזקפות לזכות פעילותה של עמותת מתנת חיים 780 תרומות כליה מן החי[7]. התורם ה-780 הוא חבר הכנסת חילי טרופר[8].

באפריל 2020 נפטר הרב ישעיהו הבר, יו"ר העמותה לאחר מאבק במחלת הקורונה, רעייתו רחל הבר מונתה במקומו לנהל את העמותה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים