חטיבת היבשה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חטיבת היבשה
פרטים
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך צה"לצה"ל  צה"ל
יחידת אם זרוע היבשה
פיקוד
יחידת אם זרוע היבשה
מפקדים תא"ל נמרוד אלוני

חטיבת היבשה היא אחת מחמש חטיבות המרכיבות את מטה זרוע היבשה. החטיבה אמונה על פיתוח תפיסות היסוד של מרכיבי היבשה של צה"ל, כמו גם תפקידה לתכנן, להפעיל ולבקר את האימונים היבשתיים, מה שכולל גם את ניהול תקציבי האימונים. בראש חטיבת היבשה עומד קצין בדרגת תת אלוף, כיום ממלא את תפקיד זה תא"ל נמרוד אלוני.

מבנה חטיבת היבשה

קובץ:Mahleket ToHad MAFHASH IDF.png
תג מחלקת תורה והדרכה (תוה"ד) במפח"ש, לימים אגף פיתוח הדרכה (אפ"ה) במז"י. התג לא בשימוש היום.

חטיבת היבשה מורכבת ממספר מחלקות מקצועיות, בראש כל מחלקה עומד קצין בדרגת אלוף משנה.

  • מחלקת תורה והדרכה (תוה"ד): תפקידה לבנות את תורת הלחימה היבשתית, תכנון צורות הפעלת הכוחות ושילוב הכוחות (שיתופי פעולה). בנוסף לגיבוש תורת הלחימה, תפקיד המחלקה כולל גם העברת התו"ל ליחידות זרוע היבשה, הדרכה, בקרה והפקת לקחים. כדי להפיק לקחים באופן שוטף המחלקה מבקרת ובוחנת תפקוד של כוחות היבשה בשעת אימונים, פעולות מבצעיות, ביטחון שוטף ובשעת מלחמה, כך היא יכולה בזמן אמת לתקן ליקויים בתורת הלחימה בה עושים שימוש יחידות אלו.
  • מחלקת ההדרכה: מהווה גוף מקצועי אשר בונה את מסגרות ההדרכה וההכשרה בזרוע היבשה. מתוך כך אחראית המחלקה לגופי ההדרכה, לבניית התוכן וצורות ההדרכה וההכשרה במסגרות השונות של זרוע היבשה, כמו גם לפיתוח קורסי ההכשרה המקצועיים בזרוע.
  • מחלקת לוגיסטיקה: משמשת גוף מתאם, מתכנן ומנהל של הרמות הלוגיסטיות השונות (כולל רפואה וציוד) בקרב יחידות זרוע היבשה השונות, בשגרה ובחרום. המחלקה אחראית גם לכוננות והכשירות הלוגיסטית של יחידות זרוע היבשה.

קישורים חיצוניים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0