הרב מנחם קליין

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

הרב ישראל מנחם קליין (נולד בי' בתשרי תש"ט, 13 באוקטובר 1948) היה רבה של הקהילה היהודית בפרנקפורט בגרמניה, מלחין וזמר חסידי. בסוף שנת 2014 התפטר מתפקידו.

ביוגרפיה

נולד וגדל בשכונת מאה שערים בירושלים למשפחה מחסידות בעלז, בנם של אליעזר ולאה קליין. סבו, שלמה קליין, היה סופר סת"ם, ומקורב לרבי אהרן מבעלז. למד בתלמוד תורה של חסידות בעלז, ולאחר גיל 13 עבר ללמוד בישיבת נדבורנה בבני ברק. בהיותו בן 19 קיבל סמיכה מרבה של בני ברק רבי יעקב לנדא. היה חסידם ומקורבם של האדמו"רים רבי חיים מרדכי מנדבורנה שואף למד עמו בחברותא, ושל רבי יעקב ישכר בער מנדבורנה, כיום חסידו ומקורבו של האדמו"ר מנדבורנה,

בשנות ה-80 שימש כרבה של מלון הילטון בתל אביב. במסגרת עבודתו במלון הכיר את איש העסקים היהודי מאיר רוזנטל מפרנקפורט ובהשתדלותו של הרב מנחם קליין תרם מאיר רוזנטל את הקמת מרכז חסידי נדבורנה בקרית נדבורנה, הקרויה על שמו "היכלי רוזנטל". בשנת 1994, בסיועו של רוזנטל, התמנה הרב מנחם קליין לרב הקהילה היהודית של פרנקפורט.

בנובמבר 2014, בעקבות עלילת זיוף כשרות בפרנקפורט באיטליז שעמד תחת השגחת הרב קליין, בעקבות כך יצא ארגון ORD כנגד מערכת הכשרות של הרב קליין, ב-26 בנובמבר התפטר מתפקידו[1]. ושב לגור בקרית נדבורנה בבני ברק, בעקבות זאת התכנס הרכב מיוחד של ארבעה רבנים, בראשות אב"ד פריז, לשם בירור הנושא. בדצמבר 2014 פרסם את מסקנותיו ובהן דחה את טענות ארגון ORD כנגד מערכת הכשרות של הרב קליין[2].

קריירה מוזיקלית

הרב קליין הוא מלחין וזמר חסידי ומשמש "בעל-מנגן" ו"בעל תפילה" בחצר חסידות נדבורנה. חלק גדול מששת אלבומי הניגונים של חסידות נדבורנה הם לחניו, בעיקר ידועים לחניו "זרעא חיא וקיימא", "אנא מלך", כמו כן שימש כסולן בכמה מאלבומיה של מקהלת רננו חסידים ושר את לחניו של חיים בנט, בהם הלהיטים "נר לרגלי" ו"ויעשו כולם אגודה אחת".

משפחתו

נשוי לחדוה לבית וסרשטיין. אמה היא אחותו של הרב ישראל אריה זלמנוביץ.

  • בתו הבכורה נשואה להרב אברהם מרדכי לנדמן ר"מ בישיבת נדבורנה, בנו של הרב לנדמן מחולון.
  • בנו הרב לייבל, משמש כחזן.
  • בנו הרב שלמה קליין, הוא ראש כולל בביהמ"ד להוראה 'דבר חיים' בקרית נדבורנה.

הערות שוליים