המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע
USA-NYC-American Museum of Natural History.JPG
חזית המוזיאון
פרטים
סוג מוזיאון להיסטוריה של הטבע
שנת ההקמה 1869
כתובת סנטרל פארק וסט ברחוב 79, ניו יורק
www.amnh.org
(למפת מנהטן רגילה)
Location map United States Manhattan.png
 
המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע
המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע

המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבעאנגלית: American Museum of Natural History) הוא אחד המוזיאונים החשובים בארצות הברית. המוזיאון נמצא בשדרת סנטרל פארק וסט (השדרה ליד הגבול המערבי של סנטרל פארק) בין רחוב 77 מערב לבין רחוב 81 מערב בשכונת האפר וסט סייד (הצד המערבי העליון) ברובע מנהטן שבניו יורק.

המוזיאון מעסיק למעלה מ-1,200 עובדים והוא מנהל כ-100 מחקרי שדה מדי שנה.

היסטוריה של המוזיאון

המוזיאון נוסד בשנת 1869 ובתחילת דרכו שכן בבניין הארסנל (בניין מאגר התחמושת) שבסנטרל פארק. בשנת 1874 נרכשה הקרקע למבנה הנוכחי של המוזיאון, והמבנה המקורי תוכנן בסגנון נאו-גותי על ידי קלוורט ווקס וג'ייקוב ריי מולד (אשר בנו יחד עם פרדריק לו אולמסטד את המבנים בסנטרל פארק הסמוך), והמבנה נבנה בין השנים 1874–1877. בהמשך הורחב המוזיאון ונבנתה חזיתו הדרומית העטוייה לבנים אדומות. חזית זו שתוכננה בסגנון נאו - רומנסקי על ידי ג' קליבלנד קאדי הפכה לסימן היכר ולסמל של המוזיאון.

חזית בסגנון רומי פרי תכנונו של ג'ון ראסל פופ נבנתה בשנת 1936 בצידו של המוזיאון הפונה סנטרל פארק. חזית זו מובילה לאולם הכניסה החדש של המוזיאון הבנוי בצורת בזיליקה רומית, ובמרכזה נמצא שלד של בארוסאורוס המנסה להגן על צאצאה מפני אלוסאורוס טורף. אולם זה נבנה כאנדרטה לטדי רוזוולט.

תצוגות המוזיאון

המוזיאון להיסטוריה של הטבע מפורסם בדיורמות שלו המציגות פוחלצים של בעלי חיים בסביבתם הטבעית - למוזיאון שלוש תצוגות דיורמות: בעלי חיים אסייתים, אפריקאים וצפון אמריקאים. כמו כן באולם האוקיינוסים ישנו דגם בגודל טבעי של לוויתן כחול. אחד המוצגים הייחודיים המוצגים במוזיאון הוא ההיידה - קנו מלחמה אינדיאני שנוצר עבור המוזיאון במיוחד והובא אליו דרך פנמה (התעלה טרם נבנתה באותה עת והיו צריכים להעביר אותו ביבשה). כמו כן למוזיאון אוסף מנרלים ויהלומים הכולל את כוכב הודו הידוע - הספיר הגדול בעולם. למוזיאון אוסף אנתרופולוגי גדול.

למוזיאון אוסף גדול של שלדים המורכבים על פי השערות מדעיות על בסיס מספר עצמות שנמצאו, המוזיאון כמו רוב העולם המדעי כיום מציג בעלי חיים אלה כעובדות ברורות. בכניסה למוזיאון ובשאר אגפיו מוצגים השלדים של בעלי החיים המכונים דינוזאורים הכולל בין השאר את המפורסמים שבהם: טירנוזאורוס, טריצרטופס, אפטוזאורוס/ברונטוזאורוס,[1] סטגוזאורוס, אלוזאורוס, סטירקוזאורוס ועוד. ב-2016 הוצב במוזיאון שלד[2] ענק באורך 37 מטר של טיטנוזאור ענק (זאורופוד מענף הטיטנוזאוריה) שנתגלה ב-2014 וב-2017 ניתן לו השם פטגוטיטאן במאמר מדעי.[3][4]

יהודים חרדים נוטים להתבדל מצפיה במוצגים אלה, ולפחות להסתייג מהוודאות בה הם מוצגים.

פלנטריום היידן המהווה חלק מ"מרכז רוז לחקר הארץ והחלל" מהווה חלק מהמוזיאון.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. בעבר נחשב הברונטוזאורוס למין של אפטוזאורוס אך מחקר שפורסם ב-2015 טען שמדובר בשני סוגים טקסונומיים נפרדים.
  2. מדובר ביציקה בצורת המאובנים ולא במאובנים עצמם.
  3. World's biggest dinosaur skeleton unveiled in New York, הגארדיאן.
  4. Meet Patagotitan mayorum!, באתר המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע, 2017
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0