מוזיאון מועצת העם ומנהלתה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


Disambig RTL.svg המונח "בית קק"ל" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו בית הקרן הקיימת על יד בית דגן.
בית קרן קיימת לישראל בתל אביב

"מועצת העם ומִנהלתה" הוא מרכז חינוכי ומוזיאון הנמצא בבית קק"ל בתל אביב, ברחוב צבי הרמן שפירא, אבי רעיון קרן קיימת לישראל.

היסטוריה

בית קק"ל בתל אביב נבנה בשנת 1937 על ידי האדריכל בנימין אנקשטיין. הבית בנוי מאבן ירושלמית ומבטון מזוין בסגנון הבאוהאוז.

ב 12 באפריל 1948 החליט הוועד הפועל הציוני על הקמת מועצת העם ומִנְהלת העם. מועצת העם כללה 37 חברים (הל"ז) שנבחרו מכל קצוות הקשת הפוליטית שהייתה אז בארץ והיוו למעשה את הכנסת הראשונה. מתוכם נבחרו 13 חברי מנהלת העם (הי"ג) שהיוו למעשה את הממשלה הראשונה של היישוב היהודי בארץ ישראל.

שני גופים אלה ניהלו את הישיבות באולם האספות, בקומה הראשונה של בית קרן קיימת בתל אביב מ-18 באפריל 1948 - 14 במאי 1948. בראש שני הגופים עמד דוד בן-גוריון. החלטות מנהלת העם הובאו לאישור מועצת העם. שם נתקבלה ההחלטה על הקמת המדינה מיד עם תום המנדט בשם מדינת ישראל. בגלל חוסר מקום הועבר טקס ההכרזה לבית דיזנגוף.

הלוגו של המוזיאון הוא בצורת הכניסה המקומרת לבניין. בכניסה יש תערוכה על תולדות קרן קיימת ובאולם האספות מוקרנים שני חזיונות אור קוליים על תולדות קרן קיימת ועל המאורעות מהחלטת החלוקה עד הכרזת המדינה תוך הדגשה על מקומו החשוב של מקום זה בהקמת המדינה.

במלאת 40 שנה למדינת ישראל הוחלט לשפץ את הבניין ולפתוח את המוזיאון.

המרכז החינוכי והמוזיאון עוסק בסיפור של פיתוח ארץ-ישראל, ופועלה של קק"ל בארץ.במקום קיים ארכיון המאפשר כתיבת עבודות בנושא הקמת המדינה.

הבית עצמו הינו אתר היסטורי לאומי והוא כלול בפרויקט "העיר הלבנה".

המרכז החינוכי והמוזיאון מעוצבים בצבעי כחול לבן. צבעי דגל ישראל.

במקום, נמצאים אוספים ייחודיים של בולי קק"ל ושל "הקופסה הכחולה".

קישורים חיצוניים