יחזקאל פוגל

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב יחזקאל פוגל
הרב פוגל בקבלת תואר "יקיר ירושלים"
מעמד פרס "יקיר ירושלים"

הרב יחזקאל פוגל (נולד בשנת 1946) הוא יושב ראש הקמפוס החרדי בקריה האקדמית אונו, המנהל של המרכז החרדי, המוסד הראשון להכשרה מקצועית לחרדים, ופעיל במרכזי הכשרה דומים נוספים.

ביוגרפיה

יחזקאל פוגל נולד בטרנסילבניה, למשפחה מצאצאי הרב יחזקאל פנט, והוא קרוי על שמו. בשנת 1958, בהיותו בן שתים עשרה, עלה עם משפחתו לישראל. הוא למד בישיבה התיכונית נחלים, ולאחר מכן בישיבת חברון בירושלים ובמכון להכשרת רבנים ודיינים "הארי פישל". לאחר נישואיו כיהן כרב קהילה בפילדלפיה, וכן שימש כרב צבאי בצה"ל.

ב-2017 החליטה עיריית ירושלים להעניק לו את התואר יקיר ירושלים, "על הנחת התשתית להכשרה אקדמית ומקצועית לאוכלוסייה החרדית ועל הוצאה לאור של ספרות תורנית עשירה ומגוונת"[1].

פעילות תורנית

הרב פוגל הוסמך לרבנות על ידי הרב איסר יהודה אונטרמן, הרב יחזקאל סרנא והרב יצחק יעקב וכטפויגל. הוא עסק במחקר תורני: באנציקלופדיה "תורה שלמה" וכן במפעלים התורניים "הלכה פסוקה", "רש"י השלם" ו"תחומין", וכן ערך כתב יד של בעלי התוספות מהמאה ה-12. זכה ב"פרס ירושלים לתרבות תורנית"[2].

פעילות ציבורית

בשנת 1996 יזם צבי וינברגר, שעמד בראש מכון לב, את הקמת המרכז החרדי להכשרה מקצועית בישראל. הוא גייס לצורך כך את פוגל. תחת ניהולו הוקמו שלוחות של המרכז בערים חרדיות. המרכז קיבל מכתבי תמיכה מרבנים. בשנת 1999 יזם פוגל עם פרופסור נחמיה לבציון (יו"ר ות"ת) הקמת מסגרת אקדמית לחרדים.

בשנת 2003 עבר לעמוד בראש הקמפוס החרדי בקריה האקדמית אונו באור יהודה[3].

בשנת 2017 יצא לאור ספרו על ערך המלאכה במשנת חז"ל[4].

משפחתו

פוגל היה נשוי לאמרמה, בתו של הרב מרדכי הכהן. בניו למדו בישיבות חרדיות והמשיכו ללימודים אקדמאים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. שלמה פיוטרקובסקיפורסמו שמות יקירי ירושלים לשנת תשע"ז, באתר ערוץ 7, כ"ו בטבת תשע"ז.
  2. על פרסום מחקר תורני:: מערכות האש על המזבח בבית המקדש.
  3. הרב פוגל - מנהל הקמפוס בקריה האקדמית, באתר ערוץ 7, 12 במאי 2004; ספיר פרץ, ‏הזוכה ב"אות גלובס": הקריה האקדמית אונו-הקמפוס החרדי, באתר גלובס
  4. [1]
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0