הרב פסח קראהן

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב פסח קראהן
אין תמונה חופשית
תפקידים רב, מוהל, סופר, ודרשן
רבותיו רבי שלום שבדרון

הרב פסח יוסף קראהן (נולד בשנת ה'תש"ח), הוא רב חרדי, מוהל, סופר, ודרשן מוסרי. הוא הסופר של סדרת ספרי "המגיד" בהוצאת ארטסקרול, בהשראת סיפורי רבי שלום שבדרון הידוע בכינויו 'המגיד הירושלמי'.

ביוגרפיה

הרב קראהן נולד בשכונת וויליאמסבורג שבברוקלין, ניו יורק. אביו הרב אברהם זעליג קראהן שהיה מוהל, עזב עם משפחתו לשכונת קיו גארדנס כשפסח היה בן 7. פסח היה אחד המדריכים של מקהלת "פרחי" של קיו גארדנס.

הקשר עם רבי שלום שבדרון

הרב קראהן ידוע כסופר סדרת ספרי "המגיד" בהשראת סיפורי רבי שלום שבדרון, שהיה נושא את דרשותיו לציבור כל ליל שבת מאז שנת תשי"ב עד תשנ"ב, בשטיבלאך 'זיכרון משה' בירושלים. הרב קראהן פגש את הרב שבדרון לראשונה בשנת תשכ"ד, כאשר אביו הזמינו להתארח בביתם באחד מביקוריו התכופים בארצות הברית כשהיה אוסף כספים לנזקקי ירושלים. הרב שבדרון התעקש לשלם שכירות, ואביו הסכים לכך באי רצון. במשך חמשת החודשים שהרב שבדרון שהה בבית משפחת קראהן, נוצר קשר קרוב בינו לבין המשפחה המארחת. כאשר הרב שבדרון הודיע אחרי חג הפסח תשכ"ה כי הוא חוזר לארץ ישראל באוניה, כל המשפחה ליוותה אותו לרציף. או אז שלף אבי המשפחה מעטפה שהכילה את כל כספי השכירות שהוא שילם, והושיטה להרב שבדרון. כמה ימים לאחר עזיבת הרב שבדרון את חופי ארצות הברית, אביו של הרב קראהן אמר כי הוא מתגעגע לאורחו כל כך, והוא הולך לקבל את פניו בארץ ישראל. במהירות הוא ארגן דרכונים אשתו ארזה מזוודות, והם עלו על מטוס שנחת בארץ יומיים לפני הגעתו של הרב שבדרון לישראל. לאחר שמשפחת שבדרון קיבלה את פני אביהם, משפחת שבדרון עשו קבלת פנים משל עצמם. כשנה לאחר מכן, נפטר אב המשפחה ממחלה קשה. לאחר כששה חודשים קיבלו משפחת קראהן מכתב מהרב שבדרון המודיע כי הוא מגיע שוב לארצות הברית. מאז, הפך הרב שבדרון לאב חורג לשבעת יתומי משפחת קראהן. הוא נהג ברגישות רבה עם האלמנה לבית קראהן, בהיזכרו בקשייה של אמו כשגידלה את ילדיה היתומים.

עם דחיפה רבה מצד הרב שבדרון ועזרה פעילה, הרב קראהן כתב את הספר הראשון של רב המכר בסדרת המגיד - "המגיד מדבר", שיצא לאור בשנת תשמ"ז. הרב שבדרון נפטר לפני יציאת הספר השני בסדרה. עד שנת תשע"ב, הוציא הרב קראהן שמונה ספרים בסדרה, כולן בהשראתו של הרב שבדרון.

כמוהל

הרב קראהן הוא מוהל דור חמישי. בגיל 21 הוא היה המוהל הצעיר ביותר שהוכשר אי פעם במועצת המוהלים בניו יורק. הוא קיים אלפי בריתות.

פעילויות שונות

הרב קראהן הוא דרשן, משתף בסיפוריו כמגיד מוסרי, וכן אוסף סיפורים בשביל דרשותיו וספריו. הוא גם מדריך במסעות יהודיים היסטוריים באירופה, כשהוא מספר על הקהילות הגדולות והתוססות שהיו שם לפני מלחמת העולם השנייה. הוא תיעד את המסע הראשון שערך והדפיס את זה בספרו "מסע עם המגיד".

בשנת תשס"ד הרב קראהן הקים ארגון PaL בבריטניה, תת-ארגון דומה בארצות הברית המשדך בין יהודים הרוצים ללמוד ולדעת עוד על המסורת היהודית שלהם, לבין חונך חברותי היודע ספר, לשעה של לימודי יהדות ודיונים בטלפון.

קישוריים חיצוניים