הטרוכרומיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הטרוכרומיה מלאה בעיניים אנושיות
הטרוכרומיה חלקית
הטרוכרומיה חלקית בעין אנושית
הטרוכרומיה בעיני חתול
הטרוכרומיה בעיני כלב מגזע האסקי סיבירי

הטרוכרומיה אירידיס ובקיצור, הטרוכרומיה, היא תופעה אנטומית בעיניים, שבה קשתית עין אחת היא בעלת צבע שונה מקשתית העין השנייה (הטרוכרומיה מלאה), או מצב שבו חלק מקשתית העין הוא בעל צבע שונה מיתרת הקשתית (הטרוכרומיה חלקית). בעברית, אדם ששתי עיניו בעלות צבע שונה נקרא זַגְדָן, זוּגְדוּס או זַגְדוּם.

גורם

תופעת ההטרוכרומיה נובעת מעודף או מחסור בפיגמנט מלנין בקשתית, או בחלק ממנה. הטרוכרומיה מועברת בתורשה, אך גם יכולה להיווצר בעקבות מחלה או פגיעה פיזית.

צבע העין ובפרט צבע הקשתית, נקבע בעיקר על פי ריכוז ופיזור פיגמנט המלנין ברקמת הקשתית. מכאן שכל שינוי בכמות המלנין בקשתית העין יתבטא בשינוי צבע העין. השינוי עשוי להתבטא בפיגמנטציית-יתר או בפיגמנטציית-חסר. פיגמנטציית-יתר מופיעה בדרך כלל לצד שגשוג-יתר של תאי הקשתית, בעוד שפיגמנטציית-חסר מופיעה לצד שגשוג-חסר של תאי הקשתית.

תפוצה

על אף שתופעת ההטרוכרומיה מוכרת בבני אדם (אלכסנדר הגדול[1], ועודד קטש למשל) הטרוכרומיה מלאה שבה עין אחת שונה בצבעה מן העין השנייה שכיחה יותר בחיות כגון חתולים (למשל בגזע ואן טורקי), כלבים (ובפרט מגזע האסקי סיבירי), סוסים ותאואים. הטרוכרומיה חלקית היא תופעה נדירה יותר מהטרוכרומיה מלאה ומצויה לרוב כביטוי למומים גנטיים כגון מחלת הירשפרונג (Hirschprung's disease) ותסמונת ורדנבורג (Waardenburg syndrome).

חלוקה

בנוסף להבחנה בין הטרוכרומיה מלאה, המשפיעה על מלוא צבע העין, לבין הטרוכרומיה חלקית, ישנו סיווג נוסף, מקובל יותר, המבדיל בין הטרוכרומיה מולדת לבין הטרוכרומיה נרכשת:

הצגת הטרוכרומיה במדיה

  • בסרט פול בלארט נשאר בווגאס שומר הקניון פול בלארט ושודד חפצי האמנות וינסנט סופל (ניל מקדונו) מתווכחים מי יותר משוגע ונועז. סופל מצביע על עיניו, שלהן צבעים שונים, כהוכחה לחריגותו.
  • בסרט אקס-מן 2 למוטנט ג'ייסון יש עיניים בעלות צבעים שונים. סימן זה נותר גם כאשר ג'ייסון משנה את פרצופו באמצעות כוחותיו על מנת לתעתע באויביו.
  • השחקן דומיניק שרווד שמוכר בזכות תפקידו ככריסטיאן אוזרה בסרט האקדמייה לערפדים, וגם כג'ייס ויילנד בסדרה ציידי הצללים, ניחן בהטרוכרומיה חלקית כאשר עיניו כחולות וחצי מעינו הימנית חומה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. Ashrafian H. "The death of Alexander the Great--a spinal twist of fate." J Hist Neurosci. 2004 Jun;13(2):138-42. PMID 15370319