הרב גדליהו אקסלרוד

מתוך המכלול
(הופנה מהדף גדליהו אקסלרוד)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב גדליהו אקסלרוד
תאריך לידה ה' באלול תש"א
מקום לידה רמת גן
השתייכות חסידות חב"ד

הרב גדליהו אקסלרוד (נולד בה' באלול תש"א, 28 באוגוסט 1941) הוא אב"ד בחיפה, רב קהילת חב"ד בעיר ומחבר ספרי הלכה.

ביוגרפיה

נולד ברמת גן לשרה ולרב משה אקסלרוד, שהיה רב העיירות בליוב וז'לובין, מחסידיו של רבי שלום דובער שניאורסון ורבי יוסף יצחק שניאורסון ורב קהילת חב"ד ברמת גן. למד בישיבת תומכי תמימים בלוד ובישיבת פוניבז'. לאחר פטירתו של אביו בשנת תש"כ מינהו הרבי מלובביץ' לרב קהילת חב"ד ברמת גן. היה חבר לשכת הרבנות בעיר, ורב בית הכנסת סוכת שלום בעיר שהקים אביו. בסיון תשכ"ג התחתן עם ציפורה בת הרב דוד כהן[דרושה הבהרה].

בשנת תשמ"א עבר לחיפה והתמנה לדיין בבית הדין הרבני במקום, ובהמשך לאב"ד. ואת מקומו ברמת גן החליף הרב שלום דב ליפשיץ. הוא הוסמך לרבנות על ידי הרב שלמה יוסף זווין.

דעותיו ופעילותו הציבורית

הרב אקסלרוד היה חבר בתנועת ארץ ישראל שלנו והמטה העולמי להצלת העם והארץ, שממנו פרש בשנת 2013 בעקבות תמיכתו של הארגון במפלגת הבית היהודי. הוא נמנה עם רבני הזרם המשיחיסטי בחב"ד.

בשנת תש"ע פרסם הרב אקסלרוד מכתב לחסידי חב"ד[1] שבו קרא לא להשתתף בכינוס שארגן הרב זמרוני זליג ציק, לאחר שטענו לפניו שהרב ציק אוכל בצומות ומתנהג בתחומים נוספים בניגוד לשולחן ערוך, ולדבריו הוא אף בגדר כופר. עוד כתב שראוי להטיל עליו חרם ונידוי, לאחר פרסום הדברים הרב ציק הוציא גלויי דעת בנושא. ולקראת ג' בתמוז באותה שנה פרסם הרב ציק וידאו בו מצהיר שהוא צם בכל ד' הצומות שקבעו חז"ל ולא הורה מעולם לאדם שלא לצום.

בשנת תשע"ב הוחלט במשרד לשירותי דת שלא לאפשר בחלק מבתי הקברות קבורה חינם אלא רק 'קבורת קומות'[2]. הרב אקסלרוד התנגד להחלטה[3] ופרסם חוברת בנושא[4].

בקיץ תשע"ו יצא נגד הסכם של חסידות חב"ד עם צה"ל המסדיר את מעמדם של תלמידי ישיבות חב"ד ומאפשר להם לצאת לשנת לימודים ב־מרכז חב"ד העולמי - 770 בתמורה לכך שחלקם יתגייסו לאחר מכן לשירות מקוצר. הוא טען כי מדובר ב"כסף שלמונים שניתן לאותם ראשי ישיבות"[5] ואמר שיש להעביר תלמידים בישיבות שחתמו על ההסכם לישיבות אחרות[6].

משפחתו

לרב אקסלרוד ששה בנים

מבניו

ספריו

  • שו"ת מגדל צופים, 9 כרכים, חיפה תשנ"ב-תשע"ח
  • מגדל צופים על התורה, חיפה תשס"ה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0