ישראל לבנון

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישראל לבנון
לידה 1910
בוקובינה
פטירה 2000
השכלה רב
מפלגה המזרחי, הפועל המזרחי
סגן ראש עירייה במשך 18 שנה של עיריית חיפה
ראש המועצה הדתית חיפה
עסקן יהודי ציוני דתי בגולה, פובליציסט

ישראל לבנון (בלועזית: Israel Levanon-Leiwandman) ‏19102000, היה עסקן יהודי ציוני דתי ברומניה, המזכיר הראשי של הרב הראשי של יהדות רומניה בתקופת השואה, אלכסנדר שפרן, סגן ראש עיריית חיפה וראש המועצה הדתית שלה, פובליציסט ומחבר ספר זכרונות.

ישראל נולד במיכְילן (Michăileni), שבבוקובינה, אך במהרה עברה משפחתו לרומניה. הוא למד בבית המדרש לרבנים בסוצ'אבה, הוסמך לרבנות, אך מעולם לא השתמש בתוארו. הוא ייסד ביאשי את תנועת הנוער הדתית "תורה ועבודה" וב-1934 התמנה לנשיא התנועה ברומניה כולה.

ב-1940 עבר לבוקרשט, שם הצליח לאחד את התנועות המזרחי, הפועל המזרחי, "תורה ועבודה" ובני עקיבא לתוך מסגרת אחת. הוא היה פעיל בתנועת העלייה והיה חבר בוועד העלייה, גם בתקופה בה העלייה נאסרה. הוא התמנה למזכיר הראשי של הרב אלכסנדר שפרן וסייע בידו בתקופת שואת יהודי רומניה. הוא פעל למען הצלת פליטים וסיפק להם מקלט אצל האדמו"ר מבוהוש, שהתגורר באותה תקופה בבוקרשט.

ב-1950 עלה לישראל והתחיל בפעילות פוליטית בחיפה. הוא נבחר למועצת העיר והיה חבר בה במשך 18 שנים וכיהן כסגן ראש העירייה וכראש המועצה הדתית.

ישראל לבנון פרסם מאמרים רבים בעיתונות וספר זכרונות בשם "מצא חן במדבר", שזכה לשתי מהדורות. הוא נשא לאישה את ציפורה, בת האדמו"ר דוד פרידמן מפלוישט לבית רוז'ין ולזוג היו שני ילדים, הרב דוד דב לבנון - אב בית דין בבית הדין הרבני באשקלון, ופנינה, אשת הרב יהושע קמפינסקי, מנהל אולפנת הרא"ה ברמת גן.

לקריאה נוספת

  • Baruch Tercatin şi Lucian-Zeev Herşcovici, „Prezenţe rabinice în perimetrul românesc”, Editura HASEFER, Bucureşti, 2008 - ברוך טרקטין וזאב-לוצ'יאן הרשקוביץ', "נוכחויות רבניות במרחב הרומני", הוצאת HASEFER, בוקרשט, 2008. (ברומנית)
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0