המכלול:אוטוביוגרפיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כתיבת ערך על עצמכם, או על נושא בו אתם מעורבים באופן אישי, אינה מומלצת. המתינו לכך שעורכים אחרים יכתבו ערכים על נושאים שבהם אתם מעורבים באופן אישי. דהיינו, ערכים העוסקים בכם, בהישגיכם, במקום עבודתכם, בישיבה שבה למדתם או בכל ארגון שיש לכם זיקה אליו. נכון הדבר גם באשר לפרסומים שלכם (מאמרים מדעיים למשל), לאתר האינטרנט שאתם מפעילים, לקרובי משפחה שלכם, ולכל ערך אחר אשר עוסק בתחום שבו ייתכן ניגוד אינטרסים.

אם תקפידו על המדיניות לעיל, נוכל לשמור על מדיניות הניטרליות של הערכים במכלול. אם כתבתם בעבר על נושא מסוים בכל תחום שהוא, אתם מוזמנים לתרום לערכים שעוסקים בו, אולם כל ערך במכלול צריך לכסות את נושאו באופן ניטרלי, הוגן ומקיף, כדי להרחיב את המידע על נושאו בכללותו. ערכים שייכתבו אך ורק כדי לקדם את האינטרסים של כותביהם עשויים להימחק.

מה הבעיה עם אוטוביוגרפיות?

  • אוטוביוגרפיות בדרך כלל מוטות באופן חיובי לטובת מושאן. אנשים נוטים להציג עצמם באור חיובי ולפאר את מעלליהם, כמו גם להציג דעות כעובדות. במכלול אין להציג דעות כעובדות. כך למשל, אם איש ציבור יכתוב על עצמו בערך עליו "אני הגדול מכולם!" זו תהיה תוספת בלתי-מקובלת. גם כתיבה בגוף שלישי לא תהפוך דעה לעובדה.
  • הן מציגות עובדות שאי אפשר לאמת. אם המקור היחיד לעובדה מסוימת בערך שאתם מושאו הוא אתם בעצמכם, אז אין בידי הקוראים שום דרך לוודא את נכונותה. הדבר בולט במיוחד, אם תכתבו על התקוות שלכם, השאיפות שלכם, מחשבותיכם וכו'. אם עובדה לא ניתנת לאימות - אין מקומה במכלול.
  • הן עשויות להכיל מחקר ראשוני. אנשים נוטים לכלול באוטוביוגרפיות מידע שלא פורסם במקומות אחרים. קוראים שירצו לאמת מידע זה, יידרשו לבצע את המחקר בעצמם (דוגמה מוקצנת: מידת הנעליים שלכם. אלא אם כן יש סיבה מיוחדת, זהו פרט שרק אתם ומוכר הנעליים שלכם יודעים. קוראים שירצו לאמת את המידע לעיל, יצטרכו לכתת רגליהם אליכם ולמדוד את רגליכם בעצמם). המכלול, כאמור, אינו מקום לפרסום מחקר ראשוני.

ואם יש כבר במכלול ערך עליכם?

כפי שנכתב לעיל, קשה לכתוב באופן ניטרלי על עצמכם. לכן, עדיף שאחרים יעסקו במלאכה זו. אם יש לכם הערות או הצעות לשיפור הערך העוסק בכם, כתבו אותן בדף השיחה של הערך, ותנו לאחרים להחליט כיצד, אם בכלל, לשלב את המידע בגוף הערך.

במקרים קיצוניים, יהיה זה לגיטימי לערוך ערכים שעוסקים בכם. כך, למשל, אתם יכולים לשחזר ערך אשר עוסק בכם שהושחת; אך, כמובן, צריך להיות מדובר בהשחתה ברורה ופשוטה, ולא מחלוקת תוכנית (סביב התוכן). אתם גם יכולים לתקן עובדות שגויות או לא מעודכנות, כמו, למשל: מקום העבודה שלכם, מצבכם המשפחתי, מקום הולדתכם וכו'. בכל מקרה היו מודעים לכך, שאם העובדה מצויה במחלוקת (או לא ידועה ומפורסמת מספיק), יכול להיות שאחרים ישנו זאת.

כיוון שהמכלול הוא אנציקלופדיה, הוא מתפקדת כמקור שניוני או שלישוני. על כן, המכלול אינו צריך לכלול מידע חדש או השערות. כל המידע: העובדות, תיאורי האירועים, וההבהרות שאתם רוצים להוסיף לערכים העוסקים בכם, צריכים להיות ברי-אימות על ידי עורכים אחרים.

אף אחד במכלול אינו מעוניין שהערך העוסק בכם לא יהיה מדויק. מדיניות הניטרליות שלנו, משמעה, שאנו רוצים ערכים מאוזנים והוגנים. מטרתנו אינה להציג את דעותינו, אלא להציג את דעותיהם של אחרים - אשר אותן יש לצטט ולייחס למקורן. תוכלו לסייע לנו על ידי הפנייתנו למקורות אשר יאפשרו לנו להציג את מושאי הערכים בצורה מאוזנת.

אם אתם לא מרוצים מתמונה שלכם אשר מופיעה בערך העוסק בכם, תוכלו לסייע לנו על ידי תרומת תמונה טובה יותר תחת תנאי רישיון חופשי מתאים.

אם בחרתם לכתוב בדף השיחה של הערך העוסק בכם, כדאי שתזדהו ("אני מוישה זוכמייר, עליו נכתב ערך זה") כדי שיהיה ברור לכולם מי אתם. מותר לכתוב ולהתדיין במכלול גם באופן אנונימי, אבל התחזות אסורה.

לעתים, תגלו בערך עובדות, שלא נעים לכם מפרסומן. כדי להסיר עובדות כאלה, עליכם להצטייד בנימוקים טובים (העובדה שגויה או חסרת חשיבות, למשל), שאותם תציגו בדף השיחה של הערך. במיוחד, עליכם לחשוב פעמיים קודם שאתם מנסים לערער על קביעה של בית המשפט - המכלול אינו מקום מתאים לערער על קביעות אלה.

כתיבת ערך על עצמכם או על מכריכם

כתיבת ערך על עצמכם או מכריכם (או עריכתו) אינה מומלצת. אם תעשו כן, ובפרט אם תיצרו ערך על דמות, שספק אם היא ראויה להופיע באנציקלופדיה או שתיאורה מחמיא לה במידה מופרזת, סביר להניח שהערך יוצע למחיקה. אמנם מחיקת הערך אינה מובטחת, אך עורכים רבים יסכימו, שלא ראוי שתיצרו ערך על עצמכם. אם אדם אחר בחר לכתוב עליכם ערך, הרי שנשקלו שני עקרונות: חשיבות ויכולת אימות המידע – שני עקרונות מפתח, שלאדם קשה להפעיל באופן ניטרלי בערך העוסק בעצמו. אם יש לכם הישגים בולטים ואפשר לאמת אותם, סביר להניח שבסופו של דבר ייכתב עליכם ערך על ידי אדם אחר.

קחו בחשבון, שכל מלל שתכתבו ייערך על ידי אחרים. במכלול אין בעלות על ערכים ולא תוכלו להתלונן מאוחר יותר על כך ששינו ללא היכר את הטקסט שכתבתם. ייתכן גם, שבעריכות של אחרים ייכללו פרטים ביוגרפיים אודותיכם, שאתם עצמכם בחרתם שלא לשתף בהם את הציבור. כל עוד המידע נכון, אינו פוגע בצנעת הפרט ואינו מהווה לשון הרע – ייקשה עליכם מאד לדרוש את הסרתו, ועל כן, שקלו היטב אם ברצונכם להעמיד ביוזמתכם את חייכם בעין הציבור. עצם הדיון עם אחרים על חשיבות הערך הוא מאד רגשי באופיו, ועלול לגרום לכם צער ותחושת פגיעה. שקלו היטב, האם אתם מוכנים נפשית להתמודד עם דיון שכזה.

אם יש לכם אתר אישי, תוכלו לסייע לעורכים שיכתבו עליכם, אם תכללו באתר מידע רלוונטי. אמנם אתרכם האישי לא יהווה הוכחה ניצחת לנכונותה של עובדה, אך הוא יכול לשמש כמקור לראיות במחלוקות לגבי פרטים ביוגרפיים כלליים.

הערות שוליים