מגדל אשכול

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מגדל אשכול
מגדל אשכול, אביב 2011

מגדל אשכול הוא גורד שחקים בקמפוס אוניברסיטת חיפה.

היסטוריה

המבנה הוקם בשנים 1978-1974. התכנון למגדל צר וגבוה, המתנשא מעל משטח אופקי רחב, היה על פי הצעתו של האדריכל אוסקר נימאייר, ודוגמה נוספת לרעיון זה נמצאת בעיר ברזיליה. הבניין תוכנן בידי פרופ' שלמה גלעד. למגדל 30 קומות והוא מתנשא לגובה 102 מטרים, כאשר ראשו מתנשא לגובה של 597 מטר מעל פני הים. עד 1989 נשא המגדל בתואר בניין האוניברסיטה הגבוה באסיה. הוא נקרא על שם ראש הממשלה השלישי, לוי אשכול.

המגדל משמש למשרדי האוניברסיטה ובקומתו העליונה, מצפה. על גגו ממוקמות אנטנות וציוד שידור רב. המגדל ממוקם על פסגת הר הכרמל וניתן לראותו ממרחקים. מיקום זה מביא לרוחות עזות בסביבתו. מכיוון שהמגדל צר ביותר (רוחבו עשרה מטרים) וגבוה, קצהו יכול לנוע, תחת רוחות חזקות בחורף, עד כדי ארבעים סנטימטרים לכל צד. עקב רוחות עזות אלה, נסגרת לפעמים הכניסה הראשית לבניין, הממוקמת על גגו של המבנה האופקי.

המגדל ספג לאורך השנים ביקורות שהתייחסו באשר לחוסר התאמתו לנוף המקומי וחוסר התחשבותו בתנאי האקלים של הכרמל.

עד להשלמתו של "מגדל המפרש" בקריית הממשלה בעיר התחתית בשנת 2002, היה מגדל אשכול הבניין הגבוה ביותר בחיפה ואף הגבוה ביותר בצפונה של ישראל.

בזמן מלחמת המפרץ ישבו כוחות צה"ל במעלה מגדל אשכול, ותיצפתו על אזור מפרץ חיפה. כאשר נחתו סקאדים על הקריות ובקרבת בתי הזיקוק, כוונו בעזרתם כוחות החילוץ וההצלה למקום.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0