חבצלת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חבצלת
Pancratium maritimum CBMen 01.jpg
מיון מדעי
ממלכה צומח
מערכה בעלי פרחים
מחלקה חד פסיגיים
סדרה אספרגאים
משפחה נרקיסיים
סוג חבצלת
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Pancratium

חבצלת (שם מדעי: Pancratium) הוא סוג של צמח בצל במשפחת הנרקיסיים.

צמחי החבצלת נפוצים באזורים סמוכים לים בארצות הים התיכון. עליו של צמח זה יוצאים מבסיסו.

ישנם כ-13 מיני חבצלת שונים, בארץ ישראל גדלים שלושה:

כל מיני החבצלת הם ערכי טבע מוגנים בישראל[1].

חבצלת בתרבות

"החבצלת, או למעשה פרח האיריס אם נדייק, נמצאת בשימוש בסמלי חיל המודיעין וגם בתנועת הצופים. מי שנכח בפעולת צופים שמע בוודאי כל מיני הסברים הקשורים לצורתה של החבצלת, מספר עליה וכו', אבל בשורה התחתונה, החבצלת משמשת כסמל לסיור, צופיות וניווט. מושגים אלו חשובים לא רק לצופים ולמטיילים, אלא גם לסיירים צבאיים, שעבודתם קשורה לעבודת המודיעין.

החבצלת, כסמל לניווט וסיירות, נמצאת איתנו הרבה יותר זמן מאשר תנועת הצופים. למעשה, במצפנים מסוגננים ובמפות ישנות ניתן למצוא את אותה החבצלת המוכרת - כאן היא משמשת כדי לסמן את כיוון הצפון. הקשר לסיירות ולמודיעין ברור בהחלט - בלי החבצלת שתראה לך את הצפון תלך לאיבוד, והמודיעין תפקידו לספק לך את ההתמצאות הנדרשת, למצוא עבורך את הצפון ולמקם אותך על המפה - הן בשטח, והן מבחינה מדינית ואסטרטגית."

תאוריה אחת מסבירה למה החבצלת מסמלת את הצפון באמצעות ציירי מפות ומעצבי מצפנים מימי הביניים. אחד משמותיה הקלאסיים בימה"ב של רוח הצפון הוא Tramontane, ובקיצור - האות T. האות הזו עברה עיצוב וסגנון, וקיבלה צורה של חבצלת.

באגף המודיעין

תג היחידה של אגף המודיעין מורכב מצמח החבצלות. יש לכך השערות רבות. בין היתר, נטען כי החבצלת מסמלת את עבודת קצין המודיעין בכך שהיא רדומה ביום ונפתחת בלילה, בהתאם לאופי עבודת המודיעין. סברה נוספת עוסקת בכך שבמצרים העתיקה הפיקו דיו סתרים מכתישת פקעת החבצלת, כזה ששימש ככלי למרגלים בלבד. תוכנית חבצלות, תוכנית הדגל של חיל המודיעין נושאת גם כן חבצלת על הסיכה שלה, כאות לחלק האינטגרלי שבוגריה לוקחים בעבודת המודיעין השוטפת.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Dahlia redoute.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא בוטניקה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.