מצר מגלן

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מצר מגלן בתמונת לוויין
מצר מגלן במפה בריטית מהמאה ה-19

מצר מגלן הוא מצר ים העובר בין הקצה הדרומי היבשתי של אמריקה הדרומית לבין איי ארץ האש (שהבולטים מהם, ממזרח למערב, הם: האי הגדול של ארץ האש, האי דוסון (אנ'), האי קלרנס (אנ') והאי סנטה אינס (אנ')). המצר משמש למעבר בין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט. המצר קרוי על שמו של פרדיננד מגלן, שחצה אותו לראשונה ב-1 בנובמבר 1520 במהלך מסעו הימי שבו הקיף לראשונה את כדור הארץ. תחילה קרא לו מגלן בשם "מצר כל ה"קדושים"" (Estreito de Todos los Santos), על שם "ליל כל ה"קדושים"" שחל במהלך חציית המצר.

המצר כולו נמצא בתחומי צ'ילה, אך משמש כנתיב שיט בינלאומי והמעבר בו פתוח לכל מדינה. אורכו של המצר כ-600 ק"מ ורוחבו נע בין 3 ל-30 ק"מ. לחופיו שוכנת העיר פונטה ארנס, שלה הנמל הראשי במצר, והכפר פורבניר.

חשיבות המצר

בתחומי המצר איים רבים וגדותיו תלולים, מבותרים ומפורצים. השיט בו קשה בדרך כלל, הן בשל המבנה המפותל שלו, והן בשל האקלים הסוער השורר בו ברוב ימות השנה. עם זאת, עד פתיחתה של תעלת פנמה ב-1914, היה מצר מגלן המסלול העיקרי לספינות קיטור ששטו מהאוקיינוס ​​האטלנטי לאוקיינוס ​​השקט. מצר זה נחשב לעיתים קרובות כדרך הבטוחה היחידה לעבור בין האוקיינוסים, מאחר שמעבר דרייק, המעבר בין כף הורן (הקצה הדרומי של דרום אמריקה) ואנטארקטיקה, ידוע במזג האוויר הסוער והבלתי צפוי שבו. כמו כן צפים בו קרחונים רבים שעלולים לסכן ספינות. ספינות מפרש, לעומת זאת, העדיפו בדרך כלל את מעבר דרייק, שכן היה להן בו מרחב רב יותר לתמרון, וכן בשל משטרי הרוחות והזרמים המשתנים במצר. היום המצר משמש בעיקר לתנועה ימית מקומית של ספינות מצ'ילה ומארגנטינה.

קישורים חיצוניים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0