לב לבייב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לב לבייב
לב לבייב.JPG
לידה 30 ביולי 1956 (שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memoryשגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory)
ברית המועצותברית המועצותטשקנט, ברית המועצות
מדינה הממלכה המאוחדת
מקום מגורים לונדון
מקצוע איש עסקים
בת זוג אולגה

לב (לוי) לֶבַיֶיב (נולד בכ"ב באב תשט"ז, 30 ביולי 1956) הוא איש עסקים ופילנתרופ שהתגורר 36 שנים בישראל ומסוף 2007 מתגורר בלונדון. עומד בראשות איגוד הקהיליות היהודיות בחבר המדינות ובראשות הקונגרס העולמי של יהודי בוכרה. יו"ר לשכת המסחר והתעשייה רוסיה-ישראל-חבר המדינות ויו"ר קבוצת אפריקה ישראל.

תולדות חייו

לבייב נולד בטשקנט, בירת אוזבקיסטן (אז חלק מברית המועצות)שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory לאבנר וחנה לויוב. משפחתו הייתה דומיננטית בקרב קהילת יהודי בוכרה, ואביו היה היה סוחר טקסטיל מצליח ואספן של שטיחים פרסיים. לפני שהיגרה המשפחה לישראל ב-1971, המירה את נכסיה ביהלומי גלם בשווי מיליון דולר, ששימשו בסיס ראשוני לעסקי היהלומים שלהם כשהגיעו לארץ. ב-1971, בגיל 15, לאחר שעלה עם כל משפחתו לישראל, החל ללמוד בישיבת תומכי תמימים בלוד. בגיל 16 החל לעבוד כשוליה בליטוש יהלומים ולאחר שירותו הצבאי ברבנות הצבאית עבד כקבלן משנה של חברת סטאר דיאמונד.שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory

לבייב מדגיש את יהדותו, והתייחס לכך בראיון:

שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory

אנחנו מתביישים במה שאנחנו, בגלל זה אנחנו מרגישים שאנחנו צריכים להיפטר מהערכים של ההיסטוריה המפוארת שלנו ורצים ללמוד ממדינות חדשות אחרות. אני לא נראה לך איש העולם הגדול? אני לא אחד שמדבר עם אנשי עסקים המובילים ביותר בעולם? ולא מפריע שאני יהודי ויהודי גאה וחובש כיפה בכל מקום, וזה הסמל והזהות שלי. היו יהודים שאמרו לאנשים פה, אל תלבשו טלית, אל תלכו כמו יהודים, תתנהגו בשקט. אבל זה מה שמביא את האנטישמיות, כשיהודי מנסה להידמות לגוי. כשיהודי מתנהג כמו שהוא, יהודי, גם גוי מתחיל לכבד אותו. כשהוא לא מתבייש, אז מכבדים אותו. אני מגיע לאכול עם אנשים מאד חשובים בעולם ואני אומר 'רק כשר', ותמיד עם כיפה. אני לא זוכר אי פעם שסבלתי מזה בעסקים שלי.

שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory

בסוף דצמבר 2007 העתיק לבייב את מקום מגוריו הקבוע מבני ברק לשכונת המפסטד היוקרתית בלונדון,שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory והפך לתושב בריטניה.שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory

בעקבות המשבר העולמי של שנת 2008, הירידה החדה במניות אפריקה-ישראל, והחובות הכבדים שצברו החברות שבבעלותו, הוערך כי הונו ירד ל-1.5 מיליארד דולר (על פי "פורבס") .שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory

באפריל 2016 חשפה איילה חסון בערוץ 10 הקלטות בהן מביע לבייב את דעתו על הבנקים בישראל, ומשתמש במלים בוטות נגדם.

פעילות עסקית

עסקי יהלומים

בשנת 1977, פתח לבייב מפעל קטן לליטוש יהלומים, ובשנת 1980 ניצל את המיתון הענף, מאחר שלא לווה כנגד המלאי שלו, להשתלט על 12 מפעלים מתחרים קטנים שסבלו ממצוקת אשראי. לבייב גם אימץ טכנולוגיות לייזר עדכניות ורכש תוכנות חיתוך חדישות כדי לחלץ שווי רב ככל האפשר מהמלאי יהלומי הגלם שלו. בשנת 1987, הזמינה דה בירס את לבייב להפוך ל"סייט-הולדר" (sightholder), אחד מכמה קונים ישירים בלעדיים של יהלומי הגלם. בשנת 1989, ביקשה ממנו אלרוסה (חברת היהלומים הממשלתית הרוסית) לסייע לה להקים מפעלי ליטוש יהלומים עצמאיים משלה, במסגרת מיזם משותף בשם רוס (Ruis). בהמשך רכש לבייב את הבעלות המלאה על רוס, המחזיקה פעילויות ליטוש ברוסיה ובארמניה. באותה תקופה טיפח קשרים עם ואלרי רודאקוב, שניהל את אלרוסה שהעניקה לו נתח מאספקת יהלומי הגלם של רוסיה. וגרם לדה בירס להפסיק לספק לו יהלומים בשנת 1995. בשנות ה-90 של המאה ה-20, בזכות קשריו הפוליטיים, הבטיח לעצמו מלאי יהלומים גולמיים מגוקראן (Gokhran), גנזך האבנים, הזהב של רוסיהשגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory. בשנת 1997, השקיע לבייב 56 מיליון דולר במכרה היהלומים הגדול ביותר באנגולה תמורת 18% מהבעלות. בהמשך רכש עוד מכרה באנגולה. לבייב העיד כי בפגישותיו עם נשיא אנגולה שוחח עמו ברוסית וכך הפשיר הקרח ביניהם ויצר את הקשרים העסקיים שם. אך לטענת ארקדי גאידמק הוא שפתח לפניו את דלתות אנגולה מכיוון שהיה ידיד אישי של הנשיא (לתקופה מסוימת השקיע גאידמק בחברת אפריקה-ישראל של לבייב, אבל מכר את אחזקותיו אחרי שנה)שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory. גאידמק הגיש תביעה נגד לבייב על חלקו בעסקי יהלומים באנגולהשגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory.

בסוף שנות ה-90 של המאה ה-20 היה לבייב לקניין הישראלי הבלעדי של יהלומי גלם מרוסיה והחזיק גם זיכיון בלעדי ליצוא יהלומים מאנגולה. עד 1998, היה שותף עם גיסו, דוד אלישיוב, בחברת L.I.D ישראל בע"מ לסחר יהלומים . בשנה זו הקים את חברת LLD - Lev Leviev Diamonds שהייתה בין השנים 2001 ל-2010 יצואן היהלומים הגדול בישראל. בשנת 2005 איבד זיכיון הבלעדי יהלומי גלם מרוסיה ואנגולהשגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory. המשבר הכלכלי העולמי בשנת 2008 ריסק את ענף היהלומים (שלא חזר לעצמו מאז), היצוא של חברת LLD נחתך בכ-60% משיא של 611 מיליון דולר ב-2004שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory ל-241 מיליון דולר בלבד ב-2009שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory.

אפריקה ישראל

שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אפריקה ישראל להשקעות

ב-1996 רכש את גרעין השליטה בחברת האחזקות אפריקה ישראל להשקעות. עיקר השקעותיה של החברה הם בתחומי נדל"ן, אנרגיה, תקשורת והיי טק. בראיון שהעניק בתחילת 2007 העריך לבייב שעד סוף 2007 יגיע שווי החברה ל-7 מיליארד דולר - כפול משוויה בעת מתן הראיון.שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory בפועל הדברים התגלגלו אחרת, ובשנת 2008 הציגה החברה הפסד של 4.9 מיליארד ש"ח, שבעקבותיו ירד שוויה בצורה תלולה, והיא התקשתה לפרוע את אגרות החוב שלה.שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory לבייב מחזיק בחברת ממורנד הפרטית, דרכה הוא מחזיק בכ-50% ממניותיה של חברת אפריקה ישראל להשקעות.

לבייב מחזיק ב-1.6 אחוז ממניות פז אותן רכש בהנפקה מוסדית בהשקעה של כ-75 מיליון ש"ח. ומבעלי גוטקס, בבעלותו גם שני אחוז מחברת קמור, יבואנית BMW בישראל, והוא אף רכש באמצעות חברה פרטית מניות בשווי כ-50 מיליון שקל בהנפקת סלקום, שהתבצעה בניו יורק בשנת 2007.

לבייב ביחד עם אברהם קוזניצקי פנו לעסקי הכליאה, במיזם משותף להקמת בית סוהר פרטי ראשון ישראל, בדרום הארץ. לימים פסל בג"ץ את החוק שאיפשר הקמת בית סוהר פרטי בישראל ולמקימיו ניתן פיצוי כספי.

פעילות חברתית

לבייב הוא תורם גדול לחסידות חב"ד, הוא קיבל את ברכתו של הרבי מנחם מנדל שניאורסון ב-1989 כאשר סייע בהקמה מחדש של פעילות חב"ד במדינות חבר העמים: בתי ספר, בתי כנסת, בתי תמחוי, בתי חב"ד ועוד. הוא עומד בראשות קרן אור אבנר על שם אביו שעוסקת בפעילות פילנתרופית וחינוכית במדינות ברית המועצות לשעבר. לבייב גם עומד בראשות איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים, ארגון גג המאגד מספר ארגונים יהודיים ומספר רב של קהילות יהודיות. כמו כן הוא עומד בראשות הקונגרס העולמי של יהודי בוכרה, אותו הקים.

בכינוס השלוחים העולמי בתשס"ח הוא היה הנואם המרכזי במעמד הבאנקעט וסיפר על סיפור חייו ועל הברכות שקיבל מהרבי.

לבייב מכהן כיו"ר לשכת המסחר והתעשייה רוסיה-ישראל-חבר המדינות.

משפחתו

לבייב נשוי לאולגה ואב ל-5 בנים ו-4 בנות.

אחוזות לבייב

סביון

בסוף 2006, רכש לבייב מגרש בסביון ששטחו 23 דונם תמורת כ־61 מיליון שקל. עליו בנה אחוזה שהיא אחת מהגדולות בישראל, בשטח בנוי של 2,324 מ"ר על מגרש של 15 דונם (יתר השטח כולל מגרשים שלבייב מייעד לילדיו) וכוללת, בין היתר, 10 חדרי שינה, ספא בריכת שחייה. עלות הבנייה הייתה כ־50 מיליון שקל. במרץ 2015 רכש לבייב גם את הווילה של נוני מוזס, בעל השליטה ב"ידיעות אחרונות", ברחוב הגבעה שבסביון תמורת 10.5 מיליון שקלשגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory.

לונדון

ב-2008 רכש לבייב באזור היוקרתי המפסטד שבלונדון תמורת כ-70 מיליון דולר, בית, הכולל שבעה חדרי שינה, בריכה המעוטרת באריחי זהב ופסיפסים, מועדון לילה, חדר כושר עם סאונה, ספא ומספרהשגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

שגיאת לואה: לא ניתן ליצור תהליך: proc_open(): fork failed - Cannot allocate memory