המכלול:עריכה בתשלום

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המכלול, מבוססת על כתיבה ועריכה על ידי מתנדבים.

המכלול אינן משלמות לאיש על כתיבת ערכים במכלול. ישנם מקרים בהם מכלולאי מקבל תשלום על כתיבה במכלול, למשל במסגרת עבודה. מקרים אלו מקובלים אך ורק אם העורך מצהיר על שיוכו לארגון ומקורות המידע שלו עליו.

עריכות בודדות במכלול שמבוצעות בתשלום, כגון הוספת תמונות, עדכונים, תיקונים קלים וכיוצא באלה אינן מהווות בעיה, ובלבד שהן נערכות בהתאם למדיניות התוכן. לעומת זאת, קהילת העורכים במכלול מסתייגת מכתיבת ערכים בשכר על ידי עורכים לכל החפץ בכך, וקוראת להימנע ממנה.

קבלת תשלום הופכת את מחבר הערך לבעל עניין ומונעת ממנו לכתוב מנקודת מבט חסרת פניות, כנדרש במכלול. כמו כן, שיווק שירות כתיבה בתשלום לכל המעוניין עלול ליצור רושם מוטעה כי ניתן ולגיטימי להשפיע תמורת תשלום על תוכנם של ערכים במכלול - דבר המנוגד לחלוטין לעקרונות הכתיבה בה.

כללים לעריכה בתשלום

 1. עורך בתשלום במכלול ייחשב מי שקיבל תשלום עבור עריכה אחת לפחות. למרות הנאמר לעיל, העריכות הבאות לא תוגדרנה כעריכות שהתבצעו בתשלום: תיקוני הגהה (דוגמת תיקון שגיאות כתיב, תיקונים טכניים, או הוספת קטגוריות), הוספת תמונות רלוונטיות עם כיתוב תמונה עובדתי ונייטרלי, וכן כל עריכה שהתבצעה במסגרת מיזמי עבודות ויקידמיות וגלאם או קרן ויקימדיה.
 2. עורך בתשלום יצהיר על כך במפורש ובאופן בולט בראש דף המשתמש שלו.
 3. עבור כל ערך שיכתוב או יערוך בתשלום יציג את שם הערך בדף המשתמש שלו ויציין זאת בדף שיחת הערך.
 4. פרסום: עורך לא יבצע שיווק יזום עם בקשה לתשלום עבור כתיבה. במונח "שיווק יזום" הכוונה לפנייה יזומה ללקוחות פוטנציאליים, הכוללת הצעה לכתוב או לערוך עבורם ערך במכלול תמורת תשלום, אם על ידי משלוח דוא"ל, פנייה בפייסבוק או בכל אמצעי תקשורת אחר. אין הכוונה לאדם המציע את שירותיו באתר אינטרנט, והלקוחות פונים אליו ביוזמתם בבקשה לכתוב עבורם ערך במכלול תמורת תשלום.
 5. על העורך בתשלום יוטלו המגבלות הבאות:
  1. לא יהיה בעל זכות הצבעה, כמפורט בנהלים, או כל זכות הצבעה אחרת.
  2. לא יבקש ולא יקבל הרשאות עורך ממשק, בודק, מפעיל מערכת, ביורוקרט, או כל תפקיד אחר שיוגדר במערכת במועד עתידי, אלא אם במועד הגדרתו יוחרג מכלל זה. אם מכלולאי בעל אחת מהרשאות אלו ירצה לערוך בתשלום, עליו לוותר על הרשאתו בטרם יעשה זאת.
 6. עורך בתשלום שהודיע על הפסקת פעילותו בתשלום יחזור למעמד של עורך רגיל כעבור 3 חודשים.
 7. במקרים בהם תיווצר מחלוקת באשר להגדרת מעמדו של עורך מסוים, האם יש להגדירו כעורך בתשלום או לא, על פי הכללים שהתקבלו לעיל, תינתן לביורוקרטים הסמכות להכריע בנושא ברוב קולות.

ראו גם

פרסומים של קרן ויקימדיה לגבי עריכה בתשלום

חבר הנאמנים של הקרן פרסם ב-16 ביוני 2014 החלטה המשנה את תנאי השימוש באתר. להלן מספר קישורים העוסקים בנושא:

 1. תנאי השימוש באתר ראו סעיף 4 פרק "Paid contributions without disclosure"
 2. מכתב מועצת המנהלים - Board letter on paid contributions without disclosure
 3. רשומה בבלוג של הקרן העוסק ב: Making a change to our Terms of Use: Requirements for disclosure
 4. שאלות נפוצות בנושא עריכה בתשלום