הדוכסות הגדולה של הסן

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הדוכסות הגדולה של הסן ועל הריין
Großherzogtum Hessen und bei Rhein
Flagge Großherzogtum Hessen ohne Wappen.svg Wappen Deutsches Reich - Grossherzogtum Hessen-LF.png
דגל סמל
יבשת אירופה
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה דרמשטדט
משטר דוכסות גדולה
הקמה
תאריך
שדרוג הרוזנות לדוכסות גדולה
1806
פירוק
תאריך
תבוסת האימפריה הגרמנית במלחמת העולם הראשונה והמהפכה הגרמנית
1918
ישות קודמת Flagge Großherzogtum Hessen ohne Wappen.svg רוזנות הסן-דרמשטדט
ישות יורשת Flagge Großherzogtum Hessen ohne Wappen.svg המדינה העממית הסן
דת נצרות פרוטסטנטית, נצרות קתולית

הדוכסות הגדולה של הסן (גרמנית: Großherzogtum Hessen und bei Rhein; ידועה גם כהסן-דרמשטדט) הייתה מדינה ששודרגה על ידי נפוליאון בשנת 1806 מרוזנות הסן-דרמשטדט, והתקיימה עד לסיום מלחמת העולם הראשונה.

היסטוריה

הארמון של הדוכסים הגדולים של הסן בדרמשטדט

לאחר מותו של פיליפ הראשון, רוזן הסן, חולקה נחלתו בין בניו, בנו הצעיר גאורג הראשון, רוזן הסן-דרמשטדט ירש את רוזנות הסן-דרמשטדט, ואילו אחיו ירשו את שאר הנחלה. במהלך מלחמת שלושים השנים לחמה רוזנות הסן-דרמשטדט ברוזנות הסן-קאסל עקב סכסוכי ירושה וסכסוכי דת.

בשנת 1790 עלה לשלטון לודוויג העשירי, רוזן הסן-דרמשטדט. בשנת 1803 הוחלט על חילוט נכסי הכנסייה באימפריה, וחלוקתם בין הנסיכויות החילוניות. בעקבות זאת גדלה הרוזנות באופן משמעותי, על ידי צירוף שטחים מהנסיכויות של קלן, מיינץ, ווורמס, ובעיקר את דוכסות וסטפליה, ובשנת 1806 שודרגה הרוזנות למעמד של דוכסות גדולה.

במהלך קונגרס וינה נאלץ לודוויג לוותר על דוכסות וסטפליה לממלכת פרוסיה, אך קיבל בתמורה שטח בגדה המערבית של נהר הריין, כולל המבצר החשוב במיינץ.

בשנת 1815 הצטרפה הדוכסות לקונפדרציה הגרמנית, ובשנת 1816 שונה שם הדוכסות ל"הדוכסות הגדולה של הסן ועל הריין".

בשנת 1866 הצטרפה הנסיכות לאימפריה האוסטרית במלחמת אוסטריה-פרוסיה, ובשלום פראג שנערך בסוף המלחמה, סופחו חלק משטחי הסן התחתית לממלכת פרוסיה, אך הדוכסות קיבלה בתמורה שטחים קטנים שהשתייכו לנסיכות הבוחר מהסן ולדוכסות נסאו. בשנת 1867 המחצית הצפונית של הדוכסות (הסן העליונה) הפכה לחלק מהקונפדרציה הצפון גרמנית, ואילו המחצית הדרומית (הסן הריינית) לא הצטרפה לקונפדרציה. בשנת 1871 עם איחוד גרמניה, הפכה הדוכסות למדינה באימפריה הגרמנית.

בסוף מלחמת העולם הראשונה נאלץ ארנסט לודוויג, הדוכס הגדול של הסן האחרון (נכדה של ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת ואח של הקיסרית אלכסנדרה של רוסיה) לרדת מכיסאו בעקבות המהפכה הגרמנית, והמדינה הפכה למדינה העממית הסן.

דוכסי הסן

קישורים חיצוניים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0